α7R III

Вистинска реалност. Нов свет.

Подобрете го вашето чувство за реалност со α7R III - идеален партнер што нуди извонредна брзина, слики со висока резолуција, професионално ракување и сигурни перформанси дури и во лоши услови.

Слика од куче со рамка за AF на животински очи прикажана врз едно од неговите очи
AF на очи ќе стане достапно со ажурирање на софтверот

Достапна е надградба за софтверот со поддршка за новата функција од Sony за AF на очи во реално време за животни. Таа автоматски ги открива и следи очите на животните за да добиете прекрасни портрети од домашни миленичиња и диви животни.

Инспирација за максимална креативност

Добро дојдовте во нов свет на обработка на слика со уште поголеми нивоа на резолуција, чувствителност, динамички опсег, брзина на обработка и одзив за фотографирање. α7R III ви нуди професионално ракување и цврсто и компактно куќиште за да добиете поголема флексибилност за снимање одлични слики во секоја прилика. Имајќи толку голема моќ, прецизност и потенцијал, ќе можете да снимате неповторливи доживувања. 

Слика од корисник кој држи фотоапарат во планинско опкружување со магла, облаци и глечери
Прозорец кон неоткриени светови

Комбинацијата од сензор за слика со 42,4 ефективни MP (прибл.) и напреден процесор за слика ви нуди обработка на слика со максимални авантуристички граници.

Слика од силуета наспроти природно опкружување и небо, која гледа низ визир на фотоапарат со прикачен голем објектив
Брзо и прецизно доловување моменти

Двојно поефикасното следење со AF, дури и при континуирано фотографирање со 10 fps, ја забрзува еволуцијата на стабилни и неверојатно брзи перформанси за фотоапарати.

Слика од манекенка во фокус која гледа кон фотоапарат во вертикална положба, со ефект на дефокусирање во преден план
Потенцијал за нови портрети

Значително подобрениот AF на очи фокусира и следи очи со одлична прецизност и брзина, дури и кога објектот се движи, гледа надолу или странично или, пак, кога е осветлен од задната страна.

Слика од модел во студио, со корисникот во преден план, дефокусиран, а сликата се прикажува на компјутерски екран во близина
Лесни работни процеси во студио

USB Type-C®-приклучокот поддржува SuperSpeed USB 5 Gbps (USB 3.2) овозможува брз далечински пренос на податоци во компјутер за практично ракување со големи RAW-датотеки.

Слика од фотоапарат поставен на статив во историска зграда, со слика на LCD-екранот и кабел што е приклучен во фотоапаратот
Различни димензии на резолуција

Повеќекратното фотографирање со поместување на сензорот нуди огромна резолуција, прецизни бои и репродукција на текстури за да го доловите амбиентот на опкружувањето и објектот.

Слика од корисник со фотоапарат ставен на статив во надворешно опкружување со микрофон, заштита од ветар и надворешен монитор
Пореалистични видеоснимки

Иновацијата што поддржува 4K HDR слики со висока резолуција, широк динамички опсег и широка палета на бои создава видеоснимки што оставаат неверојатен впечаток.

Прозорец кон неоткриени светови
Доловува сцени со врвни детали

Системот за обработка на слика еволуираше за да обезбеди висока резолуција и мал шум во поширок опсег на ISO. Фотоапаратот го одредува амбиентот на опкружувањето во секоја сцена и текстурата на деталите.

Слика од сензорот за слика Exmor R CMOS
Exmor R™ CMOS-сензор за целосна слика од 42,4 MP

Дизајнот на сензорот Exmor R со задно осветлување без простор помеѓу чипот и леќите ја зголемува чувствителноста на светлина и нуди широк динамички опсег и покрај високата резолуција од 42,4 MP.

Слика од отпечатена електронска плоча со LSI IC и процесор за обработка на слика BIONZ X
Значително подобра обработка на слика

Новиот преден LSI и BIONZ X™ ја зголемуваат брзината за обработка, а во комбинација со сензорот Exmor R™ создаваат динамички опсег со 15 чекори при ниска ISO чувствителност за фотографии, овозможувајќи приказ на побогати тонови.

Слика од едрилица на езеро наспроти зајдисонце со облаци на небото и потемни ридови
Голем стандарден опсег на ISO 100-32000

Стандардниот опсег на ISO е проширен до ISO 100-32000 (може да се прошири и до ISO 50-102400), а шумот е намален за приближно цел чекор во средниот опсег на чувствителност.

Слика на која е прикажан проток на податоци од Exmor R до предната LSI и процесорот за слика BIONZ X, во формат JPEG и RAW
Снимање во 14-битен RAW формат за богати градации

14-битниот RAW-формат содржи богати тонови, од најсветли површини до најтемни сенки, а достапен е и при фотографирање во бесшумен или континуиран режим .

[1] Сензор за слика
[2] Најнова предна LSI со голема брзина
[3] 16-битна обработка на слики

Цврст, лесен и сигурен дизајн за подобро користење

Quad-VGA OLED Tru-Finder визирот со висока резолуција нуди природен и прецизен приказ. Функционалните придобивки со EVF, како добрата видливост во темнина и можноста за AF при зумирање на сликата, се збогатени со моќна поддршка за фотографирање. Малото и лесно куќиште на α7R III е доволно цврсто и издржливо за да се користи во лоши услови и да понуди уште поразновидни опции.

Брзо и прецизно доловување моменти
Континуирано фотографирање со брзина до 10 fps

Доловувајте движења со континуирано фотографирање со брзина до 10 fps и следење со AF/AE. Огромните слики со 42,4 MP имаат висок квалитет што нуди предности за креативно работење.

Слика од силуета на лос со шума во заднината
Фотографирајте континуирано во апсолутна тишина

Овој фотоапарат овозможува бесшумно фотографирање со брзина до 10 fps и следење со AF/AE. Тишината е неопходна за фотографирање диви животни, кога дури и најтивкиот шум може да уништи прилика за идеална снимка.

AF со значително подобри перформанси

Перформансите за AF се подобруваат преку искористување на перформансите за AF со кои се одликува α9 и нивна оптимална примена, па затоа штом α7R III фокусира диво животно што се движи непредвидливо, нема лесно да го изгуби.

Слика од птица грабливка наспроти небо
Обемно покривање со брз хибриден автоматски фокус

399-те AF-точки за откривање фаза опфаќаат прибл. 68% од ширината и висината на сликата, а 425-те густо позиционирани AF-точки со откривање на контраст го подобруваат фокусот што во некои случаи не може да се одреди.

Слика од мечка во шумско опкружување со трева
До (прибл.) 2x побрз одзив на AF

Благодарение на подобрениот брз хибриден AF со многу побрз одзив, брзината на AF е приближно двојно поголема во услови со недоволно осветлување.

Слика од голема мачка која се подготвува да скокне
Следењето со AF е подобрено за прибл. 2x

Алгоритамот за AF преземен од α9 овозможува двојно попрецизно следење со AF за континуирано фотографирање, дури и сложени и ненадејни движења.

4D ФОКУС
Погледнете повеќе за 4D ФОКУС
Сигурен AF дури и при светлина од EV-3

Напредните алгоритми за AF овозможуваат прецизен AF дури и при мали нивоа на светлина до EV-3, за посигурно автоматско фокусирање во темни сцени.

Слика од мечка во слабо осветлено шумско опкружување
Не пропуштајте ниту еден момент

Новото копче за избор, копчето AF-ON и функциите за фокусирање на допир овозможуваат брзо и интуитивно ракување. Со двата отвори за картички и компатибилноста со батеријата на полнење NP-FZ100 со голем капацитет, α7R III ќе ви овозможи да фотографирате со помалку прекини бидејќи ќе нема потреба од често менување на медиумот и батеријата.

Слика од 76 кадри фотографирани континуирано
Континуирано фотографирање до 76 слики

Снимете макс. 76 слики во форматот RAW со компресија или JPEG во непрекината серија. Тоа ќе ви овозможи да се концентрирате само на секвенцијалното фотографирање.

Слика со страничен/заден приказ на фотоапаратот со отворен капак за медиуми и две картички во двата отвори за медиуми
Два отвори за медиуми, поддршка за UHS-II

Со двата отвори за медиуми, од кои едниот е компатибилен со UHS-II за брзо запишување податоци, α7R III може да снима истовремено или со пренасочување, да снима посебно RAW/JPEG податоци и слики/видеоснимки и да копира податоци помеѓу картичките.

Слика од задната страна на фотоапаратот со прикачена батерија со голем капацитет
Фотографирајте на професионално ниво

α7R III може да ја користи батеријата NP-FZ100 со прибл. 2,2 пати поголем капацитет од батеријата NP-FW50. USB Type-C® и повеќенаменскиот/микро USB-приклучок овозможуваат поврзување надворешни батерии за подолго фотографирање.

Слика од LCD-екран на која се прикажува употребата на функцијата за оценување
Функција за рангирање

Со функцијата за рангирање може да ги рангирате снимените слики со опсег од 1 до 5 ѕвезди во секое време. Оваа функција, доколку е доделена на прилагодено копче, се врши преку екранот за репродукција.

Слика од LCD-екран на која има групен приказ на континуирани слики
Групен приказ за континуирани снимки

Сериите фотографии снимени во континуиран режим може да се прегледуваат во групи, приказот на индексот за репродукција е подобрен, а континуираните групи може да се бришат или заштитуваат истовремено.

Слика од екранот за мое мени со мени за функции што ги избрал корисникот
Мое мени: побрзо до омилените содржини

Регистрирајте најмногу 30 често користени опции на новото Мое мени за моментално активирање. Создадете и прилагодувајте оптимално мени по ваша желба.

Потенцијал за нови портрети
AF на очи со двојно подобри перформанси

AF на очи кај α7R III нуди двојно побрзо и ефективно откривање и следење очи, дури и кога снимате портрет од лице што се поместува.

Слика од модел наспроти дефокусирана заднина, се истакнува функцијата за AF на очи и покрај делумната покриеност
Дури и кога лицето е делумно скриено
Слика од модел наспроти дефокусирана заднина, се истакнува функцијата за AF на очи и покрај тоа што лицето е завртено надолу
Дури и кога гледа надолу
Слика од модел наспроти дефокусирана заднина, се истакнува функцијата за AF на очи и покрај малото ниво на светлина
Дури и при слабо осветлување
Подобра стабилизација на слика: послободно фотографирање

Благодарение на подобрената стабилизација на слика со 5 оски, секогаш кога ќе сакате да се движите слободно и да снимате, високата резолуција и преносливоста на α7R III ќе ви овозможат да се концентрирате на објектот без да се грижите за различните видови на тресење на фотоапаратот.

Слики што прикажуваат стабилизација на слика - заматена слика (горе) и слика(долу) со компензација за вртење нагоре/странично
Компензација за движење и вртење
Слики прикажуваат стабилизација - заматена слика (горе) и слика (долу) со компензација за хоризонтално/вертикално поместување
Компензација за хоризонтално/вертикално движење
Слики што прикажуваат стабилизација на слика - заматена слика (горе) и слика (долу) со компензација за ротирање
Компензација за ротирање
Вградена оптичка стабилизација на слика со 5 оски

Новите жироскопи/алгоритами/систем за стабилизација нудат ефикасни 5,5 чекори. Компензација се врши за пет вида тресење на фотоапаратот - аголно тресење (движење/вртење), поместување по X/Y оска и ротациско тресење (ротирање).

Слика од вградената оптичка стабилизација на слика со 5 оски што врши компензација на 5 вида тресење на фотоапаратот
Лесни работни процеси во студио
Одлично поврзување за професионален работен процес

α7R III има USB Type-C®-приклучок компатибилен со SuperSpeed USB 5 Gbps (USB 3.2) и приклучоци за синхронизација што овозможуваат директно поврзување на фотоапаратот со надворешни уреди без доцнење. Овие приклучоци придонесуваат за подобри и посмирени работни процеси, дури и во студијата каде што се активира блиц или се фотографира преку компјутер.

SuperSpeed USB 5 Gbps (USB 3.2) за брз пренос на податоци

Овозможува фотографирање преку компјутер за лесно управување со големи RAW датотеки, за да можете брзо да прегледувате слики на компјутер и да продолжите да фотографирате без долготрајни преноси на датотеки.

Слика што прикажува брз пренос на податоци, страничен/заден приказ на фотоапаратот со прикачен USB-кабел
Слика одблиску од едната страна на фотоапаратот каде што се гледа приклучокот за синхронизација
Достапен е приклучок за синхронизација

Достапен е стандарден приклучок за синхронизација за практично синхронизирање со блицови во студио и друга надворешна опрема за осветлување.

Функции Remote, Viewer и Edit на Imaging Edge™

Подобрете ги фотографиите со Imaging Edge. Користете „Remote“ за контрола и следење на фотографирањето во живо на компјутерот; „Viewer“ за брзо прегледување, оценување и избирање фотографии од збирки на слики; и „Edit“ за претворање RAW-податоци во висококвалитетни фотографии. Извлечете максимум од RAW-датотеките на Sony и управувајте со материјалите поефикасно.

Слика од студио на која се гледа компјутерската апликација Imaging Edge, фотоапарат на статив и компјутер со слика од фотоапаратот на неговиот екран
Imaging Edge™ Webcam
Imaging Edge™ Webcam

Imaging Edge Webcam овозможува користење на фотоапарат од Sony како висококвалитетна веб камера со широка компатибилност, за одлични проследувања во живо и конференции.

Различни димензии на резолуција
Повеќекратно фотографирање со поместување на сензорот

Повеќекратното фотографирање со поместување на сензорот создава фотографии со реални детали, текстура, бои и амбиент.

Слики на кои е прикажано повеќекратно фотографирање со поместување на сензорот, со обична слика лево и деталната слика десно

[1] Обична слика [2] Слика добиена со повеќекратно фотографирање со поместување на сензорот

Ве молиме прифатете ги колачињата на Youtube за да го погледнете видеото

Отворете ги опциите за колачиња подолу и вклучете ги колачињата на Youtube во делот „Functional“ (Функционални).

Пореалистични видеоснимки
Висока резолуција 4K HDR

Освен снимање прекрасни видеоснимки со 4K резолуција користејќи прекумерно семплирање со 5K (15 MP), фотоапаратот нуди и нов профил за слики HLG (Hybrid Log-Gamma) што поддржува моментални HDR работни процеси со широк динамички опсег за неверојатно прецизни и реалистични подвижни слики без промена на тоновите на боите.

Задоволува различни потреби за снимање во HDR

α7R III нуди S-Log за флексибилен приказ на слики по снимањето и HLG за моментални HDR работни процеси - комбинација што задоволува различни потреби за снимање во HDR.

Слика што прикажува работни процеси во HDR, со (горе) S-Log и градација на бои и (долу) HLG без градација на бои

[1] Голема флексибилност за прилагодување слики по ваша желба (потребна е градација на боите)
[2] Моментално снимање висококвалитетни слики (не е потребна градација на боите)

Преземете брошура
Преземете брошура

Спецификации и функции

Потполно обновениот систем за обработка на слика уште повеќе го подобрува квалитетот на сликата. Снимајте повеќе одлучувачки моменти со приближно 2x побрзи перформанси за AF, AF со следење и AF на очи со следење и континуирано фотографирање со 10 fps. Сигурно и професионално ракување со цврсто и компактно куќиште што нуди врвна флексибилност и преносливост.
  • Exmor R™ CMOS сензор од 35 мм за целосна слика од 42,4 MP и напреден систем за обработка

  • Стандарден опсег на ISO 100-32000 (горната граница може да се прошири до 102400)

  • Брз хибриден AF со 399 точки за откривање фаза во фокусната површина и 425 точки за откривање контраст

  • Брзо континуирано фотографирање до 10 fps со AF/AE со следење

  • Стабилизација на слика со 5 оски и експозиција со 5,5 чекори

Компатибилност со објективи
Објективи со E приклучок од Sony
Тип на сензор
ExmorR CMOS-сензор од 35 мм за целосна слика (35,9×24,0 мм)
Број на точки (ефективни)
Прибл. 42,4 милиони точки
ISO чувствителност
АВТОМАТСКИ (ISO 100-12800, можност за избор на долна и горна граница), Видеоснимки: Еквивалент на ISO 100-32000, АВТОМАТСКИ (ISO 100-12800, можност за избор на долна и горна граница), Фотографии: ISO 100-32000 (ISO-броевите од ISO 50 до ISO 102400 можат да се постават како проширен опсег на ISO.),
Траење на батеријата (фотографии)
Прибл. 530 снимки (визир) / прибл. 640 снимки (LCD-монитор) (CIPA-стандард)
Вид на визир
Електронски визир Quad-VGA OLED од 1,3 см (тип 0,5) (во боја)
Тип на монитор
7,5см (тип 3.0) вид TFT
Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина