Слика од Безжични слушалки MDR-1ABT
Слика од Безжични слушалки MDR-1ABT
Слика од Безжични слушалки MDR-1ABT
Слика од Безжични слушалки MDR-1ABT
Слика од Безжични слушалки MDR-1ABT
Така како што замислиле изведувачите

Уживајте во најситните детали од звукот со поголем квалитет отколку кај CD дисковите, благодарение на звукот со висока резолуција. Страста за музика ги обединува сите компоненти, па затоа ќе помислите дека изведувачот настапува пред вас.

Чист звук, безжична слобода 

Реалистична музика под вашите прсти

Почувствувајте ги емоциите од секоја нота. Одликувајќи се со новосоздадениот LDAC кодек – оптимизиран за проследување звук со висока резолуција преку Bluetooth® – овие удобни слушалки ја доловуваат суштината на секоја песна. Иновативните контроли за допир на ушните капачиња ви овозможуваат да се поврзете со музиката за прекрасно доживување при слушањето.

Извонредно широк фреквентен опсег
Извонредно широк фреквентен опсег

Слушајте длабоки ниски тонови и целосен опсег на звукот до 100kHz, кога слушате преку жична врска.

NFC и Bluetooth®
Слушање со еден допир

Користете NFC за брзо поврзување, а потоа проследувајте ги омилените песни преку Bluetooth®.

Долготрајна батерија
Траење на батеријата до 30 часа

Слушајте во текот на целиот ден со Bluetooth®.

Страст за звук

Секоја суптилна нота, прецизно репродуцирана

Слушајте звук кој е верен на оригиналната снимка, без разлика колку е зголемена јачината на звукот. Моќниот звучник од 40 мм, со дијафрагмата со течни кристали и слој од полимер (LCP) која е обложена со алуминиум, ги репродуцира дури и најмоќните ритами со огромна прецизност. 

Што е звук со висока резолуција?

Звукот со висока резолуција ја претвора аналогната музика во дигитална со повисока стапка отколку CD дисковите(24 бита/192kHz, наместо 16 бита/44,1kHz). Кај CD дисковите и MP3 песните највисоката фреквенција изнесува 20kHz, а звукот со висока резолуција поддржува фреквенции над 24kHz (до 100kHz кај овој модел).

44,1KHZ / 16 БИТА [CD]
96KHZ / 24 БИТА [ВИСОКА РЕЗОЛУЦИЈА]
Чувствителност од 103 dB/mw
Голема чувствителност

Репродуцирајте гласна и јасна музика од кој било домашен систем или пренослив уред со висока чувствителност од 98dB/mW.

DSEE
Процесор за подобрување на дигитален звук

DSEE ја подобрува компресираната дигитална музика (MP3, ACC, ATRAC и WMA). Ги обновува високите и ниските звуци кои се губат при компресирањето, репродуцирајќи богат звук кој е сличен со CD квалитетот.

Слушалки со Bluetooth®
Проследување преку Bluetooth® со највисок квалитет

Bluetooth® LDAC кодекот од Sony нуди ново ниво на проследување музика. Тој поддржува до три пати поголема бит-стапка од обичното проследување преку Bluetooth®, стапки на семплирање до 96kHz и поефикасно кодирање за безжичен звук со CD квалитет.

NFC
Поврзување за момент 

Брзо безжично поврзување преку NFC со еден допир.

Вграден микрофон
Повици без користење на раце

Благодарение на вградениот микрофон, можете да одговарате на повици без користење на рацете и без отстранување на слушалките.

AAC и SBCAAC и SBCAAC и SBC
Проследувајте чиста музика без изобличување 

Вградената поддршка за кодеците AAC и SBC ги елиминира загубите во сигналот при проследување од вашиот паметен телефон или компјутер.

Допрете и прелистувајте

Музика на допир на вашите прсти со контрола преку сензор на допир

Едноставно допрете ги ушните перничиња за да запирате или репродуцирате песни, прелистувајте налево и надесно за претходната и следната песна, пребарувајте и запирајте за да премотувате или, пак, прелистувајте нагоре и надолу за да ја прилагодите јачината на звукот.

Задржете го звукот

Дизајнот со обвиткување со ергономски 3D ушни перничиња ја задржува музиката и ги одбива несаканите звуци. Акустиката се одбива кон вашите уши за најсуптилен звук. 

Извонредна акустика
Луксузен изглед и чувство

Оставете впечаток на стил

Овие извонредни слушалки изгледаат подеднакво добро како и чувството кое го будат кај корисниците, со елегантна метална лента за на глава која совршено ги надополнува обложените кожни ушни перничиња.

Ушни перничиња кои го намалуваат притисокот
Ушни перничиња кои го намалуваат притисокот

Меките кожни ушни перничиња се обвиткуваат околу вашите уши за прилепено и удобно поставување.

Затворен, опкружувачки дизајн
Беспрекорно спојување

Со помазни материјали и беспрекорно спојување, удобноста и издржливоста се исклучителни.

Вртливи слушалки
Спакувајте ги и појдете

Понесете ја вашата музика насекаде. Металната лента на лизгање за на главата и можноста за преклопување на слушалките овозможуваат лесно сместување на слушалките во куфер или торба.

Спецификации и функции

Почувствувајте ги емоциите од секоја нота. Одликувајќи се со новосоздадениот LDAC кодек – оптимизиран за проследување звук со висока резолуција преку Bluetooth® – овие удобни слушалки ја доловуваат суштината на секоја песна. Иновативните контроли за допир на ушните капачиња ви овозможуваат да се поврзете со музиката за прекрасно доживување при слушањето.
  • Компатибилност со звук со висока резолуција

  • Звучник со течни кристали и слој од полимер и брз одзив за јасен звук

  • Едноставно поврзување преку Bluetooth® со NFC™ со еден допир

  • Траење на батеријата до 30 часа

  • Контролата на одзив за ритамот ги намалува изобличувањата на моќниот бас

Звучник
40мм
Фреквентен одзив
4 Hz - 100.000Hz (при користење на испорачаниот кабел за слушалки)
Капацитет
100mW (при користење на испорачаниот кабел за слушалки)
Должина на кабел
Прибл. 1,2 м
Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина