Големина и тежина

ГОЛЕМИНА НА ГЛАВЕН УРЕД - САМО КУЌИШТЕ (Ш X В X Д) 
1030x52x126
ТЕЖИНА НА ГЛАВЕН УРЕД - САМО КУЌИШТЕ 
2,8
ГОЛЕМИНА НА САБВУФЕР (Ш X В X Д) 
190x382x386
ТЕЖИНА НА САБВУФЕР 
7.8

Засилувач

A / V синхронизација
Да (0-300 msec, 25 msec / чекор)
Канали на засилувач
2.1-кан.
S-Force PRO Front Surround
Да
LPCM (2-КАН. / 5.1-КАН. / 7.1-КАН.) преку HDMI®
Да / Да / Да
Излезна моќност (вкупна)
330W

Сабвуфер

Вид на сабвуфер
Безжичен сабвуфер

Интерфејс

Влезни и излезни приклучоци
Оптички влез, аналоген влез, USB, етернет
Bluetooth®
LDAC; AAC; SBC
HDMI влезови
3
HDMI излез(ARC)
1
HDCP2.2
Да

Аудио формати

LPCM
Да
PCM
Да
DTS®
DTS-ES™ (MATRIX6.1 / DISCRETE6.1), DTS 96 / 24, DTS HD, DTS®, DTS®-HD HR, DTS®-HD LBR
Dolby®
Dolby® Digital, Dolby® Digital+, Dolby® Dual моно, Dolby® TrueHD

Функција за звук

Режим на звук
ClearAudio+, Музика, Стандардно, Студио за игри, спорт, Филм
Звучен ефект
Да

Видео карактеристики

Проследување на 4K HDR преку HDMI
Да
1080 / 24p
Да
1080p
Да
BRAVIA Sync (CEC контрола)
Да

Безжични функции

Безжичен опкружувачки звук
Да
Вграден Wi-Fi®
Да
Услуги за музика
Chromecast built-in; Spotify Connect
Безжично слушање во повеќе соби
Да

Детали

Потрошувачка на енергија
ЗВУЧНИК 42 W / САБВУФЕР 25 W
Далечински управувач
Да
Поставување на ѕид
Да

Еколошки, заштеда на енергија

Потрошувачка на енергија (исклучен режим)
недостапно
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност)
0,5 W
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност во мрежа) - приклучоци
7,0 W ( етернет ) / 7,0 W ( WiFi® ) / 3,0 W ( Bluetooth® ) / 7,0 W (сите приклучоци и мрежи поврзани*) *Жичните врски автоматски ги деактивираат безжичните врски. Wi-Fi® приклучокот и етернет приклучокот се одликуваат со функција за рутер со која може да се проследуваат аудио податоци до друг аудио производ од Sony.
Режимот на подготвеност е активиран
По 20 минути
Режимот на подготвеност во мрежа е активиран – приклучоци
По 20 минути (етернет, Wi-Fi®, Bluetooth®)
Преклопник за вклучување/исклучување на безжична(и) мрежа(и)
За да исклучите Wi-Fi®, погледнете во „Заштеда на енергија во режимот на подготвеност“ и „Користење на екранот за поставување“ во рачен режим, притиснете HOME, изберете [Setup] -> [System Settings] -> [Quick Start / Network Standby] -> [Off] За вклучување/исклучување на Bluetooth®, притиснете HOME, изберете [Setup] -> [Bluetooth Settings] -> [Bluetooth Mode] -> Изберете [Off ] / [Receiver] / [Transmitter]

Еквалајзер

Функција Voice Up
Да

Што има во пакетот

  • Оптички кабел
  • Носач за монтажа на ѕид
  • Batteries
Placeholder

Функции

Слика од 2.1-кан. звучник во вид на лента со Wi-Fi/Bluetooth® технологија

2.1-канален систем кој извлекува максимум од вашите филмови

Почувствувајте ја целата моќ на звуците од секој филм со овој 2.1-канален звучник во вид на лента. Двата звучника се внимателно дизајнирани да обезбедат балансиран одзив на звукот низ целиот фреквентен опсег, а безжичниот сабвуфер го засилува басот, така што секоја експлозија и динамична сцена ќе биде помоќна од кога било досега.

Слика од 2.1-кан. звучник во вид на лента со Wi-Fi/Bluetooth® технологија

Дигитален засилувач S-Master: беспрекорно чист звук

Уживајте во најдоброто од дигиталниот звук со дигиталниот засилувач S-Master. Користејќи едноставна и целосно дигитална патека за сигнали, засилувачот S-Master ги репродуцира аудио сигналите без бројните аналогни процеси кои ги вршат стандардните засилувачи. Како резултат не се добива само поголема моќ, туку и значително помалку изобличувања предизвикани од загревањето.

Слика од 2.1-кан. звучник во вид на лента со Wi-Fi/Bluetooth® технологија

S-Force Pro Front Surround како во кино

 Прекрасно доживување со виртуелен опкружувачки звук. S-Force PRO Front Surround го имитира начинот на кој мозокот ги поврзува звучните извори, заради создавање соодветна јачина на звук, доцнење и бранов спектар на звукот – со користење само на левиот и десниот канал за звучници. Со симулирање природни тродимензионални звучни полиња, ќе можете да уживате во богат звук со голема верност низ поширока површина за слушање.

Слика од 2.1-кан. звучник во вид на лента со Wi-Fi/Bluetooth® технологија

ClearAudio+ ја збогатува вашата музика

Ексклузивно за Sony, ClearAudio+ автоматски ги прилагодува поставките за звук за збогатено аудио доживување. Обединувајќи ги технологиите за дигитална обработка на сигнали, ClearAudio+ може да ги оптимизира аудио форматите за да обезбеди непроменлив, јасен и висококвалитетен звук, без разлика каква музика ви се допаѓа.

Слика од 2.1-кан. звучник во вид на лента со Wi-Fi/Bluetooth® технологија

Безжичен вуфер за флексибилно поставување

Надополнете ги филмовите со богат и моќен бас. Позиционирајте го безжичниот сабвуфер од 38 см (15”) каде било во просторијата за да уживате во богат и извонреден бас со прецизни ниски тонови, благодарение на цевката за рефлективен бас. Компактен и стилски црн уред кој се вклопува во секој ентериер.

Слика од 2.1-кан. звучник во вид на лента со Wi-Fi/Bluetooth® технологија

Обединете ја вашата музика со SongPal

Преземете ја апликацијата SongPal за вашиот паметен телефон или таблет-уред и преземете ја контролата врз вашата музичка збирка. Поврзете се лесно преку Bluetooth® или Wi-Fi® и добијте непречен пристап до сите омилени песни, без разлика дали се зачувани во вашиот компјутер, сервер или омилена онлајн услуга за музика. Исто така, апликацијата може да се користи за прилагодување на поставувањата за звукот за да се обезбеди одличен и балансиран звук.

Слика од 2.1-кан. звучник во вид на лента со Wi-Fi/Bluetooth® технологија

Поврзете го на вашата домашна мрежа со DLNA

DLNA (Digital Living Network Alliance) претставува индустриски стандард за споделување податоци низ домашните мрежи. Оваа технологија го олеснува проследувањето и префрлувањето музика, филмови и слики помеѓу вашите уреди кои поддржуваат DLNA — вклучувајќи телевизори, компјутери, преносливи сервери и конзоли за игри.

Слика од 2.1-кан. звучник во вид на лента со Wi-Fi/Bluetooth® технологија

DSEE врши обновување на деталите на вашата дигитална музика

Зголемете го квалитетот на вашите компресирани музички фајлови. Кога оригиналниот музички извор е компресиран, се губат делови од високите фреквенции кои ги збогатуваат вашите омилени песни и им додаваат детали. Процесорот за подобрување на дигитален звук (DSEE) верно ги обновува истите за да создаде звук со висок квалитет кој е поблиску до оригиналната снимка.

Слика од 2.1-кан. звучник во вид на лента со Wi-Fi/Bluetooth® технологија

Слушање со еден допир за моментална репродукција на музика

Технологијата NFC (поле за комуникации во близина) ја елиминира потребата од поврзување со кабли и сложените постапки за поставување. Само допрете го вашиот паметен телефон или друг уред со NFC до ознаката N на куќиштето и почнете да слушате музика. Немате NFC? Нема проблем. Уредите можете да ги впарите и рачно во поставките за Bluetooth®.

Слика од 2.1-кан. звучник во вид на лента со Wi-Fi/Bluetooth® технологија

Ослободете ја вашата музика со можноста за слушање во повеќе простории

Исполнете го домот со звукот од омилените песни, благодарение на можноста за слушање во повеќе простории. Користете ја апликацијата SongPal за да групирате заедно одредени звучници во вид на лента и звучници од Sony, а потоа проследувајте музика од компјутер или од вашата домашна мрежа во повеќе простории од вашиот дом. Ова е совршен начин да уживате во вашите омилени песни без да се ограничувате на една просторија.

Слика од 2.1-кан. звучник во вид на лента со Wi-Fi/Bluetooth® технологија

Едноставен начин за испраќање музика кон вашите звучници

Chromecast built-in ви овозможува да ги проследувате омилените апликации за музика од личниот уред кон звучниците. Само допрете го копчето за проследување во апликацијата за музика во вашиот телефон или таблет-уред со Android, iPhone, iPad, Mac®, лаптоп со Windows или Chromebook и изберете звучник или група звучници за да започнете.

Слика од 2.1-кан. звучник во вид на лента со Wi-Fi/Bluetooth® технологија

Компатибилност со HDCP 2.2 заштита од копирање

HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) е најновата генерација за заштита од копирање. Дизајнирана првенствено за Ultra HD 4K уреди, таа применува напредни техники за кодирање за да создаде стабилна врска помеѓу изворот и приказот, спречувајќи неовластено копирање на содржини заштитени со авторски права.

Слика од 2.1-кан. звучник во вид на лента со Wi-Fi/Bluetooth® технологија

Безжично проследување на звук со повисок квалитет

LDAC емитува приближно три пати повеќе податоци (со максимална брзина на пренос: 990 kbps) од стандардниот Bluetooth® звук, за врвно уживање во безжичното слушање

Слика од 2.1-кан. звучник во вид на лента со Wi-Fi/Bluetooth® технологија

Проследување преку Bluetooth® за лично слушање

Проследувајте звук директно од звучникот во вид на лента до вашите слушалки преку Bluetooth® за практично безжично слушање. Компатибилен со висококвалитетните кодеци LDAC и AAC, HT-CT790 е дизајниран за лично гледање, така што треба само да ги ставите слушалките и да уживате во филмови на големиот екран без да вознемирувате никого.

Висок динамички опсег (HDR)

Со поддршката за проследување сигнали со висок динамички опсег (HDR) можете да уживате во неверојатното подобрување на светлината и контрастот на сликата што ја нуди таа, а дополнителните сенки и осветлените делови уште повеќе ги подобруваат деталите на сликата и внесуваат реалистичност во боите.

Слика од 2.1-кан. звучник во вид на лента со Wi-Fi/Bluetooth® технологија

4K проследување на 4K содржини

Задржете го 4K квалитетот од изворот до екранот. Функцијата за проследување на 4K овозможува пренесување 4K податоци кои потоа се прикажуваат на 4K телевизор или проектор, без намалување на квалитетот на сликата. Овозможувајќи ви вистинско 4K доживување, овој звучник во вид на лента е совршен партнер за 4K телевизорите и плеерите и солидна основа за вашиот систем за домашна забава за во иднина.