WALKMAN® ZX2 ОД СЕРИЈА ZX

Сите спецификации и функции

NW-ZX2

Големина и тежина

Димензии (Ш x В x Д)
6,5 x 13,1 x 1,8 см
Тежина
235 гр.

Што има во пакетот

  • Кабел за USB
  • Кожна торба за носење
  • Разделник
  • Кратко упатство за почеток
Placeholder

Моќност

Батерија - репродукц. на музика (ч)
33 часа (звук со висока резолуција), 60 часа (MP3)
Време на полнење (целосно полнење)
4,5 часа

Медиуми за складирање

Големина на меморија
128GB

Поврзување

USB поврзување
Hi-Speed USB (компатибилност со USB 2.0)
WM-PORT
22 пинови
Безжични можности
Bluetooth®, NFC, Wi-Fi®
Влезни и излезни приклучоци
microSD влез, WM-PORT, Стерео мини приклучок

Репродукција и екран

Динамички нормализатор
Да
Clear Bass
Да
DSEE HX
Да
Еквалајзер
Да
Резолуција на екран
854x480 (FWVGA)
Вид на екран
TFT екран во боја
Големина на екранот (инчи)
4" (10,2 см)
MP3
Да
WMA (без DRM)
Да
WMA (DRM)
Да
AAC-LC (без DRM)
Да
Linear PCM
Да
Фото репродукција
JPEG, PNG
MPEG4
Да
AVC (H.264/AVC)
Да
WMV 9
Да
Звучни ефекти
ClearAudio+, Clear Bass, DSEE HX, Динамички нормализатор, Еквалајзер (5 фреквентни опсези), Опкружувачки звук
Аудио репродукција
AAC (без DRM), AIFF, ALAC, DSD, FLAC, HE-AAC, Linear PCM, mp3, WMA (не DRM)
Видео репродукција
AVC (H.264/AVC), MPEG4, WMV 9

Софтвер

Оперативен систем
Платформа Android
Системски побарувања
Mac OS® X (v10.6 или понов), Microsoft Windows® 8, Windows Vista® (SP2 или понов), Windows® 7 (SP1 или понов)
Екран на допир
Екран на допир

Опции на бои

black

Функции

Слика од Walkman® ZX2 од серија ZX

Звукот со висока резолуција нуди врвен звук

Извлечете максимум од дигиталната музика со звукот со висока резолуција. Снимајќи ја музиката со повисока стапка отколку кај CD дисковите, поради што се зголемуваат аудио примероците во секунда и прецизноста на бит-стапката на секој примерок, звукот со висока резолуција создава беспрекорни снимки од музиката која се изведува. Уживајте во секој здив и дискретно движење за навистина емотивно доживување.

Слика од Walkman® ZX2 од серија ZX

Дигитален засилувач S-Master HX: беспрекорна чистота на звукот

Уживајте во најдобриот звук со висока резолуција со дигиталниот засилувач S-master HX. Користејќи едноставна и целосно дигитална патека на сигналот, S-Master HX ги репродуцира деталите и фреквентниот опсег кои се потребни за форматите во висока резолуција. За разлика од обичните засилувачи, тој го задржува дигиталниот сигнал сѐ до излезот преку звучникот, елиминирајќи го изобличувањето — за звук со висока резолуција, таков како што замислил изведувачот.

Слика од Walkman® ZX2 од серија ZX

DSEE HX ги обновува вашите музички фајлови

Надминете го CD квалитетот. DSEE HX ја користи нашата технологија DSEE за да ги подобри компресираните аудио фајлови на ниво кое е поблиску до звукот со висока резолуција. Со обновување на деталите од оригиналната снимка кои се губат при процесот на компресија, DSEE HX нуди богато аудио доживување со неверојатен квалитет.

Слика од Walkman® ZX2 од серија ZX

ClearAudio+ ја збогатува вашата музика

Ексклузивно за Sony, ClearAudio+ автоматски ги прилагодува поставките за звук за збогатено аудио доживување. Обединувајќи ги технологиите за дигитална обработка на сигнали, ClearAudio+ може да ги оптимизира аудио форматите за да обезбеди непроменлив, јасен и висококвалитетен звук, без разлика каква музика ви се допаѓа.

Слика од Walkman® ZX2 од серија ZX

Direct Stream Digital (DSD) репродукција за звук со висока резолуција 

Уживајте во висококвалитетен звук со аудио кодекот Direct Stream Digital (DSD) – специјално дизајниран за звук со висока резолуција. Овој 1-бит. формат применува низа високофреквентни 1-ци и 0-ли за создавање звучни бранови форми со поголема резолуција од стандардните кодеци. Резултатот претставува појасен и поостар звук со висока резолуција.

Слика од Walkman® ZX2 од серија ZX

Проследување преку Bluetooth® со највисок квалитет: LDAC

Создаден од Sony, Bluetooth® LDAC кодекот нуди ново ниво на проследување музика. Тој поддржува до три пати поголема бит-стапка од обичното проследување преку Bluetooth®. Стапки на семплирање до 96kHz и поефикасно кодирање за безжичен звук со CD квалитет. 

Слика од Walkman® ZX2 од серија ZX

Звук со висока провидност од наменски осцилатори со време

Двата посебни осцилатори со време, еден за фреквенции на земање примероци од 44,1kHz, 88,2kHz и 176,4kHz (CD/DSD), а другиот за 48kHz, 96kHz и 192kHz, овозможуваат целосно синхронизирана демодулација за чистота во звукот и бескомпромисни резултати без разлика на изворот на дигиталните содржини.

Слика од Walkman® ZX2 од серија ZX

Компоненти и материјали за висок квалитет 

Деловите со мала импеданса како дебелата бакарна фолија (35µm) на печатената електронска плоча, кабел од бакар без кислород (OFC), и лемењето без олово со висока чистота придонесуваат за чистиот звук. LC (индуктор-кондензатор) филтерот за излезот за слушалките вклучува голем отпорник на намотката за мало изобличување и мал отпор, додека отпорниците од видот MELF и фолиските кондензатори го намалуваат шумот. Заедно овие елементи постигнуваат звук со висока резолуција на NW-ZX2 Walkman.

Повеќе формати за музика

NW-ZX2 поддржува формати на фајлови со звук со висока резолуција како и популарни формати како MP3, WAV, AIFF, WMA, AAC, HE-ACC, FLAC, ALAC.

Слика од Walkman® ZX2 од серија ZX

CLEAR BASS: јасен и моќен бас

Дури и со засилена јачина на звук, функцијата CLEAR BASS нуди моќен бас без изобличување. моќност. 

Слика од Walkman® ZX2 од серија ZX

VPT: звук со длабочина и присуство

VPT (технологијата Virtual Phones™) создава реалистичен звучен простор во вашите слушалки. .Изберете помеѓу студио, клуб, концертна сала или матрица. 

Слика од Walkman® ZX2 од серија ZX

TRILUMINOS екран за мобилни уреди: живописен приказ

Воодушевете се од сликите со суптилна, богата и природна репродукција на бои. Ова го овозможува TRILUMINOS® екранот за мобилни уреди, производ на нашата експертиза од областа на BRAVIA телевизорите, оптимизиран за употреба во мобилните телефони со комбинирање на живописните бои и предностите од малата потрошувачка на енергија.

Слика од Walkman® ZX2 од серија ZX

OptiContrast панелот прикажува интензивна црна боја

OptiContrast панелот, исто така првично развиен за BRAVIA, овозможува слики со зголемена острина и контраст. Подлабоката црна боја и посветлата бела боја заедно ѝ даваат на сликата зголемено чувство на длабочина и присуство. Дури и во светли простории и надвор ја одбива рефлексијата и создава јасна слика.

Слика од Walkman® ZX2 од серија ZX

Интуитивен интерфејс на допир со Android™

NW-ZX2 е опремен со Android™ 4.2, правејќи го одличен паметен уред. Допрете на екранот и преземете ги апликациите од Google Play™ store за да играте игри, да ги гледате најновите популарни видеозаписи и да го прилагодите вашето доживување.

Слика од Walkman® ZX2 од серија ZX

Слушање со еден допир за моментално репродуцирање музика

Технологијата NFC (поле за комуникации во близина) ја елиминира потребата од поврзување со кабли и сложените постапки за поставување. Само допрете го вашиот паметен телефон или друг уред* со NFC до ознаката N на куќиштето и почнете да слушате музика. Немате NFC? Нема проблем. Уредите можете да ги впарите и рачно во поставките за Bluetooth®. *Погледнете компатибилни уреди

Пронајдете компатибилни уреди