Ве молиме прифатете ги колачињата на Youtube за да го погледнете видеото

Отворете ги опциите за колачиња подолу и вклучете ги колачињата на Youtube во делот „Functional“ (Функционални).

Прочитајте го текстот за ова видео

Серија X95K

Врвна реалност, неверојатна светлина и контраст
СИТЕ ТЕЛЕВИЗОРИ

X95K | BRAVIA XR | Mini LED | 4K Ultra HD | Висок динамички опсег (HDR) | Паметен телевизор (Google TV)

X95K Series
Слика од предната страна на BRAVIA X95K, на екранот се прикажани црвени и портокалови кристали

164 см (65")|189 cm (75”)|215 см (85")

BЕнергетска ознака и информации за производ

2mодели

Пријавете се веднаш за да ги добивате нашите најнови вести и ограничени понуди. Кликнете на линкот подолу за да не пропуштите ништо.

Наградувани
Лого за CES® 2021 Innovation Awards
CES2022 Best of Innovation Awards Honoree, награда за BRAVIA CAM
Лого за CES® 2021 Innovation Awards
CES2022 Innovation Awards, награда за BRAVIA CORE
Нова генерација на слика и звук со когнитивна интелигенција

Ново ниво на слика и звук со Cognitive Processor XR™. Нашиот револуционерен процесор во телевизорите BRAVIA XR™ од Sony репродуцира содржини на ист начин како што гледаат и слушаат луѓето, за да добиете неверојатно реално доживување. Тој разбира како фокусира човечкото око и врши вкрстена анализа на сликите за да создаде реална длабочина, извонреден контраст и прекрасни и живописни бои.

Сцените полни со контраст и светлина, контролирани прецизно

Благодарение на Cognitive Processor XR™, уникатниот XR Backlight Master Drive прецизно ја контролира нашата најнова генерација на задно осветлување Mini LED кај телевизорот X95K 4K BRAVIA XR и создава светлина што може да ја почувствувате. Ќе добиете ненадминат динамички опсег со прекрасни светли тонови и длабоки црни тонови, како и природни средни тонови, без речиси никакви одблесоци или светлосни прстени околу светлите тонови.


Музичар на концерт кој свири контрабас со звучни бранови
Звукот доаѓа од екранот, а сликите и звукот се во хармонија

Уживајте во звук што е прецизно усогласен со случувањата на екранот благодарение на технологијата Acoustic Multi-Audio™. Високотонците за позиционирање на звукот создаваат хармонија од сликите и звукот за прекрасно доживување при гледањето.

Кажете што сакате да гледате со гласовното пребарување

Пронајдете омилени содржини со гласовно пребарување. Почнете да гледате серија или филм со изговарање на името или пребарувајте гласовно изговарајќи „find action movies“. Притиснете го копчето на управувачот за да започнете.

Слика одблиску од жена со далечински управувач која контролира телевизор со нејзиниот глас
Пренесете го киното во домот и уживајте во филмовите со BRAVIA XR
Совршен за PlayStation®5
Четири пластични шишиња и четири дискови на левата страна на сликата и стрелка што покажува кон телевизор BRAVA кој прикажува риби кои пливаат во океан на десната страна на сликата
Обнови, рециклирај и намали - дизајн за животната средина

Телевизорите BRAVIA XR се дизајнирани за врвни доживувања и не се штетни за средината. Посветени сме да користиме помалку нерециклирана пластика за телевизорите и пакувањата. За X95K е користен SORPLAS™ од Sony со стапка на рециклирање од 85%. Нашите технологии за задно осветлување, BRAVIA CAM и сензори нудат висок квалитет на слика и мала потрошувачка на енергија.

XR Picture
Слика од XR Backlight Master Drive што фокусира светлина за контрола на Mini LED, на екранот се прикажува море и карпи
Гледајте неверојатна длабочина со моќен контраст и светлина

XR Backlight Master Drive користи алгоритам за локално затемнување што контролира илјадници мали и густо распоредени мини LED-светилки. Ја фокусира светлината за да понуди максимална осветленост речиси без одблесоци или светлосни прстени. Сцените имаат прекрасни светли тонови, длабоки црни тонови и природни средни тонови.

Широка палета на бои за реални тонови и нијанси

Благодарение на Cognitive Processor XR™, XR Triluminos Pro му овозможува на X95K да прикаже повеќе од милијарда бои и да ги репродуцира боите со дискретни разлики. Заедно со нашиот екран со широка палета на бои и интелигентен процесор, тој ги открива боите преку заситување, тонови и светлина за да создаде природни нијанси во сите детали.

Слика одблиску од овошје како капини, лимони и праски
Слика одблиску од пердуви на птица, прикажани се ефектите на XR-подобрување на квалитетот до 4K
Обновување изгубени текстури, сите содржини подобрени до 4K

Со подобрување на квалитетот до XR 4K ќе добиете забава со приближен квалитет до 4K, независно од содржината или изворот. Cognitive Processor XR™ обработува огромни количини на податоци и ги обновува изгубените текстури и детали.

Интелигентна обработка на движењата за остри брзи движења

Гледањето спорт и акциони филмови штотуку стана многу подобро. Нашиот Cognitive Processor XR™ со XR Motion Clarity™ ги анализира движењата во повеќе кадри за да создаде јасни, осветлени и остри движења.

Слика од сурфер со остри детали во бранот
Прекрасни слики на целиот екран

Сликите на екранот со X-Wide Angle™ изгледаат прекрасно од сите агли за да можат сите да уживаат во одличното доживување независно каде седат. А благодарение на X-Anti Reflection, сликите се многу појасни и имаат помалку одблесоци.

Дознајте за технологиите за слика
XR-звук
Слика од звучни бранови од телевизорот со Acoustic Multi-Audio?
Моќен звук од екранот што е прецизно усогласен со сликите

Acoustic Multi-Audio™ користи високотонци за позиционирање на звукот за да репродуцира високофреквентни звуци од соодветно место на екранот. Овие високотонци за позиционирање на звукот го позиционираат звукот прецизно во зоните со високи тонови заради поголема реалност, а левиот и десниот сабвуфер создаваат моќен бас независно каде ќе го ставите телевизорот.

Сета ваша забава надградена со 3D-опкружувачки звук

Содржините добиваат реален опкружувачки звук со BRAVIA XR™. XR Surround создава виртуелен опкружувачки звук од страните и вертикално користејќи ги звучниците на телевизорот, за да уживате во 3D-звук без звучници на таванот или звучници насочени нагоре. Нашите телевизори BRAVIA XR™ се компатибилни и со Dolby Atmos®.

Сцена од жена на кревет во дневна соба која гледа телевизија и слуша опкружувачки звук со XR Surround
Најдобри перформанси со аудио опрема од Sony

Ако ги впарите нашите најнови телевизори BRAVIA XR со аудио опрема од Sony, тие ќе ви понудат ново и ненадминато аудио-визуелно доживување со неверојатен XR-квалитет на слика и звук.

Жена разговара на телефон на улица со многу луѓе, прикажано е како Voice Zoom 2 го прави говорот полесен за слушање
Voice Zoom™2 ги подобрува гласовите и создава јасни дијалози

Слушајте појасни дијалози од телевизорот без да ја зголемувате јачината на звукот. Дури и ако говорот се слуша слабо, Voice Zoom 2 го открива типот на гласот, го анализира и ја зголемува неговата острина.

Откријте технологии за звук
Одлични слики и звук, независно од опкружувањето

Опуштете се и уживајте во прекрасно доживување при гледањето. Нашата технологија за амбиентално оптимизирање со сензори за светлина и бои автоматски ги прилагодува сликата и звукот според опкружувањето.

Преминете на уште подобро гледање, оптимизирано со BRAVIA CAM

Поврзете го вашиот телевизор BRAVIA XR со BRAVIA CAM, што се продава посебно, за да добиете уште повозбудливо доживување при гледањето. BRAVIA CAM препознава каде се наоѓате во просторијата и колку сте оддалечени од телевизорот, а потоа соодветно ги прилагодува поставките за звукот и сликата. Звукот е појасен, а светлината на сликата ќе се прилагоди кон вашето опкружување.

Ве молиме прифатете ги колачињата на Youtube за да го погледнете видеото

Отворете ги опциите за колачиња подолу и вклучете ги колачињата на Youtube во делот „Functional“ (Функционални).

Нови начини за уживање во телевизијата со BRAVIA CAM

Со BRAVIA CAM секогаш имате најдобро место за седење во домот. Препознава каде седите и соодветно ги оптимизира сликата и звукот. Достапни се и контроли со гестикулации и други нови искуства што чекаат да ги откриете.

Видеоразговори со пријателите и семејството на голем екран

Разговарајте со пријателите и семејството на голем екран. Впарете го телевизорот со BRAVIA CAM и забавувајте се повеќе.

Слика од вљубен пар во дневна соба кои мавтаат на пријател за време на видеоразговор

Дознајте за BRAVIA CAM

Функции на паметните телевизори
Слика одблиску од жена со далечински управувач која контролира телевизор со нејзиниот глас
Сè што сакате да гледате, на едно место

Пристапете лесно до сите ваши омилени содржини и услуги. Гледајте повеќе од 700.000 филмови и серии на едно место. Google TV ви ги нуди и организира омилените содржини од сите ваши апликации и претплати.

Зголемете ги омилените содржини од телефонот

Брз и лесен пристап до вашите омилени видеозаписи, фотографии, игри и други содржини од вашите уреди со iOS или Android на голем екран.

Слики од мачка и човек во кану проследени од паметен телефон кон телевизор
Откријте паметни технологии
Едноставен далечински управувач
Слика од далечински управувач со задно осветлување во дневно и ноќно опкружување
Врвен далечински управувач, лесно се користи и во темнина

Далечинскиот управувач е редизајниран за полесна контрола. Нашиот нов врвен далечински управувач е лесен за користење, има поедноставни копчиња и задно осветлување за да имате одлична прегледност дури и во темнина. Овој далечински управувач со компактен и алуминиумски дизајн има префинет изглед и е удобен за држење во рака.

Пронајдете го изгубениот далечински управувач со вашиот глас

Веќе никогаш нема да го изгубите далечинскиот управувач. Изговорете „OK Google, find my remote“ или притиснете го копчето на телевизорот за да го активирате изгубениот управувач. Далечинскиот управувач ќе почне да ѕвони за да можете брзо да го најдете.

Дневна соба со кревет, активирана е функцијата за пронаоѓање за да се пронајде изгубен далечински управувач
Слика од чистење на далечинскиот управувач со марамче
Лесно се брише, никогаш не се валка

Дизајниран со рамна површина со ниски копчиња и специјален полиуретански слој, нашиот далечински управувач лесно се брише и чисти. Сите копчиња се специјално обложени со антибактериски материјал.

Контролирајте ги вашите уреди со еден далечински управувач

Сите поврзани уреди може да се контролираат со нашиот паметен далечински управувач. Пристапот до услугите за видео на барање со едно копче ќе ви ги пренесе сериите и филмовите во дневната соба за неколку секунди.

Слика што прикажува дека сите поврзани уреди може да се контролираат преку еден паметен далечински управувач
Дизајн
Прекрасен дизајн - потполно уживање без пречки

Нашиот минималистички дизајн во вид на плоча без рамка се одликува со плоча калено стакло сместено во минимална рамка за да можете да се фокусирате на сликата. Уживајте во реална слика на голем екран, без пречки.

Изгледот може да се разликува според големината на телевизорот.

Повлекување
Слика од 3-насочниот држач со повеќе положби и телевизор BRAVIA што прикажува црвени, розови и портокалови кристали
Елегантен 3-насочен држач за различно позиционирање на телевизорот

3-насочниот држач со повеќе положби ви нуди избор на стандардно поставување што ќе ви го насочи вниманието кон сликата, потесно поставување за помали полици и поставување за звучник во вид на лента што е идеално за вашиот систем за звук.

Повеќе забава со врвен квалитет, како што замислил креаторот

Одликувајќи се со технологии што ја задржуваат намерата на креаторите, вклучувајќи и голем избор на режими калибрирани од креаторите, IMAX Enhanced и Dolby Vision®, овој телевизор ја прикажува сета драма и возбуда што ја замислил режисерот. Тој е Calman Ready и креаторите можат да го калибрираат за уредување снимени материјали.

Слика од вљубен пар во дневна соба кои гледаат Netflix на телевизор BRAVIA монтиран на ѕид. При притиснување на копчето за вклучување и исклучување на Adaptive Calibrated Mode под сликата, ќе забележите дека светлината се менува за да се усогласи со опкружувањето.
Слика од вљубен пар во дневна соба кои гледаат Netflix на телевизор BRAVIA монтиран на ѕид. При притиснување на копчето за вклучување и исклучување на Adaptive Calibrated Mode под сликата, ќе забележите дека светлината се менува за да се усогласи со опкружувањето.
ВКЛУЧЕНО
ИСКЛУЧЕНО
Гледајте Netflix со филмски квалитет што се оптимизира автоматски

Уживајте во содржини од Netflix со спектакуларен квалитет, така како што ги замислиле креаторите. Netflix Adaptive Calibrated Mode е создаден специјално за содржини од Netflix, а заедно со функцијата за оптимизација според амбиенталното осветлување кај телевизорите BRAVIA XR, ви овозможува да уживате во омилените серии преку оптимизирање на светлината на сликата според осветлувањето во вашата соба.

Ја оптимизира сликата на сите ваши омилени содржини

Уживајте во повеќе содржини како што замислиле нивните креатори. Со BRAVIA CORE Calibrated Mode, сите стандардни и IMAX Enhanced™-филмови се прилагодуваат според оптималните поставки за слика за да добиете извонредно филмско доживување во домот.

Слика од логото за BRAVIA CORE
Лого за Assistive Technology
Помошна технологија на Google TV

Нашите телевизори имаат технологија за пристапност за лица со намален вид, слух и подвижност.

Спецификации и функции

Гледајте извонредно светли 4K-слики со неверојатен контраст на овој Mini LED-телевизор, кој се одликува со Cognitive Processor XR™ и XR Backlight Master Drive.

Дизајн со кој се води грижа за животната средина

ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ ЗА SONY И ЖИВОТНАТА СРЕДИНА

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности.

Прочитајте повеќе

ЕКОЛОШКИ КАРАКТЕРИСТИКИ НА ОВОЈ ПРОИЗВОД

  • Контролата на динамичкото задно осветлување, или контрола на осветлување на ниво на точки, ја подобрува енергетската ефикасност преку прилагодување на светлината на екранот според промените на содржината на сликата

  • Режимот за заштеда на енергија заштедува енергија преку прилагодување на светлината на екранот

  • Режимот за исклучување на екранот заштедува енергија преку исклучување на сликата на екранот без потреба да го активирате режимот на подготвеност на телевизорот, а сепак да уживате во звукот