Слика од Walkman® ZX2 од серија ZX
Слика од Walkman® ZX2 од серија ZX
Слика од Walkman® ZX2 од серија ZX
Слика од Walkman® ZX2 од серија ZX
Слика од Walkman® ZX2 од серија ZX
Така како што замислиле изведувачите

Уживајте во најситните детали од звукот со поголем квалитет отколку кај CD дисковите, благодарение на звукот со висока резолуција. Страста за музика ги обединува сите компоненти, па затоа ќе помислите дека изведувачот настапува пред вас.

Врвен и пренослив звук

NW-ZX2 претставува пример за квалитет. Уживајте во звук со висока резолуција, оптимизиран со технологијата S-Master™ HX. DSEE HX™ го зголемува дури и квалитетот на компресираните аудио фајлови, правејќи го сличен на звукот со висока резолуција, за да добиете богат звук како од музичко студио. А со репродукцијата подолга од 33 часа, може да уживате во музиката без разлика каде одите.

Врвна музика во движење

Звук со висока резолуција усовршен од Sony

Богатството и музичката верност на звукот со висока резолуција сега се мобилни. Со технологиите развиени од страна на Sony ќе можете да слушате сѐ што досега сте пропуштале.

S-Master HX
Збогатена музика

S-Master™ дигиталниот засилувач го елиминира изобличувањето и шумот низ широкиот опсег на фреквенции.

DSEE HX
Подобрени детали

DSEE HX™ ја подобрува вашата постоечка музика до квалитет сличен со звукот со висока резолуција.

Слушнете го она што досега не сте можеле

со технологиите S-Master HX™ и DSEE-HX™

Уживајте во изненадувачки квалитет на звук

Исто како и конверзијата на видеоснимки со стандардна резолуција во HD, така и песните со звук со висока резолуција имаат далеку подобар квалитет отколку MP3 песните, па дури и CD дисковите. Дигиталниот засилувач S-Master HX™ ги намалува потенцијалните изобличувања, за секогаш да уживате максимално во звукот - како што бил снимен во студио.

Серијата NWZ-A на Walkman® репродуцира 24-битен звук и емитува 3,2 пати повеќе податоци
Технологијата DSEE HX ги обновува изгубените детали кај MP3 фајловите
Вашите омилени песни - подобрени

Покрај репродукција на звук со висока резолуција и квалитет како во студио, NW-ZX2 Walkman® го подобрува и звукот на целата ваша музика. DSEE HX™ ги обновува изгубените детали кај MP3 и другите компресирани музички фајлови, овозможувајќи ви го целосното доживување од оригиналната снимка, независно што слушате.

Верен на оригиналот

Уживајте во висококвалитетната репродукција на PCM (Pulse Code Modulation) конвертираната содржина (DSD 64/DSD128) со истиот топол звук од DSD (Direct Stream Digital) оригиналот.

DSD (Direct Stream Digital)
Фреквентен одзив со филтер со бавна промена на одзивот
Почувствувајте ги вокалите

Филтерот со бавна промена на одзивот нуди звук кој е верен на топлиот звук од DSD.

Фреквентен одзив со остриот филтер за брза промена на одзивот
Изострете го звукот

Остриот филтер за брза промена на одзивот ви овозможува да уживате во музиката со силен впечаток и јасност.

Мени за поставување на опција за засилување
Одржувајте го нивото

Прилагодете го нивото на јачина на звук на DSD да одговара на оној од PCM изворите.

LDAC: Висококвалитетно безжично слушање

LDAC е нова аудио технологија од Sony која ви овозможува да слушате висококвалитетен безжичен звук преку Bluetooth®. Со 3x повеќе пренесени податоци, LDAC нуди подобрено уживање при безжичното слушање за целата ваша музика.

Безжично слушање со LDAC
Врвен дизајн за оптимален квалитет на звукот
Моќни и богати ниски тонови

Големата цврстина и нискиот отпор на допир на позлатената бакарна шасија продуцираат чист и моќен звук во нискофреквентниот опсег.

Ви го претставуваме звукот со висока провидност

Тој е музички еквивалент на отстранување на превез од вашите уши. Двата посебни осцилатори со време овозможуваат целосно синхронизирана демодулација за чист и беспрекорен звук.

Откријте го внатрешниот потенцијал

Подобрената електрична мрежа нуди проводливост со поголема енергетска ефикасност и помалку подложна на шум, за подобар и помоќен звук.

Кондензатор со два слоја
Квалитетни слоеви

Кондензаторот со два слоја овозможува прецизност на сигналот

Седум OS-CON кондензатори
Слушајте јасно и гласно

Седумте OS-CON кондензатори нудат стабилни фреквентни карактеристики и мал шум.

Литиум-јонска батерија
Поголемата енергија ја прави разликата

Литиум-јонската батерија со висок капацитет нуди провидни високи и моќни ниски тонови.

Елементи да ја разбудат секоја нота

Звукот со поголема резолуција се постигнува преку внимателно избрани делови со мала импеданса вклучувајќи дебела бакарна плоча на главната плоча.

Големи отпорници на намотката
Создаден да го намали шумот

Излезот за слушалки вклучува голем отпорник на намотката за мало изобличување и мал отпор.

Фолиски кондензатор
Извлечете максимум од фолискиот кондензатор

Фолискиот кондензатор ги минимизира пречките од вибрациите и електричните извори.

Калај со чистата од преку 99,99% во лемењето
Чист материјал за чист звук

Лемењето со калај со чистота од 99,99% се применува за добивање поприроден баланс на фреквенции.

OFC кабел со мала отпорност
Кабел со многу можности

OFC кабелот со мала отпорност нуди мало изобличување и врвно разделување на каналите.

Сета ваша музика; слушање со часови

Зголемете ја вградената меморија на NW-ZX2 со microSDXC мемориска картичка. А кога ќе биде време да уживате во сета таа складирана музика, ќе уживате во репродукција во текот на денот и ноќта со издржливата батерија.

Отвор за microSDXC мемориска картичка на NW-ZX2.
Двојна меморија: вградена и можност за проширување

Достапна е вградена меморија од 128GB како и дополнителни 128GB.

Траење на батеријата до 33 часа
Долгo траење на батеријата

Репродукција на звук со висока резолуција до 33 часа или MP3 до 60 часа.

TRILUMINOS екран и лого на OptiContrast панел
Незаборавно доживување при гледањето

NW-ZX2 е изработен со нашата најновата ТВ технологија од Sony, оптимизирана за мобилни телефони.

Bugdroid
Забавувајте се со Android

NW-ZX2 е опремен со Android™ 4.2, правејќи го одличен паметен уред. Преземајте игри и видеоснимки од Google Play™, зачувувајте видеоснимки и прилагодете го вашето доживување.

Интуитивен допир

Висококвалитетниот екран од 10 см (4,0”) е чувствителен на допир така што ќе можете да пристапите на функциите со допирање на иконата. Толку е интуитивен што веќе знаете како да го користите.

Дизајн од Sony Негативен простор

Ви прикажуваме што се крие зад врвниот звук.
Дознајте ги ексклузивните приказни за инспирацијата на дизајнот.

Спецификации и функции

NW-ZX2 е освежување во квалитетот. Извлечете максимум од звукот со висока резолуција, оптимизиран со технологијата S-Master™ HX. Дури и компресираните аудио фајлови се подобрени поблизу до звукот со висока резолуција со DSEE HX™ за богат студиски звук. Со преку 33 часа репродукција, можете да ја понесете музиката со себе каде и да одите.
  • Компатибилност со звук со висока резолуција

  • DSEE HX ја подобрува музиката до квалитетот на звукот со висока резолуција

  • S-Master HX дигитален засилувач за чист и квалитетен звук

  • Капацитет од 128 GB (до 800 песни со звук со висока резолуција)

  • Уживајте во време на репродукција од приближно 33 часа за аудио фајлови со висока резолуција

Големина на меморија
128GB
Големина на екранот (инчи)
4" (10,2 см)
Резолуција на екран
854x480 (FWVGA)
ТРАЕЊЕ НА БАТЕРИЈАТА - КОНТИНУИРАНА РЕПРОДУКЦИЈА НА МУЗИКА (АПЛИКАЦИЈА W.MUSIC)
33 часа (звук со висока резолуција), 60 часа (MP3)
Тежина
235 гр.

Што има во пакетот

Кабел за USB, Кожна торба за носење, Разделник, Кратко упатство за почеток

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина