Слика од Објектив FE 24-105 мм F4 G OSS
Слика од Објектив FE 24-105 мм F4 G OSS
Слика од Објектив FE 24-105 мм F4 G OSS
Слика од Објектив FE 24-105 мм F4 G OSS
Компактен, лесен и сенаменски објектив за зумирање

G Lens со високи перформанси, опсег од 24 мм до 105 мм и F4 низ целиот опсег на зумирање нуди доследен и висок квалитет на слика. Покрај неверојатни оптички перформанси, тој се одликува и со компактен и лесен дизајн што соодветствува на системот со E-приклучок. Брзиот и прецизен AF и врвната сигурност ја зголемуваат широката примена на овој објектив.

FE 24-105mm F4 G OSS
Галерија со фотографии
Одлична обработка на сликата низ целиот опсег на зумирање
Одлична обработка на сликата низ целиот опсег на зумирање

Напредната оптика создава доследна висока резолуција низ целиот опсег на зумирање. Четирите асферични елементи ја намалуваат аберацијата, а елементите од ED стакло (исклучително мала дисперзија) ја минимизираат хроматската аберација. Кружната решетка и контролираната форма на сферичната аберација создаваат потенцијал за изразување, прекрасни ефекти на дефокусирање и природни светли тонови што ја надополнуваат острината и јасноста на фокусот.

Решение со еден објектив за преносливо фотографирање
Решение со еден објектив за преносливо фотографирање

Одлични оптички перформанси и голем сооднос на зумирање во компактен и лесен пакет од само 663 грама (23,4 oz.). Компактниот и лесен дизајн се прикачува на куќишта со E-приклучок за да добиете пренослив и компактен систем. Овој објектив со високи перформанси ви овозможува да фотографирате различни објекти и сцени. Минималното фокусно растојание од 0,38 метри (1,25 ft.) и оптичката стабилизација на слика овозможуваат уште поголема примена.

F4 и брз, прецизен и тивок AF за фотографии и видеоснимки
F4 и брз, прецизен и тивок AF за фотографии и видеоснимки

Фиксната решетка од F4 низ целиот опсег на зумирање не ја намалува светлината при промена на фокусната должина. AF системот со SSM со директен погон (DDSSM) од Sony нуди брзо, прецизно и тивко фокусирање. Прецизниот оптички дизајн ги минимизира промените на фокусот. Сето тоа го прави FE 24-105mm F4 G OSS одличен избор и за фотографии и за видеоснимки.

Професионално ракување и сигурност
Професионална сигурност и ракување

Слојот од флуор на предниот елемент спречува налепување на супстанци како масла, нечистотии и вода на предната страна на објективот и овозможува полесно да се отстранат ако се прилепат на површината на објективот. Дизајнот отпорен на прав и влага и прилагодливото копче за задржување на фокусот го подобруваат професионалното ракување и сигурноста.

Слика од конфигурација на објективи
Конфигурација на објективи

Дизајнот на G-објективите од Sony ја нагласува рамнотежата помеѓу високата резолуција и дефокусирањето на заднината што ја подобруваат замислата на уметникот.

[1] Напредна асферична леќа (AA-леќа) [2] Асферична леќа [3] ED (исклучително мала дисперзија)

Функција за пренос на модулација на SEL24105G
MTF табела

MTF објаснува колку добро објективот прикажува мали детали, измерено како степен на контраст добиен помеѓу линии со мал простор измеѓу нив.

[1] Контраст (%) [2] Растојание од оптичкиот центар на објективот (мм) [3] При 24 мм [4] При 105 мм [5] Просторна фреквенција [6] 10 пара линии / мм [7] 30 пара линии / мм [8] Макс. решетка [9] Решетка F8 [10] Радијални вредности [11] Тангентни вредности

Фотографија одблиску од FX6 додека се користи за снимање
Предности на објективите од Sony за снимање видео

Дознајте ги четирите уникатни предности на објективите со E-приклучок од Sony за снимање видео. Комбинацијата од објективи и фотоапарати од Sony ќе ви овозможи подобро доживување при снимањето видео.

Контроли на објективот

1. Прстен за зумирање / 2. Преклопник за режими на фокусирање / 3. Прстен за фокусирање / 4. Копче за задржување на фокусот / 5. Преклопник за компензација за тресење

Компатибилност со FE 24-105mm F4 G OSS

Отворете го линкот подолу за повеќе детали за компатибилноста со објективи/куќишта.

Спецификации и функции

  • Стандарден објектив за зумирање G Lens

  • Два AA (напредни асферични) елементи за неверојатна резолуција

  • Анти-рефлексивниот нано слој од Sony ги елиминира одблесоците и отсјајот

  • SSM со директен погон за тивка контрола со голема прецизност на фокусот на објективот

  • Дизајн кој е отпорен на прав и влага

Минимално фокусно растојание
0,38 м (1,25 ft)
Максимален сооднос на зголемување (x)
0,31
Пречник на филтерот (мм)
77
Тежина
663 гр. (23,4 oz.)

Што има во пакетот

Сенило (модел): ALC-SH152, Предно капаче за објектив: ALC-F77S, Задно капаче за објектив: ALC-R1EM, Торбичка

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Награди

Награди