Ве молиме прифатете ги колачињата на Youtube за да го погледнете видеото

Отворете ги опциите за колачиња подолу и вклучете ги колачињата на Youtube во делот „Functional“ (Функционални).

BRAVIA XR MASTER Series A90J

Нов OLED со врвна светлина и човечка интелигенција

Ова е нашиот најдобар OLED-телевизор досега во кој е вграден револуционерниот Cognitive Processor XR™. Уживајте во ненадминат контраст со екстремна светлина, чисти црни тонови и прекрасен дизајн без рамка.

СИТЕ ТЕЛЕВИЗОРИ

A90J | BRAVIA XR | MASTER Series| OLED | 4K Ultra HD | Висок динамички опсег (HDR) | Паметен телевизор (Google TV)

A90J Series
Слика од A90J | BRAVIA XR | MASTER Series| OLED | 4K Ultra HD | Висок динамички опсег (HDR) | Паметен телевизор (Google TV)

139 см (55")|164 см (65")

BЕнергетска ознака и информации за производ

2mодели

Првиот телевизор во светот со когнитивна интелигенција

Нашиот телевизор BRAVIA XR™ нуди ново ниво на слика и звук со уникатниот Cognitive Processor XR. Тој разбира како гледаат и слушаат луѓето за да создаде потполно ново доживување што ќе ве внесе целосно во сцената.

Врвни OLED-слики, исто како што гледа човечкото око

Уживајте во прекрасен контраст на нашиот најдобар OLED-екран со длабоки, природни и реални слики. Неговиот револуционерен процесор користи анализа од човечка перспектива за вкрстена анализа на стотици илјади елементи во една секунда. Заедно со нашиот уникатен OLED-екран, оваа технологија создава чисти црни тонови и најсветли слики досега.

Претворете ги сите звуци во прекрасно доживување

Напредната технологија на звучници во екранот и Cognitive Processor XR ги претвораат сите звуци во прекрасно аудио доживување. Слушајте појасен и попрецизен звук, независно што гледате. Уживајте во забавата на потполно нов начин со совршена хармонија од слики и звук.

Пристапете до илјадници филмови и серии со вашиот глас

Користете го гласот за брзо да ги пронајдете содржините што сакате да ги гледате. Пронајдете конкретен наслов со вашиот глас. Или добијте препораки со изговарање „show me sci-fi adventure TV shows“.

Пренесете го киното во домот и уживајте во филмовите со BRAVIA XR
Совршен за PlayStation®5
Рециклирај. Обнови. Намали.

Нашите телевизори BRAVIA XR не само што имаат стилски дизајн, туку и не се штетни за животната средина. За задните капаци на нашите модели со голем екран се користи одржлив материјал до 40%.

XR Picture
Нашите најсветли OLED-слики досега, со извонредни црни тонови и реална длабочина

XR OLED Contrast Pro ја прилагодува светлината за да прикаже уште посветли тонови и подлабоки црни тонови - нема детали прекриени со сенки или детали изгубени во премногу светлите површини. Сензорот за температура ја мери температурата на екранот, а плочата за дифузија на топлина создадена од Sony ја исфрла топлината. OLED-телевизорот A90J го користи нашиот Cognitive Processor XR за да ја предвиди температурата и да ја контролира светлината прецизно, што овозможува истовремено осветлување на точките во светлите површини, заради максимални перформанси.

Широка палета на природни и прекрасни бои

Гледајте бои што се природни и убави за човечкото око. Cognitive Processor XR му овозможува на нашиот уникатен екран да прикаже поширока палета на бои и да ги репродуцира боите со дискретни разлики. Со зголемениот опсег на тонови и заситување, во цвеќињата ќе забележите живописни нијанси и реални текстури. Дури и бледите бои изгледаат реални.

Детали од цвеќиња со дискретни нијанси и тонови на ливчињата
Слика од лисица што ја прикажува острината на 4K
Обновување на изгубените текстури, на интелигентен начин

Добијте забава со резолуција до 4K со подобрување на квалитетот до 4K со XR. Нашиот Cognitive Processor XR обработува огромни количини на податоци и интелигентно ги обновува изгубените текстури и детали за да добиете реални слики. Гледајте детали во природно дефинирано животинско крзно и остро нагласена карпа.

Интелигентна обработка на движењата за остри брзи движења

Sporta pārraižu un dinamisku filmu skatīšanās pieredze tikko kļuva ievērojami labāka. Mūsu kognitīvais procesors (Cognitive Processor XR) ar XR Motion Clarity™ tehnoloģiju analizē datus, lai attēli plūstu vienmērīgi, būtu spilgti un skaidri.

Слика од сурфер со остри детали во бранот
Дознајте за технологиите за слика
 
XR-звук
Слика од пејач на концерт
Екранот е звучник, а звукот совршено одговара на случувањата

XR Sound Position нуди реален звук што одговара на сликата за да создаде реално аудио доживување. Бидејќи екранот на овој 4K-телевизор BRAVIA XR е всушност звучник, звукот што се репродуцира прецизно ги следи случувањата за да создаде прекрасно доживување.

Сета ваша забава надградена со 3D-опкружувачки звук

Сите содржини што ги гледате ќе добијат реалистичен опкружувачки звук со BRAVIA XR. XR Surround репродуцира опкружувачки звук од страните и вертикално за да уживате во 3D-звук без потреба од звучници на таванот или звучници насочени нагоре.

Сцена од дневна соба што го прикажува ефектот на опкружувачки звук со XR Surround
Најдобри перформанси со аудио опрема од Sony

Ако ги впарите нашите најнови телевизори BRAVIA со аудио опрема од Sony, тие ќе ви понудат прекрасно аудио-визуелно доживување со неверојатен XR-квалитет на слика и звук.

Жена на улица со многу луѓе каде што е прикажано како Voice Zoom 2 го прави говорот полесен за слушање
Voice Zoom™2 ги подобрува гласовите и создава јасни дијалози

Слушајте појасни дијалози од телевизорот без да ја зголемувате јачината на звукот. Дури и ако говорот се слуша слабо, Voice Zoom 2 го открива типот на гласот, го анализира и ја зголемува неговата острина. 

Откријте технологии за звук
 
Функции на паметните телевизори
Зголемете ги омилените содржини од телефонот

Брз и лесен пристап до вашите омилени видеозаписи, фотографии, игри и други содржини од вашите уреди со iOS или Android на голем екран. 

Слика што прикажува проследување содржини од паметен телефон кон телевизор
Слика од вљубен пар во дневна соба кои мавтаат на пријател за време на видеоразговор
Видеоразговори со пријателите и семејството на голем екран

Разговарајте со пријателите и семејството на голем екран, со приклучување камера во вашиот телевизор. Достапни се компатибилни камери од Sony, Logitech и други.

Контролирајте ги вашите уреди со еден далечински управувач

Сите поврзани уреди може да се контролираат со нашиот паметен далечински управувач. Пристапот до услугите за видео на барање со едно копче ќе ви ги пренесе сериите и филмовите во дневната соба за неколку секунди.

Слика што прикажува дека сите поврзани уреди може да се контролираат преку еден паметен далечински управувач
Откријте повеќе паметни функции
 
Дизајн
Прекрасен дизајн за одлично доживување при гледањето

Минималистичкиот дизајн без рамка го обвиткува екранот со стакло што изгледа природно, елегантно и ве фокусира на сликата. Овој телевизор нуди прекрасна слика и звук, независно дали е поставен на држач или на ѕид.

Вистинскиот изглед може да се разликува во зависност од големината на телевизорот.

Повлекување
Слика од 3-насочниот држач со повеќе положби
Елегантен 3-насочен држач за различно позиционирање на телевизорот

3-насочниот држач со повеќе положби ви нуди избор на стандардно поставување што ќе ви го насочи вниманието кон сликата, потесно поставување за помали полици и поставување за звучник во вид на лента што е идеално за вашиот систем за звук.

Слика одблиску од дизајнот без рамка
Елегантна рамка - помала рамка, поголема слика

Овој телевизор без рамка има врвен и елегантен изглед што ги минимизира пречките за да се фокусирате на најважното - сликата. 

Слика од задната страна на телевизорот што прикажува организирање на каблите
Врвна убавина, без неред

Држачите за кабли уредно ги кријат каблите, при што телевизорот изгледа уредно од сите страни.

Детали од далечинскиот управувач од брусен алуминиум со задно осветлување
Управувач од брусен алуминиум со задно осветлување

Далечинскиот управувач со врвен дизајн од брусен алуминиум и текстура со линии нуди добро чувство при држењето и е видлив во темнина.

Одлични слики и звук, независно од опкружувањето

Опуштете се и уживајте во прекрасно доживување при гледањето. Нашата технологија за амбиентално оптимизирање со сензори за светлина и бои автоматски ги прилагодува сликата и звукот според опкружувањето.

Уживајте во забавата, така како што ја замислил креаторот

Одликувајќи се со врвни технологии, вклучувајќи и Netflix Calibrated Mode, IMAX Enhanced и Dolby Vision®, овој телевизор ја прикажува сета драма и возбуда што ја замислил режисерот. А благодарение на поддршката за Calman Ready, креаторите може да го користат и за уредување снимени материјали. 

Лого за помошна технологија
Помошна технологија на Google TV

Нашите телевизори имаат технологија за пристапност за лица со намален вид, слух и подвижност.

Дознајте први за сите возбудливи технологии на најновите телевизори BRAVIA, како и за сите преднарачки и новости во продавниците.

Спецификации и функции

Нашиот најдобар OLED-телевизор досега, во кој е вграден револуционерниот Cognitive Processor XR™, нуди ненадмината светлина и црни тонови.

Дизајн со кој се води грижа за животната средина

ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ ЗА SONY И ЖИВОТНАТА СРЕДИНА

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности.

Прочитајте повеќе

ЕКОЛОШКИ КАРАКТЕРИСТИКИ НА ОВОЈ ПРОИЗВОД

  • Контролата на динамичкото задно осветлување, или контрола на осветлување на ниво на точки, ја подобрува енергетската ефикасност преку прилагодување на светлината на екранот според промените на содржината на сликата

  • Режимот за заштеда на енергија заштедува енергија преку прилагодување на светлината на екранот

  • Режимот за исклучување на екранот заштедува енергија преку исклучување на сликата на екранот без потреба да го активирате режимот на подготвеност на телевизорот, а сепак да уживате во звукот

Кориснички оценки

Корисниците велат