α5000

Слобода за прекрасно фотографирање

Понесете ја моќта и флексибилноста што ги нудат дигиталните фотоапарати со заменливи објективи насекаде со вас, со α5000 - најлесниот дигитален фотоапарат со заменливи објективи во светот.

ФОТОАПАРАТИ БЕЗ ОГЛЕДАЛО СО APS-C-СЕНЗОР И E-ПРИКЛУЧОК

α5000 фото апарат со E-приклучок и APS-C сензор

ILCE-5000 KIT
Слика од α5000 фото апарат со E-приклучок и APS-C сензор

Куќиште + објектив со моторизиран зум од 16-50мм|Куќиште + објективи за зумирање (16-50мм и 55-210мм)|whitesilverblack

Exmor® APS HD CMOS сензор
Exmor® APS HD CMOS сензор

Овој извонреден сензор ги содржи сите елементи за слики од светска класа: неверојатна чувствителност, огромен динамички опсег, ненадминати детали и мал шум.

BIONZ X процесор за обработка на слика
BIONZ X процесор за обработка на слика

Очекувајте врвни резултати со најновиот процесор за обработка од Sony: прикажување на пореалистични бои, подобро намалување на шум и неверојатно реалистични детали добиени со исклучително брза обработка.

Висока чувствителност со ISO 100-16000
Висока чувствителност со ISO 100-16000

Високата чувствителност ви овозможува да снимате при слаба осветленост без блиц или јасно да ги замрзнете динамичните сцени, да го намалите шумот и да ги подобрите деталите.

Најчесто бираниот сензор за слика во светот
Најчесто бираниот сензор за слика во светот

Sony е произведувач бр. 1 во светот на сензори за слика за дигитални фото апарати и видео рекордери.

Практични иновации за одлични снимки

Полесно доловување на сите прекрасни спомени

Без разлика дали снимате фотографија од себеси со најдобрите пријатели или снимате живописна ноќна снимка во возбудливиот град, овие иновации им овозможуваат на вашите фотографии да бидат подеднакво прекрасни како и доживувањата кои ги инспирирале.

Приказ на α5000 од предна страна
Совршено обликувани автопортрети

Сега можете да се фотографирате во совршени пози - сами или со некоја драга личност. Само превртете го LCD екранот и обликувајте го кадарот. За најдобри резултати, ефектот на мека кожа интелигентно ги израмнува сите набори.

Ефект на мека кожа

Ефектот на мека кожа ги израмнува сите набори, за да бидете сигурни дека секогаш ќе изгледате најдобро.

Функција за откривање на лице и бленда за насмевки

Овие функции овозможуваат лицата да изгледаат фантастично, со јасно фокусирање и насмевки доловени во совршениот момент.

Автоматско обликување на предмети

Оваа функција ја отсекува вашата снимка за најдобар изглед - без позначителни загуби во квалитетот, благодарение на технологијата By Pixel Super Resolution и сензорот Exmor®.

Изразете се со ефектите на слика

Направете ги вашите фотографии и видео снимки пореалистични

Претворете ги секојдневните сцени во уметнички дела со ефектите на слика. Експериментирајте со тринаесет режими на фотографии или видео записи, а потоа прегледувајте ги во реално време на LCD екранот за да добиете совршен изглед.

Широката палета на галантерија ги задоволува сите потреби

Професионалните опции отвораат нови можности.

Зголемете го задоволството при фотографирањето уште повеќе и надополнете ги вашите фотографии со професионален изглед со помош на галантеријата која е специјално создадена за овој модел.

Imaging Edge
Нов софтверски пакет Imaging Edge од Sony

Imaging Edge нуди максимален квалитет на слика и подобра ефикасност. „Далечински управувач“ за контрола на фотографирањето; „Уреди“ за претворање RAW-податоци во фотографии и „Прегледувач“ за приказ, оценување и избирање фотографии.

Capture One
Capture One за Sony

Capture One Express (за Sony) е бесплатен софтвер што нуди обработка на RAW, лесно управување и алатки за уредување. Capture One Pro (за Sony) може да го купите за да добиете уште повеќе алатки за уредување и опција за фотографирање преку компјутер. 

iMovie
Се користи со iMovie и Final Cut Pro X

Овој производ е компатибилен со Final Cut Pro X и iMovie.

Спецификации и функции

  • Exmor® APS HD CMOS сензор со 20,1MP

  • BIONZ X™ процесор за врвни детали и намалување на шум

  • LCD екран со завртување од 180° за совршени автопортрети

  • PlayMemories Camera Apps ја зголемуваат креативноста

  • Едноставно споделување и контрола со Wi-Fi® и NFC со еден допир

Компатибилност со објективи
Објективи со E приклучок од Sony
Тип на сензор
APS-C тип (23,5 x 15,6мм) "Exmor®" APS HD CMOS сензор
Број на точки (ефективни)
Прибл. 20,1 милиони точки
ISO чувствителност
Фотографии: ISO 100-16000 еквивалент, АВТОМАТСКИ (ISO 100-16000, можност за избор на долна и горна граница) Видео снимки: ISO 100-6400 еквивалент (чекори од 1/3 EV) / АВТОМАТСКИ (ISO 100-6400 еквивалент, можност за избор на долна и горна граница)
Траење на батеријата (фотографии)
Прибл. 420 снимки (LCD монитор)
Тип на монитор
TFT екран од 7,5см (тип 3.0)

Што има во пакетот

AC-UB10 AC полнач (полнење на внатрешната батерија преку USB), SELP1650, Капаче за објектив, Батерија на полнење (NP-FW50), Лента за на рамо, Капаче за куќиште, Микро USB кабел

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина