4K UHD BLU-RAY-ПЛЕЕР UBP-X800M2 СО HDR

Сите спецификации и функции

UBP-X800M2

Големина и тежина

Димензии (Ш x В x Д)
Ш 430 x В 50 x Д 265 (мм)
Тежина
3,8

Можност за репродукција

Диск
Ultra HD Blu-ray, BD-ROM, стереоскопско 3D (профил 5), репродукција на SA-CD (SA-CD / CD), DVD-Video, DVD-Audio, DVD-R, DVD-RW, DVD-R Dual Layer, DVD+R, DVD+RW, DVD+R Double Layer, CD (CD-DA), CD-R / -RW
Формат на видео
HEVC (.mkv, .mp4, .m4v, .m2ts, .mts), VP9 (.webm, .mkv), VP8 (.webm, .mkv), VP6 (.flv), MPEG-1 Video / PS (.mpg .MPEG, .mkv) [.VOB, .VRO], MPEG-2 Video / PS, TS ( .mpg.MPEG, .m2ts, .mts, .mkv) [.VOB, .VRO], MPEG-4 AVC (.mkv, .mp4, .m4v, .m2ts, .mts) ,MPEG-4 / AVC (.mov, 3gp, .3g2, .3gpp, .3gpp2, .flv), Xvid (.avi, .mkv), WMV9 (.wmv, .asf, .mkv), AVCHD Disc Format, VC1 (.m2ts, .mts, .mkv), Motion JPEG (.mov, .avi)
Формат на аудио
AAC (.AAC, .mka), HEAAC v.1 / v.2 / level2, WMA9 Standard (.WMA), LPCM (.mka, .wav), DSD - DSDIFF / DSD (.dff, .dsf), FLAC (.flac, .fla), AIFF (.aiff, .aif), ALAC (.m4a), Dolby Digital (.ac3, .mka), WMA10 Pro, Vorbis, MP3 (.mp3, .mka), AAC (.m4a), Monkey's Audio
Формат на фотографии
JPEG (.jpg, .jpeg) ,GIF (.gif) ,PNG (.png) ,MPO MPF 3D (.mpo) ,BMP (.bmp)

Функции за слика и звук

Функција за слики
Конверзија од HDR во SDR, зголемување на резолуцијата до 4K (60p), Deep colour (12 бита), 24p True Cinema, режим BRAVIA
Сертификат за звук со висока резолуција
Да
Dolby®
Dolby Atmos (излез за проследување битови) / Dolby TrueHD-декодирање (7.1-кан.)
DTS®
DTS: X (излез за проследување битови) / DTS-декодирање (7.1-кан.)
DSEE-HX
Да
Bluetooth®
Bluetooth® TX, LDAC

Мрежа

Вграден Wi-Fi®
Да (2,4 GHz, 5 GHz)
Wi-Fi® MIMO
Да
Функции
DMP (дигитален медиумски плеер), DMR (дигитален медиумски уред за рендерирање)
Streaming
Проследување во 4K

Практични функции

Функции
Заклучување за деца, родителска контрола, BRAVIA Sync, режим за извонредно брзо вклучување, автоматско исклучување (автоматски режим на подготвеност)(20 мин.), поместување на преводот, положба за приказ на информации

Приклучоци

Влезен и излезен сигнал
HDMI-излез(и): 2 (задни), Коаксијален аудио излез(и): 1 (заден), USB-влез(ови): 1 (преден), приклучок(ци) за етернет: 1 (заден)

Моќност

Потрошувачка на енергија
при работа,во режим на подготвеност

Еколошки, заштеда на енергија

Потрошувачка на енергија (исклучен режим)
недостапно
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност)
0.4W
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност во мрежа) - приклучоци
1,5 W(етернет) / 1,5 W(WiFi) / 1,5 W(сите приклучоци и мрежи поврзани)
Режимот на подготвеност е активиран
По 20 минути
Режимот на подготвеност во мрежа е активиран – приклучоци
По 20 минути (етернет, WiFi)
Преклопник за вклучување/исклучување на безжична(и) мрежа(и)
За овозможување/оневозможување, поставете ја опцијата „Поставки за интернет“ во „Мрежни поставки“ на „Безжично поставување/Жично поставување“

Пристапност

Читач на екран
-
Аудио опис
Да
Зголеми
-
Придружен текст
Да
Кратенка за пристапност
-

Што има во пакетот

  • Далечински управувач: RMT-VB310E
  • Батерии: Вид AAA x 2
Placeholder

Функции

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

Приближете се до реалноста со 4K Ultra HD Blu-ray

Влезете во центарот на секој филм и серија. 4K Ultra HD Blu-ray ги прикажува сите содржини со повеќе детали како никогаш досега, за да се чувствувате исто како во реалноста додека ги гледате.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

Откријте нови длабочини на реалистичност со високиот динамички опсег на 4K

Навлезете во деталите со високиот динамички опсег (HDR). Заедно со острината на 4K, HDR внесува реалистичност во досега скриените делови со повеќе светлина, нијанси и бои.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

HDR10

Сигналот HDR10 нуди светлина што е до 100x поголема од стандардниот (SDR) сигнал, при што масивно ја зголемува максималната светлина и ги задржува длабоките и детални црни тонови за да добиете потполно ново доживување при гледањето.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

Dolby vision™

Внесете реалистичност во сцените со прекрасни светли тонови, подлабоки црни тонови и живописни бои. Dolby Vision™ е решение за HDR што создава прекрасно доживување како во кино во вашиот дом. 

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

HDR наспроти SDR

HDR сигналите нудат светлина која е до 100x поголема од стандардниот (SDR) сигнал, при што масивно ја зголемуваат максималната светлина и ги задржуваат длабоките и детални црни тонови за да добиете потполно ново доживување при гледањето.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

Сите бои на природата

Поддршката за новиот простор на бои BT.2020 нуди многу поширока палета на бои од стандардните ТВ сигнали. Извонредно широкиот простор на бои им овозможува на креаторите на содржини да создадат позаситени и пореални бои, од длабоки сини тонови до природни зелени и живописни црвени тонови.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

Звук кој ќе ве пренесе во друг свет: Dolby Atmos и DTS:X

Слушнете го звукот на громовите, сирените за предупредување и на автомобилите околу вас со неверојатна острина со Dolby Atmos и DTS:X - најдобри аудио кодеци што се користат во кината насекаде. 

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

Dolby Atmos™

Dolby Atmos ги обработува звуците како посебни елементи и ги репродуцира преку стандардни канали за да се движат слободно околу вас, па дури и над вас, за да добиете прекрасен опкружувачки звук.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

DTS:X

DTS:X може да создаде неограничен број на аудио елементи што се прилагодуваат според вашите звучници во реално време, за да извлечете максимум од секоја филмска музика.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

DSEE HX

Подобрете ја фреквенцијата и динамичкиот опсег на MP3 и другата компресирана музика, па дури и CD дисковите, приближно до квалитет со висока резолуција, за целосно доживување на оригиналната снимка.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

Совршен додаток за домашното кино

Впарете го UBP-X800M2 со приемникот STR-DN1080 за најдобро доживување на домашната забава. Од стилски координиран дизајн до слика и звук со врвен квалитет - убавината е во деталите.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

Добијте го најдоброто од секоја песна

Исто како и конверзијата на HD видеоснимки во 4K, така и песните со звук со висока резолуција имаат далеку подобар квалитет отколку MP3 песните, па дури и CD дисковите, овозможувајќи ви да го слушнете секој здив, секој ритам, секоја нота.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

Уникатно куќиште од Sony

Нашето уникатно куќиште со рамка и столбови има цврста структура што елиминира микро вибрации и нуди ефикасна електрична заштита за да уживате само во најквалитетен звук и слика.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

Репродуцирајте сè

UBP-X800M2 може да репродуцира многу повеќе од 4K UHD Blu-ray-дискови. Гледајте, слушајте и проследувајте сè што ќе посакате, вклучувајќи ги повеќето видеоснимки и формати на звук со висока резолуција и многубројни популарни услуги за проследување.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

Најдобриот читач на дискови

Сакате ли да танцувате на музиката од вашите Super Audio CD-дискови? Нема проблем. Штом станува збор за дискови, бидете сигурни дека UBP-X800M2 може да ги репродуцира.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

Речиси неограничено уживање во звукот

UBP-X800M2 поддржува голем број 24-битни формати на звук со врвен квалитет, од AAC и WAV па сè до DSD 11,2 MHz и многу други.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

Проследувајте и репродуцирајте сè

Репродуцирајте филмови преку USB и домашната мрежа. Овој Blu-ray плеер ги поддржува сите популарни видови на видео датотеки за да можете да ги гледате вашите омилени филмови.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

Целата ваша забава на едно место

Уживајте во брзо и стабилно проследување од различни услуги. UBP-X800M2 проследува видео со резолуција до 4K благодарение на безжичното поврзување преку технологијата MIMO со два фреквентни појаси за одличен сигнал - дури и на работ од опсегот на вашата безжична мрежа.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

Почетна точка за вашата најдобра опрема

Добијте разни опции за поврзување на вашите напредни уреди. Обединете ги сите AV-уреди и поврзете ги со UBP-X800M2. Тој е идеален за домашни видеоснимки и музика и има висококвалитетни приклучоци наменети за сите љубители на технологијата.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

LAN приклучок

Поврзете го на вашата домашна мрежа со кабел за етернет.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

Посебни HDMI излези за слика и звук

Испраќајте 4K HDR слика и звук кон вашиот проектор и AV засилувач посебно, за да добиете оптимален квалитет на звукот.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

Коаксијални SPDIF дигитални излези

Поврзете засилувачи преку излезите за дигитален и опкружувачки звук.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

Уживајте уште повеќе во омилените содржини 

Засилете го ефектот на сите филмски моменти кога гледате сами. UBP-X800M2 поддржува пренос на звук преку BLUETOOTH® за да можете да ги користите омилените слушалки со Bluetooth® за приватно безжично гледање.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

Слушајте јасни дијалози

Уживајте во потполно јасни дијалози и песни, независно од оддалеченоста. UBP-X800M2 може истовремено да испраќа звук кон вашиот телевизор преку HDMI и кон безжични звучници преку Bluetooth®-врска.

Слика од 4K UHD Blu-ray-плеер UBP-X800M2 со HDR

LDAC

LDAC пренесува 3x повеќе податоци од стандардната BLUETOOTH®-врска за да ви обезбеди висококвалитетен звук.