WALKMAN® A10 ОД СЕРИЈА A

Сите спецификации и функции

NWZ-A10 Series

Големина и тежина

Димензии (Ш x В x Д)
4,3 x 11 x 0,8 см
Тежина
66 гр.

Моќност

Батерија - репродукц. на музика (ч)
30 часа (звук со висока резолуција), 50 часа (MP3)
Време на полнење (целосно полнење)
4 часа
Време на полнење (брзо полнење)

Медиуми за складирање

Големина на меморија
16GB

Репродукција и екран

Динамички нормализатор
ДА
Clear Bass
ДА
Clear Stereo
ДА
Преснимување со повлекување
ДА
Резолуција на екран
320x240 (QVGA)
Вид на екран
TFT екран во боја со LED задно осветлување со бела боја
Големина на екранот (инчи)
2,2" (5,6 см)
MP3
ДА
AAC-LC (без DRM)
ДА
Linear PCM
ДА
Фото репродукција
JPEG
MPEG4
ДА
FM приемник
ДА
Звучни ефекти
ClearAudio+, Clear Bass, DSEE HX, Динамички нормализатор
Аудио репродукција
AAC (без DRM), AIFF, ALAC, FLAC, HE-AAC, Linear PCM, mp3, WMA (не DRM)
Видео репродукција
AVC (H.264/AVC), MPEG4, WMV 9

Софтвер

Системски побарувања
Mac OS® X (v10.6 или понов), Microsoft Windows® 8, Windows Vista® (SP2 или понов), Windows® 7 (SP1 или понов)

Поврзување

Приклучоци
microSD влез, WM-PORT, Стерео мини приклучок
USB поврзување
ДА
Безжични можности
Bluetooth®, NFC

Опции на бои

silverblack

Што има во пакетот

  • Кабел за USB
  • Кратко упатство за почеток
Placeholder

Функции

Слика од Walkman® A10 од серија A

Звукот со висока резолуција нуди врвен звук

Од изворот до звучниците, Sony обедини повеќе технологии за да ви овозможи врвно аудио доживување. За фајловите со звук со висока резолуција, дигиталниот засилувач и специјализираните високотонци ја репродуцираат секоја суптилност, така што вие ќе ја чуете секоја нота онака како што замислил изведувачот. За MP3 фајловите, софтверот за дигитална обработка ја зголемува резолуцијата на компресираната музика за враќање на изгубените детали.

Слика од Walkman® A10 од серија A

Дигитален засилувач S-Master HX™ за чист и квалитетен звук

Вградениот S-Master HX™ дигитален засилувач ви помага да го извлечете најдоброто од вашиот звук со висока резолуција. Тоа го постигнува преку намалување на нивоата на шум кои вообичаено се јавуваат кај високофреквентниот опсег, така што можете да уживате во чист, остар звук.

Технологијата DSEE HX™ ги подобрува фајловите

Технологијата DSEE HX™ (процесор за подобрување на дигитален звук) го подобрува квалитетот на вашите компресирани музички фајлови. Кога оригиналниот музички извор е компресиран, се губат делови од високите фреквенции на вашата музика. DSEE HX™ ги обновува тие делови за добивање на висококвалитетен звук кој е поблиску до оригиналната CD снимка.

Слика од Walkman® A10 од серија A

Компактен и лесен дизајн

Освен со врвен звук, серијата A на Walkman® со звук со висока резолуција се одликува и со врвен изглед. Лесниот и компактен дизајн можете едноставно да го сместите во џеб или чанта, а уникатниот контролен панел во форма на дијамант додава чувство на софистицираност.

Слика од Walkman® A10 од серија A

Вградена и проширлива меморија

Модели се испорачуваат со вграден простор за складирање од 16GB или 64GB; подобрете ги со microSDXC мемориска картичка за бесконечно долги листи за репродукција.

Слика од Walkman® A10 од серија A

Создаденo за слушање: ClearAudio+™

Направете го слушањето колку што е можно пореалистично. ClearAudio+™ детално го прилагодува звукот за добивање на прекрасно и емотивно доживување кое ќе ве опкружи. Слушајте музика и текстови со поголема острина и детали за доживување кое е многу слично со изведбите во живо.

Слика од Walkman® A10 од серија A

Се одликува со aptX® технологија за безжично поврзување

Технологијата aptX® создава чист и безжичен звук кај повеќето најдобри паметни телефони, звучници, звучници во вид на лента, слушалки и таблет уреди во светот. Отсега, љубителите на музиката ќе можат да уживаат во богато доживување при слушањето кое може да го овозможи само aptX®: практичен безжичен звук кој не го намалува аудио квалитетот.

Слика од Walkman® A10 од серија A

Слушање со еден допир за моментално репродуцирање музика

Технологијата NFC (поле за комуникации во близина) ја елиминира потребата од поврзување со кабли и сложените постапки за поставување. Само допрете го вашиот паметен телефон или друг уред* со NFC до ознаката N на куќиштето и почнете да слушате музика. Немате NFC? Нема проблем. Уредите можете да ги впарите и рачно во поставките за Bluetooth®. *Погледнете компатибилни уреди

Пронајдете компатибилни уреди

Повеќе формати за музика

Без разлика дали слушате нови фајлови во врвниот формат за звук со висока резолуција или постари песни во стандардниот MP3, серијата A на Walkman® ги подржува следниве популарни формати за поголема практичност: MP3, WAV, AIFF, WMA, AAC, HE-ACC, FLAC, ALAC.

Долгo траење на батеријата

Добијте време на репродукција на фајлови со звук со висока резолуција до приближно 30 часа и приближно 50 часа со стандардниот MP3 формат.