α5100

Уметност со брзина на мислата

Подобрете ги вашите фотографии си феноменалниот фокус. A Брзиот хибриден AF систем со 179 точки—и интуитивниот фокус на допир—им даваат на вашите фотографии професионален изглед.

ФОТОАПАРАТИ БЕЗ ОГЛЕДАЛО СО APS-C-СЕНЗОР И E-ПРИКЛУЧОК

α5100 фото апарат со E-приклучок и APS-C сензор

ILCE-5100 / ILCE-5100L / ILCE-5100Y
Слика од α5100 фото апарат со E-приклучок и APS-C сензор

Само куќиште|Куќиште + објектив со моторизиран зум од 16-50мм|Куќиште + објективи за зумирање (16-50мм и 55-210мм)|whitebrownblack

Уметничка прецизност

Брз хибриден автоматски фокус

Напредниот и интуитивен автоматски фокус нуди врвна јасност и контраст за сликите и видео снимките—што значи дека нема да пропуштите ниедна снимка.

Sony промовира нова ера на автоматско фокусирање

4D ФОКУС овозможува врвни перформанси за автоматско фокусирање во четири димензии: автоматско фокусирање со широка покриеност (2D висина и ширина), автоматско фокусирање со голема брзина (3D длабочина) и подобрено следење со предвидување (4D време).

24,3 MP
APS-C Exmor® CMOS сензор со 24,3MP

Микро-леќи без простор помеѓу чипот и леќите произведуваат оптимизирано собирање на светлина и минимален шум.

Процесор BIONZ X
Напреден BIONZ X™ процесор на слика

Напредниот процесор нуди врвно намалување на шумот за снимки со слаба осветленост, како и повистински бои и детали.

25600 ISO
Висок опсег на ISO

Зголемената сензитивност ви овозможува да снимате природни, детални фотографии при слаба светлина, или пак во затворена просторија без блиц.

Вашиот објект е остар во секоја слика

Замрзнете го моментот со совршениот фокус

Компактниот фото апарат α5100 нуди повеќе режими за автоматски фокус за да овозможи исклучителни слики во секое време. Следете ги подвижните објекти, прилагодете ја рамката на автоматскиот фокус и постигнете извонредна прецизност на фокусот.

Full HD + Брз хибриден AF

Покрај исклучителните слики, α5100 е и уред за снимање видео снимки. Постигнете прецизно AF со следење, прекрасно заматување на заднината и висококвалитетен звук.

Звук чист како сликата

Неверојатно остриот формат XAVC S нуди аудио снимање на linear PCM.

Фокус на дофат на вашите прсти

Едноставно допрете го вашиот објект на екранот на допир за да фокусирате—или снимете фотографија.

Два формати, целосно покривање

Истовремено снимање висококвалитетни и фајлови кои се практични за споделување на интернет.

Повеќе објективи на располагање

Искористете го до крај вашиот фото апарат со заменливи објективи и со E-приклучок. Започнете со формирање на ваша збирка од објективи кои одговараат на вашите потреби за снимање.

Снимете, допрете, споделете

Поврзувањето преку Wi-Fi® и NFC го олеснуваат преносот на фотографии или видеоснимки кон паметните телефони или таблет-уредите со Android - без сложено поставување.

Функции Remote, Viewer и Edit на Imaging Edge™
Функции Remote, Viewer и Edit на Imaging Edge™

Подобрете ги фотографиите со Imaging Edge. Користете „Remote“ за далечинска контрола на фотографирањето; „Viewer“ за брзо прегледување, оценување и избирање фотографии; и „Edit“ за претворање RAW-податоци во висококвалитетни фотографии. Извлечете максимум од RAW-датотеките на Sony и управувајте со снимените материјали поефикасно.

Capture One (за Sony)
Capture One за Sony

Capture One Express (за Sony) е бесплатен софтвер што нуди обработка на RAW, лесно управување и алатки за уредување. Capture One Pro (за Sony) може да го купите за да добиете уште повеќе алатки за уредување и опција за фотографирање преку компјутер. 

iMovie
Се користи со iMovie и Final Cut Pro X

Овој производ е компатибилен со Final Cut Pro X и iMovie.

Спецификации и функции

  • Exmor® APS-C CMOS сензор со 24,3MP

  • BIONZ X™ процесор за врвни детали и намалување на шум

  • Брз хибриден AF со 179 точки за откривање на фаза

  • LCD екран со завртување од 180º за совршени автопортрети

  • Wi-Fi® и NFC со еден допир за едноставно споделување и контрола

Компатибилност со објективи
Објективи со E приклучок од Sony
Тип на сензор
APS-C
Тип на сензор
Exmor® CMOS сензор од APS-C тип (23,5 x 15,6мм)
Број на точки (ефективни)
24,3MP
ISO чувствителност
ISO 100–25600
Траење на батеријата (фотографии)
До 400 снимки
Тип на монитор
Широк TFT LCD екран од 3,0"

Што има во пакетот

Кабел за напојување, Батерија на полнење NP-FW50, AC адаптер (AC-UB10), Појас за преку рамо, Капаче за куќиште, Микро USB кабел, Опции за комплети со објектив: Комплет со објектив со моторизиран зум (SELP 1650) или комплет со објектив за зумирање (SEL 55210)

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Кориснички оценки