UBP-X800M2

Вистинско кино во домот

Уживајте во реалистично кино доживување со овој 4K Ultra HD Blu-ray плеер. Резолуцијата 4K UHD ви нуди слика како во кино, а Dolby Atmos и DTS:X создаваат амбиент како во кино.

Икона за 4K HDR
Подобрување до 4K во реално време

Уживајте во најдобриот квалитет на слика со 4K Ultra HD Blu-ray и 4K-детали за сите содржини што ги гледате, благодарение на технологијата за зголемување на резолуцијата до 4K.

Куќиштето со рамка и столбови
Создаден за чист звук

Уживајте во потполно јасен звук со висока резолуција и подобрување со DSEE HX.

HDMI, USB, дигитален коаксијален излез, Wi-Fi, LAN.
Разновидни опции за поврзување

Поврзувајте уреди преку USB, дигитален коаксијален излез, Wi-Fi, LAN и два HDMI-приклучоци за посебни излезни сигнали за звук/слика.

Икона за звук со висока резолуција
Така како што замислиле изведувачите

Уживајте во најситните детали од звукот со поголем квалитет од CD дисковите, благодарение на звукот со висока резолуција. Страста за музика ги обединува сите компоненти, па затоа ќе помислите дека изведувачот настапува пред вас.

Приближување до реалноста

4K Ultra HD Blu-ray

Влезете во центарот на секој филм и серија. 4K Ultra HD Blu-ray ги прикажува сите содржини со повеќе детали како никогаш досега, за да се чувствувате исто како во реалноста додека ги гледате.

Побарајте го Inferno на 4K Ultra HD

Икона за HDR
HDR10

Сигналот HDR10 нуди светлина што е до 100x поголема од стандардниот (SDR) сигнал, при што масивно ја зголемува максималната светлина и ги задржува длабоките и детални црни тонови за да добиете потполно ново доживување при гледањето.

Икона за DOLBY VISION
DOLBY VISION™

Внесете реалистичност во сцените со прекрасни светли тонови, подлабоки црни тонови и живописни бои. Dolby Vision™ е решение за HDR што создава прекрасно доживување како во кино во вашиот дом. 

Hybrid log gamma
Hybrid-Log Gamma

Сликите со стандарден динамички опсег и висок динамички опсег се спојуваат во еден видео сигнал што може да се репродуцира во SDR-формат на SDR-екрани или во HDR-формат на екрани компатибилни со HLG HDR.

Сите бои на природата

Поддршката за новиот простор на бои BT.2020 нуди многу поширока палета на бои од стандардните ТВ сигнали. Извонредно широкиот простор на бои им овозможува на креаторите на содржини да создадат позаситени и пореални бои, од длабоки сини тонови до природни зелени и живописни црвени тонови.

Простор на бои BT. 2020
ПРОСТОР НА БОИ BT.2020
Простор на бои REC. 709
ПРОСТОР НА БОИ REC.709
Побогата слика на секој екран

Гледајте филмови во 4K HDR дури и на телевизори што не поддржуваат HDR и уживајте во дополнителни сенки и осветлени детали. Нашата конверзија од HDR во SDR на интелигентен начин го прилагодува извонредно широкиот опсег на светлина во SDR-слика, задржувајќи го неверојатниот квалитет на слика дури и кај SDR-телевизорите.

1: Општ SDR-конвертор | 2: SDR-конвертор на Sony

Звук кој ќе ве пренесе
во друг свет

Уживајте во реалистичен кино звук со Dolby Atmos и DTS:X

Слушнете го звукот на громовите, сирените за предупредување и на автомобилите околу вас со неверојатна острина со Dolby Atmos и DTS:X - најдобри аудио кодеци што се користат во кината насекаде. 

Ghostbusters сега е достапен на 4K Ultra HD

Лого за Dolby Atmos
Dolby Atmos

Dolby Atmos ги обработува звуците како посебни елементи и ги репродуцира преку стандардни канали за да се движат слободно околу вас, па дури и над вас, за да добиете прекрасен опкружувачки звук.

Лого за DTS:X
DTS:X

DTS:X може да создаде неограничен број на аудио елементи што се прилагодуваат според вашите звучници во реално време, за да извлечете максимум од секоја филмска музика.

Совршен додаток за домашното кино 

Впарете го UBP-X800M2 со приемникот STR-DN1080 за најдобро доживување на домашната забава. Од стилски координиран дизајн до слика и звук со врвен квалитет - убавината е во деталите.

Графикон на звук со висока резолуција

3,2x повеќе пренесени податоци

Добијте го најдоброто од секоја песна

Исто како и конверзијата на HD видеоснимки во 4K, така и песните со звук со висока резолуција имаат далеку подобар квалитет отколку MP3 песните, па дури и CD дисковите, овозможувајќи ви да го слушнете секој здив, секој ритам, секоја нота.

Подобрување со DSEE HX

Подобрете ја фреквенцијата и динамичкиот опсег на MP3 и другата компресирана музика - дури и CD дисковите - приближно до квалитет со висока резолуција, за целосно доживување на оригиналната снимка.

Графикон за подобрување со DSEE HX
Куќиштето со рамка и столбови на UBP-X800M2
Уникатно куќиште од Sony

Нашето уникатно куќиште со рамка и столбови има цврста структура што елиминира микро вибрации и нуди ефикасна електрична заштита за да уживате само во најквалитетен звук и слика.

Ладилник и податочна единица

Изработени од квалитетни материјали за поголем квалитет на звук, ладилникот и податочната единица ги ладат дисковите и куќиштето на UBP-X800M2 за подолго гледање на филмови. 

Ладилник и податочна единица
Репродуцирајте сè

UBP-X800M2 може да репродуцира многу повеќе од 4K UHD Blu-ray-дискови. Гледајте, слушајте и проследувајте сè што ќе посакате, вклучувајќи ги повеќето видеоснимки и формати на звук со висока резолуција и многубројни популарни услуги за проследување.

Лого ознаки за компатибилни формати на дискови
Најдобриот читач на дискови

Сакате ли да танцувате на музиката од вашите Super Audio CD-дискови? Нема проблем. Штом станува збор за дискови, бидете сигурни дека UBP-X800M2 може да ги репродуцира.

Лого ознаки за компатибилни формати на звук
Речиси неограничено уживање во звукот

UBP-X800M2 поддржува голем број 24-битни формати на звук со врвен квалитет, од AAC и WAV па сè до DSD 11,2 MHz и многу други.

Лого ознаки за компатибилни формати за проследување
Проследувајте и репродуцирајте сè

Репродуцирајте филмови преку USB и домашната мрежа. Овој Blu-ray плеер ги поддржува сите популарни видови на видео датотеки за да можете да ги гледате вашите омилени филмови.

Почетна точка за вашата најдобра опрема

Разни опции за поврзување на вашите напредни уреди

Обединете ги сите AV-уреди и поврзете ги со UBP-X800M2. Тој е идеален за домашни видеоснимки и музика и има висококвалитетни приклучоци наменети за сите љубители на технологијата.

Целата ваша забава на едно место

Уживајте во брзо и стабилно проследување од различни услуги. UBP-X800M2 проследува видео со резолуција до 4K благодарение на безжичното поврзување преку технологијата MIMO со два фреквентни појаси за одличен сигнал - дури и на работ од опсегот на вашата безжична мрежа.

Приватно гледање со слушалки

The 5th Wave сега е достапен во 4K Ultra HD

Уживајте уште повеќе во омилените содржини

Безжичен звук преку BLUETOOTH® за приватно гледање

Засилете го ефектот на сите филмски моменти кога гледате сами. UBP-X800M2 поддржува пренос на звук преку Bluetooth® за да можете да ги користите омилените слушалки со Bluetooth® за приватно безжично гледање.

Слушајте јасни дијалози

Истовремено пренесување на звук преку HDMI и Bluetooth®

Уживајте во потполно јасни дијалози и песни, независно од оддалеченоста. UBP-X800M2 може истовремено да испраќа звук кон вашиот телевизор преку HDMI и кон безжични звучници преку Bluetooth®-врска.

Пар кој гледа телевизија, едното лице одблиску, друго од далеку

The Magnificent Seven сега е достапен во 4K Ultra HD

Лого за LDAC
LDAC

LDAC пренесува 3x повеќе податоци од стандардната Bluetooth®-врска за да ви обезбеди висококвалитетен звук.

Спецификации и функции

Уживајте во реалистично кино доживување со овој 4K Ultra HD Blu-ray плеер. Резолуцијата 4K UHD ви нуди слика како во кино, а Dolby Atmos и DTS:X создаваат амбиент како во кино.
  • Погледнете ја беспрекорната визуелна острина на 4K UHD Blu-ray

  • Слушајте повеќе детали со звукот со висока резолуција и DSEE HX

  • Конструкција која спречува вибрации за појасен звук

  • Репродуцирајте секакви дискови и формати на датотеки

  • Неверојатна слика со зголемување на резолуцијата до 4K со 60p

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина