α6000

Побрз автоматски фокус од DSLR

Фотографирајте подобро со α6000: врвен квалитет со 24 MP, брз автоматски фокус и голема преносливост. Користете OLED Tru-Finder™, рачни контроли и палета објективи, како алтернатива за големите DSLR-уреди.

ФОТОАПАРАТИ БЕЗ ОГЛЕДАЛО СО APS-C-СЕНЗОР И E-ПРИКЛУЧОК

α6000 фото апарат со E-приклучок и APS-C сензор

ILCE-6000 / ILCE-6000L / ILCE-6000Y / ILCE-6000Z
Слика од α6000 фото апарат со E-приклучок и APS-C сензор

Само куќиште|Куќиште + објектив со моторизиран зум од 16-50мм|Куќиште + објективи за зумирање (16-50мм и 55-210мм)|Куќиште + објектив за зумирање од 16-70мм|graysilverblack

Достапен е нов софтвер за α6000.

Подобрете го вашиот фото апарат за да уживате во полесно снимање.

Фотографирајте за 0,06 секунди со брзиот автоматски фокус

Совршениот момент, снимен совршенo

За разлика од повеќето конкуренти, брзиот хибриден AF на α6000 го нуди најдоброто и од откривањето на фаза и од откривањето на контрастот. Благодарение на 179-те точки за откривање на фаза (кои ја покриваат речиси целата слика) и функцијата за брзо откривање на контрастот, освен импресивен секвенцијален режим со брзина од 11 fps, ќе добиете и следење на движењата со голема прецизност при фотографирање и снимање.

Sony промовира нова ера на автоматско фокусирање

4D ФОКУС овозможува врвни перформанси за автоматско фокусирање во четири димензии: автоматско фокусирање со широка покриеност (2D висина и ширина), автоматско фокусирање со голема брзина (3D длабочина) и подобрено следење со предвидување (4D време).

4D ФОКУС
Погледнете повеќе за 4D ФОКУС
Прирачник за поставки на 4D ФОКУС фото апарат
Прирачник за поставки на 4D ФОКУС фото апарат
Ваша камера, ваши бои

Доловете го моментот како никогаш досега. Автоматскиот фокус на α6000 е побрз од DSLR, така што нема да пропуштите ниту една снимка. А благодарение на новиот избор на бои, вашите фотографии нема да бидат единствениот начин на кој ќе можете да се изразите.

1:Графитна сива 2:Сребрена 3:Бела 4:Црна

Квалитетот започнува со сензорот

Поголема површина за подетални слики

а α6000 е подобар од повеќето фотоапарати во неговата категорија. Неговиот сензор со APS-C големина нуди 1,6 пати поголема површина од 4/3 сензорите и 13 пати поголема површина од 1/2,3 сензорите кај стандардните компактни дигитални фотоапарати. Резултатот претставува одлично ниво на квалитет кај секоја слика.

Поостри детали, побрз AF

BIONZ X™ процесор

Со три пати поголема брзина на обработка, новиот BIONZ X™ може прецизно да доловува текстури, да го намали заматувањето на деталите и да го елиминира визуелниот шум во одредени површини. Сите предности важат подеднакво за фотографии и видео снимки.

Графика со 24,3 милиони точки
Exmor® CMOS сензор

Новиот APS HD сензор со 24,3MP се одликува со оптимизирано собирање на светлина (преку микро леќи под агол) и подобра чувствителност на светлина.

Лого за BIONZ X™ процесор
Напреден процесор

Процесорот за слика BIONZ X™ нуди слики со највисок квалитет и доволно моќ за неверојатно брз AF.

Графика со ISO 25600
Неверојатни снимки при слаба осветленост

Извонредно големиот опсег на ISO ви овозможува да снимате природни и детални фотографии при слаба осветленост или во затворени простории без блиц.

Ви претставуваме извонредно брз автоматски фокус

Снимете сè, почнувајќи од капки во паѓање па сè до неочекувани насмевки

Извонредно брзиот автоматски фокус го прави α6000 еден од најразновидните фотоапарати со заменливи објективи. За само 0,06 секунди ќе добиете совршена снимка при секој обид за време на семејните настани, спортските случувања и во природата.

Илустрација за 11 слики во секунда
Запрете ги случувањата, но не и возбудата

Замрзнете ги вашиот објект со неверојатна брзина од 11 fps за да добиете прекрасни снимки кои го доловуваат саканиот момент или израз.

лого ознаки за видео формати
Снимајте во кино режим

Со Full 1080 HD при брзина од 60p или 24p, можете да изберете да ги снимате движења во вашите видео снимки со кино режим.

Слика за AF со следење и заклучување
AF функции за секоја сцена

AF на очи, AF со заклучување и многу други функции кои ќе ви овозможат да управувате со фото апаратот и да се концентрирате на содржините во сцената.

Повеќе можности за снимање. Помала тежина за носење.

Професионални функции, прилагодливи копчиња и рачни контроли - во компактен и лесен дизајн.

Илустрација на димензиите на производот
Практичен придружник

α6000 е помал и потенок во споредба со DSLR уреди

Најдобриот фото апарат е тој што го имате со вас. Со неговата компактна големина и мала тежина, α6000 е подобар во споредба со поголемите и потешки DSLR уреди. Но, со креативноста на заменливите објективи, рачните контроли и слично, не губите ништо.

Поинтелигентен визир за подобри фотографии

OLED Tru-Finder™ EVF е уште една од професионалните алатки на α6000. Контролата на експозицијата за компензација на премногу осветлени/затемнети сцени, зумирањето со фокус, хистограми и многу повеќе.

Објективи: најдобра креативна алатка

Експериментирајте со заменливите објективи со E-приклучок и други објективи.

Снимете, допрете и споделете.

Поврзувањето преку Wi-Fi® и NFC го олеснува прикажувањето и споделувањето на вашата генијалност. Со еден чекор можете да префрлувате фотографии или видеоснимки на паметни телефони или таблет-уреди со Android кои се компатибилни со NFC.

PlayMemories Camera Apps

Апликациите на Sony го прават вашиот фото апарат попаметен и попрактичен.

Додавајте надградби и нови можности на вашиот фотоапарат, паралелно со подобрување на вашите фотографски вештини.

*Забелешка: Достапноста на услугите зависи од регионот.

Smart Remote Control

Добијте совршени автопортрети, групни снимки или невообичаени агли кога го контролирате фотоапаратот со паметен телефон.

Smart Remote Control
Функции Remote, Viewer и Edit на Imaging Edge™
Функции Remote, Viewer и Edit на Imaging Edge™

Подобрете ги фотографиите со Imaging Edge. Користете „Remote“ за далечинска контрола на фотографирањето; „Viewer“ за брзо прегледување, оценување и избирање фотографии; и „Edit“ за претворање RAW-податоци во висококвалитетни фотографии. Извлечете максимум од RAW-датотеките на Sony и управувајте со снимените материјали поефикасно.

iMovie
Се користи со iMovie и Final Cut Pro X

Овој производ е компатибилен со Final Cut Pro X и iMovie.

Спецификации и функции

  • Exmor® APS HD CMOS сензор со 24,3MP и BIONZ X™ процесор

  • Брз хибриден автоматски фокус (откривање на фаза и контраст)

  • Разновиден систем на заменливи објективи со E-приклучок

  • Целосна рачна контрола за креативно фотографирање

  • Едноставно споделување и контрола со Wi-Fi® и NFC со еден допир

Компатибилност со објективи
Објективи со E приклучок од Sony
Тип на сензор
APS-C тип (23,5 x 15,6мм) "Exmor®" APS HD CMOS сензор
Број на точки (ефективни)
Прибл. 24,3 милиони точки
ISO чувствителност
Фотографии: ISO 100-25600 еквивалент (чекори од 1/3 EV), АВТОМАТСКИ (ISO 100-25600, можност за избор на долна и горна граница) Видео снимки: ISO 100-12800 еквивалент (чекори од 1/3 EV) / АВТОМАТСКИ (ISO 100-12800 еквивалент, можност за избор на долна и горна граница)
Траење на батеријата (фотографии)
Прибл. 310 снимки (визир) / прибл. 360 снимки (LCD монитор)
Вид на визир
1,0 см (тип 0,39) електронски визир (во боја)
Тип на монитор
7,5см (тип 3,0) широк тип TFT

Што има во пакетот

Микро USB кабел, AC адаптер (AC-UB10), Комплет со батерија на полнење (NP-FW50), Појас за преку рамо, Опции за комплети со објектив: Комплет со објектив со моторизиран зум (SELP1650) или комплет со два објективи за зумирање (SELP 1650 и SEL55210) или комплет со објектив од Zeiss® (SELP1670Z)

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Оценки и награди

Експертите велат