HT-A9

Нов стандард за опкружувачки звук

Чувствувајте го звукот од секоја насока и растојание. Системот за опкружувачки звук HT-A9 со нашата уникатна технологија 360 Spatial Sound Mapping ќе ви овозможи вам, вашето семејството и пријателите да уживате во уникатно повеќедимензионално доживување. 

Наградувани

Пријавете се веднаш за да ги добивате нашите најнови вести и ограничени понуди. Кликнете на линкот подолу за да не пропуштите ништо.

360 Spatial Sound што се прилагодува кон вашето опкружување

Нашата револуционерна технологија 360 Spatial Sound Mapping создава максимум дванаесет фантомски звучници со помош на четири реални звучници. Еве како.  

Погледнете го видеозаписот за 360 Spatial Sound Mapping

Дали сакате да го погледнете видеозаписот за 360 Spatial Sound Mapping на вашите омилени уреди? Ставете ги вашите слушалки и уживајте.

Што мислат експертите во Sony Pictures за нашиот нов звук

Во овој видеозапис, двајца професионалци за звук од Sony Pictures Post Production Services говорат за нивното искуство со HT-A9 и како 360 Spatial Sound Mapping ги прави филмовите пореални.

Ве молиме прифатете ги колачињата на Youtube за да го погледнете видеото

Отворете ги опциите за колачиња подолу и вклучете ги колачињата на Youtube во делот „Functional“ (Функционални).

BRAVIA XR и HT-A9 се одлични за играње Gran Turismo®7

Продуцентот и креаторите на Gran Turismo, популарна игра за трки со автомобили, говорат за нивното искуство со телевизорот BRAVIA XR и HT-A9.

Доживување со 360 Spatial Sound - чувствувајте се како да сте во сцената

Системот ќе ве опкружи со повеќе фантомски звучници од сите страни и ќе го оптимизира звучното поле за да ги слушнете сите замавнувања на крилјата и шумови на ветерот со неверојатен интензитет. Исто како вие и вашата дневна соба да сте во филмот.

Уживајте во извонредно широк 360 Spatial Sound

Извонредно широка површина за слушање што ќе го исполни секој дел од вашиот простор на живеење за да може вашето семејство и пријателите да уживаат во звукот подеднакво. Површината за слушање не е ограничена во делот пред телевизорот, туку опфаќа многу поширок простор.

Различен распоред за сите дневни соби

Нема потреба од преуредување на мебелот или прецизно поставување на звучниците. HT-A9 има по два микрофони во секој звучник со кои паметно ја мери нивната релативна висина и положба, овозможувајќи му на системот да генерира дванаесет фантомски звучници и да ја исполни целосно вашата соба со прекрасен просторен звук.

Слика од контролната кутија на HT-A9 што е поврзана со телевизорот преку HDMI и со четири звучници безжично
Поврзете се безжично

Ставете ја контролната кутија покрај телевизорот и поврзете ја преку HDMI. Четирите звучници ќе се поврзат безжично со контролната кутија за да нема кабли низ вашата просторија.

Оптимизација на звучното поле

Активирајте ја оптимизацијата на звучното поле во секое време со активирање на функцијата за лесно поставување од почетното мени на телевизорот. Системот за домашно кино HT-A9 интелигентно го мери растојанието помеѓу звучниците и таванот заради лесно и паметно поставување.

Иновативен дизајн на звучници

Нашите звучници се дизајнирани со најсовремени технологии за да испорачаат врвен квалитет на звук и високо ниво на насочување што се потребни за 360 Spatial Sound Mapping. 

Уживајте во музика со врвен квалитет

Уживајте во музиката така како што замислиле изведувачите, со звук со висока резолуција и кристално чиста прецизност. Или, пак, откријте нов начин на слушање со 360 Reality Audio што ќе ви овозможи да се чувствувате како на концерт во живо или во музичко студио. Со системот за домашно кино HT-A9, вашата музика ќе биде реална како никогаш досега.

Графикон што прикажува обновување на компресираните датотеки во реално време со помош на DSEE Extreme

A = Проширена динамика на звукот (жици и детали тивки како шепот)
B = Обновени високи фреквенции (реални вокали и акустика)

Обновување на сите компресирани датотеки во реално време

Користејќи Edge-AI (вештачка интелигенција), DSEE Extreme™ (процесор за подобрување на дигиталниот звук) го подобрува квалитетот на компресираните датотеки со музика во реално време. Вршејќи динамичко препознавање на инструменти, музички жанрови и посебни елементи од сите песни, како вокали или интервали, тој ги обновува високите фреквенции на звукот што се изгубиле при компресијата и создава побогато и целосно доживување при слушањето.

Филмовите и игрите се многу реални

Гледајте живописни сцени исполнети со реални бои и длабочина. Оригиналниот квалитет на сликата се зачувува при репродукција преку системот за домашно кино HT-A9 за да можете да уживате максимално во филмовите. И игрите се повозбудливи и пореални поради поддршката за најновите формати, како што се VRR и автоматскиот режим со мало доцнење (ALLM) на HDMI 2.1.

Слика од логото 8K HDR, логото 4K 120 и логото Compatible with Dolby Vision.
Конзола PlayStation®5 и контролор покрај телевизор BRAVIA XR™ што прикажува сцена од Horizon Forbidden West
Уживајте во прекрасно доживување со игрите и филмовите

Уживајте во прекрасни игри и филмови со оптимизирани поставки за слика од автоматскиот HDR со мапирање на тонови и режимот на слика со автоматски жанр, кога ќе поврзете телевизор BRAVIA XR™ и PlayStation®5 преку овој производ.

Слушајте исклучително длабок бас преку изборен сабвуфер 

Ако додадете изборен сабвуфер за ниски фреквенции во вашиот систем, тогаш системот ќе репродуцира звуци со голема јачина како никогаш досега. Достапни се два модели што се дизајнирани да создадат подлабок бас, појасни вокали и поголема реалистичност во сите содржини што ги слушате. 

Слика од предната страна на сабвуферот SA-SW3
SA-SW3

Компактен сабвуфер со рефлективен бас и звучник од 160 мм за звук со моќност од 200 W.

Најдобри перформанси со телевизори од Sony

Ако го впарите со телевизорите BRAVIA™, HT-A9 ќе ви го понуди најдоброто аудио-визуелно доживување со нашата најдобра слика и квалитет на звук. Совршен систем за опкружувачки звук за телевизорите BRAVIA.

Слика од контролната кутија на HT-A9, поврзана со телевизорот преку HDMI и со четири звучници безжично, телевизорот е централен звучник преку BRAVIA Acoustic Center Sync
Уште поголемо уживање со Acoustic Center Sync

Ако го поврзете со телевизори BRAVIA користејќи го испорачаниот кабел, тогаш звучникот на телевизорот ќе добие улога на централен канал за звук во вашиот систем за домашно кино и ќе стане дел од системот за 360 Spatial Sound Mapping. На овој начин, звукот се усогласува прецизно со сликата на екранот и добивате прекрасно доживување.

Звукот совршено одговара на случувањата

Со Acoustic Center Sync ќе слушате дијалози точно од местото каде што стои ликот на екранот. Случувањата и звукот се прецизно усогласени за подобро доживување при гледањето.

Семејство седи на кревет и гледа во телевизор и HT-A9 ставени врз дрвена масичка, звучни бранови се генерираат од екранот.
Слика од екран на кој се прикажува филм со поставки за звучникот во вид на лента во менито за брзо поставување на BRAVIA
Лесна контрола преку телевизори BRAVIA

Компонентите се поврзуваат совршено со телевизорите BRAVIA. Контролирајте ги поставките и јачината на звукот преку управувачот на телевизорот и проверувајте го статусот на системот за звук. Благодарение на вградениот UI, поставките за системот за домашно кино се појавуваат во менито за брзо поставување на телевизорите BRAVIA.

Уживајте во музиката со целото семејство 

Добијте лесен пристап до популарните услуги за музика како Spotify и проследувајте ги сите ваши омилени албуми и листи за репродукција преку Chromecast и Apple AirPlay 2. Поканете го целото семејство и забавувајте се. 

Сите седат на најдоброто место во домот

Благодарение на широката површина за слушање, целото семејство ќе ужива максимално во музиката што се проследува, дури и ако седат од страна.

Семејство ужива во музика од различни положби на седење и стоење во просторијата
Лого за Bluetooth®
Поврзување преку Bluetooth®

Проследувајте музика безжично од вашиот паметен телефон, таблет-уред или лаптоп преку технологијата Bluetooth®. 

Лого за Wi-Fi®
Проследување преку Wi-Fi

Поврзете се на интернет преку вградениот Wi-Fi или LAN и проследувајте музика од уреди на вашата домашна мрежа.

Лого за Spotify Connect™
Spotify Connect™

Репродуцирајте од Spotify директно преку вашиот звучник користејќи ја апликацијата Spotify Connect™ во вашиот уред како далечински управувач.

Лого за Chromecast built-in
Chromecast built-in

Проследувајте музика, онлајн радио и podcast содржини од вашиот паметен телефон, таблет-уред или лаптоп кон вашиот аудио уред. Само допрете го копчето за проследување.

Лого за Apple AirPlay
Apple AirPlay 2

Споделувајте музика од вашите уреди од Apple кон вашиот систем за домашно кино. Сето тоа е можно со допир.

Семејство гледа во телевизор и системот за домашно кино HT-A9 ставени врз дрвена масичка, со вклучена функција Immersive AE, се прикажуваат звучни бранови.
Уживајте во филмовите како никогаш досега, со просторен звук 

Паметниот алгоритам ги збогатува стандардниот опкружувачки звук и стерео звукот со звук што се репродуцира над вас и ве обвиткува целосно, за да го претвори звукот на сите содржини што ги слушате во 360 Spatial Sound. Треба само да го притиснете копчето Immersive AE на далечинскиот управувач за да го активирате.

Гласовна контрола

Системот за домашно кино е компатибилен со уреди со Google Assistant и Chromecast built-in и уреди со Amazon Alexa. Додајте го HT-A9 во вашата група звучници преку Google Home за да репродуцирате музика, да ја промените јачината на звукот или многу други функции со помош на вашиот глас.

Слика од човек кој гласовно го контролира системот за домашно кино HT-A9 преку Google Home
Блок за повеќенасочен дизајн

HT-A9 е еден од нашите најнови системи за звук за во домот, дизајнирани со концепт за повеќенасочен блок. Цилиндричната форма претставува цврст блок и создава 360 Spatial Sound. Совршен е за поставување до ѕид поради неговата рамна задна површина. Светлата бисерно-сива боја одговара на ѕидови, полици и други елементи од ентериерот.

Слика од приклучоците на задната страна на HT-A9
Поставување за неколку секунди 

HT-A9 е речиси подготвен за користење штом го извадите од кутијата. Треба само да го приклучите во струја, да го поврзете во приклучокот HDMI на телевизорот и да го вклучите напојувањето. Приклучоците LAN, HDMI IN и HDMI OUT (eARC) ќе ви овозможат да уживате во ново доживување со просторен опкружувачки звук.

Претворете ја дневната соба во место за уживање за целото семејство

Извонредно широкиот опкружувачки звук на HT-A9 нуди повеќе возбуда и забава кога гледате филмови во домот со семејството, како никогаш досега.

Семејство седи на кревет и гледа телевизија, со звучници во просторијата што создаваат прекрасно доживување

Спецификации и функции

Слушајте звук без граници. HT-A9 со нашата уникатна технологија 360 Spatial Sound Mapping ќе ви овозможи вам, вашето семејството и пријателите да уживате во повеќедимензионално доживување што нуди повисоко ниво на филмови и музика.
  • 360 Spatial Sound Mapping за потполно ново доживување со опкружувачки звук

  • Флексибилен распоред со безжично поврзување

  • Оптимизирање на звучното поле за лесно поставување

  • Immersive Audio Enhancement го претвора обичниот звук во просторен звук

  • Повеќе фантомски звучници за прекрасни филмови и музика

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Награди

Награди