RX100 VI

Приближете се до случувањата

Освојте го светот. Овој компактен фотоапарат со џебна големина се одликува со голем зум со бескомпромисни перформанси и извонредно брз AF, така што ќе можете да снимате во секоја прилика и целосно да го ослободите вашиот креативен израз.

ВРВНИ КОМПАКТНИ

RX100 VI – широк опсег на зумирање и извонредно брз AF

DSC-RX100M6
Слика од RX100 VI – широк опсег на зумирање и извонредно брз AF
Проширете го опсегот со голем зум и побрзо фокусирање

Извонредни перформанси и елегантна изработка

Сите функции што ви се потребни за да го доловите моментот се тука - широк опсег на зумирање од 24-200 мм, извонредно брзо автоматско фокусирање, брзо континуирано фотографирање, подобрени можности за снимање видеоснимки и ракување на професионално ниво - сето тоа во неверојатно компактно куќиште.

Галерија со фотографии од RX100 VI

Широк опсег на зумирање со врвен квалитет на слика
Широк опсег на зумирање со врвен квалитет на слика
Брз и непрекинат AF со густа покриеност
Брз и непрекинат AF со густа покриеност
Континуирано фотографирање со AF/AE со следење
Континуирано фотографирање со AF/AE со следење
Зголемени можности за видеоснимки
Зголемени можности за видеоснимки 
Професионална функционалност во компактна големина
Професионална функционалност во компактна големина
Извонреден опсег на зумирање
Истражете го светот одблиску со поширокиот опсег на зумирање

Извонреден квалитет на сликата од широкоаголен опсег до телефото

Секоја компонента на RX100 VI е вешто изработена да соработува со останатите компоненти за да се добие ненадминат квалитет на сликата. Извонредната оптика нуди неверојатна моќ во мали димензии, а оптичката стабилизација на слика обезбедува стабилна слика дури и при рачно фотографирање во телефото опсегот за зумирање. Процесорот за обработка на слика нуди подобра перципирана резолуција на сликата со мал шум.

Софистицирана оптика со високи перформанси

Нов Vario-Sonnar T* објектив од 24-200 мм со F2,8-4,5 од ZEISS®

Новиот систем на објективот е конфигуриран за да се постигне максимална резолуција и јасност низ целиот опсег на зумирање и да се коригираат сферичната, хроматската и несиметричната аберација. Тој нуди неверојатни можности за телефото спакувани во џебна големина и огромна слобода во креативниот израз.

Софистицирана оптика со високи перформанси
Широк опсег на зумирање во компактно куќиште

Оптиката на објективот (15 елементи во 12 групи) нудат висококвалитетни слики без компромиси низ широк опсег на зумирање, без разлика на компактната конфигурација.

Оптика за висока резолуција

Елементите на објективот вклучуваат четири AA (напредни асферични) објективи и два ED (исклучително мала дисперзија) стаклени елементи кои соработуваат за да понудат извонредна резолуција низ телефото опсегот, до самиот раб на сликата.

Голема решетка

Големите решетки низ опсегот на зумирање овозможуваат големи брзини на блендата и одличен ефект на дефокусирање. Дури и во средниот телефото опсег, фотоапаратот задржува вредности на решетката од F4 при 100 мм и F4,5 при 200 мм.

Оптички SteadyShot™

[1] SteadyShot ИСКЛУЧЕН [2] SteadyShot ВКЛУЧЕН

Оптички SteadyShot™

Стабилизација на слика еднаква на брзина на бленда поголема за 4,0 чекори

Sony со право се гордее со својот софистициран систем за стабилизација на слика, кој сега е подобрен и нуди стабилизација еквивалентна брзина на бленда поголема за 4,0 чекори при телефото опсег од 200 мм. Снимајте висококвалитетни слики дури и од голема далечина или при слаба осветленост со сигурното и стабилно рачно фотографирање.

CMOS сензор
CMOS-сензор со подредена структура од тип 1,0

CMOS-сензорот од тип 1,0 користи иновативна подредена структура за побрза обработка, а технологијата со задно осветлување ја зголемува ефикасноста за собирање светлина и нуди висок опсег на чувствителност (ISO 80-12800) со намален шум.

BIONZ X
BIONZ X™-процесорот за обработка на слика нуди висок квалитет на сликата 

Подобрувањата на алгоритамот за обработка на BIONZ X овозможуваат повисока перципирана резолуција и ниски нивоа на шум, како и попрецизно откривање на лице и очи. Зголемената брзина на процесорот за слика овозможува и побрзо откривање на AF/AE.

Брз и непрекинат AF
Систем за брз хибриден автоматски фокус
Систем за брз хибриден AF за најбрзо автоматско фокусирање од 0,03 сек..

Брзото автоматско фокусирање се добива со комбинирање на големата брзина и одличните можности за следење на AF со откривање на фаза во фокусната површина и AF со откривање на контраст, кој се одликува со висок степен на прецизност.

Широка покриеност со AF со откривање на фаза со 315 точки
Широка покриеност со AF со откривање на фаза со 315 точки

315-те AF точки за откривање на фаза во фокусната површина опфаќаат прибл. 65% од површината на сликата, а широката површина и конфигурацијата со голема густина значи дека дури и далечните објекти, малите објекти и објектите што се движат со голема брзина, а често се тешки за фокусирање, ќе бидат фокусирани до рабовите на сликата. 

Непрекинатиот AF ги следи подвижните објекти
Непрекинатиот AF ги следи подвижните објекти

Кога објектот се движи брзо и го менува правецот, технологијата за AF со следење со голема густина ги следи случувањата и густо ги концентрира AF точките околу локацијата на објектот.
[1] AF точки што се појавуваат на екранот [2] Алгоритам за AF (не се прикажува на екранот)

Напреден AF на очи идеален за снимање портрети
AF на очи во реално време, идеален за портрети

Напредниот AF на очи во реално време се одликува со одлични перформанси за следење и прецизно ги фокусира очите на вашиот објект за да овозможи полесно снимање на подобри портрети.

Интуитивни функции за фокусирање на допир
Интуитивни функции за фокусирање на допир

Функцијата за фокусирање на допир ви овозможува да го поставите фокусот со едноставно допирање на мониторот, а AF со подлога на допир ви овозможува интуитивно да го поставувате фокусот кога го користите визирот.

Не пропуштајте го жарот на акцијата
Доловете го секој момент со 24 fps со AF/AE со следење

Доследно континуирано фотографирање на објекти што брзо се движат

Кога сакате доследно да го доловите секој момент од непрекинатата акција, функцијата за континуирано фотографирање снима до 24 слики во секунда и до 233 континуирани снимки.

Поживописни видеоснимки
Квалитетни 4K видеоснимки со подобри опции за снимање

Прв со поддршка за HDR (HLG) помеѓу фотоапаратите Cyber-shot™

Снимањето со HLG (Hybrid Log-Gamma) ви овозможува да уживате во HDR-видеоснимки со поширок опсег на бои и светлина без дополнителна обработка (Поврзете го овој производ со телевизор од Sony компатибилен со HDR(HLG) преку USB-кабел за да прикажувате HDR-видеоснимки(HLG))

Ве молиме прифатете ги колачињата на Youtube за да го погледнете видеото

Отворете ги опциите за колачиња подолу и вклучете ги колачињата на Youtube во делот „Functional“ (Функционални).

Брз хибриден AF за снимање подобри видеоснимки
Брз хибриден AF за снимање подобри видеоснимки

Брзиот хибриден AF целосно ја користи широката површина на покриеност на AF со откривање на фаза и нуди брзо и рамномерно автоматско фокусирање - како за видеоснимките, така и за фотографиите.

S-Gamut и S-Log ви нудат поголема флексибилност во обработката по снимањето
S-Gamut и S-Log ви нудат поголема флексибилност во обработката по снимањето

Кривите на гамата S-log2 и S-log3 нудат поголем опсег на светлина и бои, креативност во градација на тоновите при обработка по снимањето и минимизирање на премногу осветлените делови.
[1] Ниво на видео (%) [2] Релативни чекори од 18% сива боја [A] 18% сива [B] 90% бела [C] 1300% од 90% бела боја

Високо ниво на практичност
Пристап до електронскиот визир со едно притиснување
Пристап до електронскиот визир со едно притиснување

Лесно достапен со притиснување на само едно копче, визирот на вовлекување се одликува со органски електролуминисцентен екран со прибл. 2,35 милиони точки, кој нуди исклучително детален приказ на објектите и реалистична репродукција на тоновите.

Блендата на допир овозможува интуитивно ракување
LCD-монитор со накосување и бленда на допир

Блендата на допир е интуитивна алтернатива на притиснувањето на копчето за бленда, а во зависност од тоа како го држите фотоапаратот, може да биде полесно достапна. Мониторот може да го накосувате приближно за 180° нагоре и за 90° надолу.

Функции Remote, Viewer и Edit на Imaging Edge™
Функции Remote, Viewer и Edit на Imaging Edge™

Подобрете ги фотографиите со Imaging Edge. Користете „Remote“ за контрола и следење на фотографирањето преку компјутер; „Viewer“ за брзо прегледување, оценување и избирање фотографии; и „Edit“ за претворање RAW-податоци во висококвалитетни фотографии. Извлечете максимум од RAW-датотеките на Sony и управувајте со снимените материјали поефикасно.

Илустрација
Imaging Edge™ Webcam

Imaging Edge Webcam овозможува користење на фотоапарат од Sony како висококвалитетна веб камера со широка компатибилност, за одлични проследувања во живо и конференции.

iMovie
Се користи со iMovie и Final Cut Pro X

Овој производ е компатибилен со Final Cut Pro X и iMovie.

Спецификации и функции

RX100 VI нуди комбинација на широк опсег на зумирање и неверојатен квалитет на слика во фотоапарат со џебна големина. Со можност за зумирање од 24-200 мм, CMOS-сензор од тип 1,0, AF со откривање на фаза, извонредно брзо автоматско фокусирање од 0,03 сек., AF/AE со прецизно следење, континуирани снимки со брзина од 24 fps и 4K HDR (HLG) компатибилни видеоснимки , тој е подготвен да се справи со секаква ситуација.
  • Vario-Sonnar T* објектив за зумирање од 24-200 мм со F2,8-4,5 и висока резолуција од ZEISS®

  • Exmor RS™ CMOS-сензор од тип 1,0 со прибл. 20,1 ефективни милиони точки, подредена структура и DRAM чип

  • Процесор за обработка на слика BIONZ X™ за репродукција на врвни детали и намалување на шумот

  • Одзив на AF од 0,03 сек. со 315 AF точки за откривање на фаза во фокусната површина

  • Континуирано фотографирање со брзина до 24 fps и AF/AE за максимум 233 слики

Тип на сензор
Exmor RS® CMOS сензор од тип 1,0 (13,2 мм x 8,8 мм), сооднос 3:2
Број на точки (ефективни)
Прибл. 20,1 милиони точки
ISO чувствителност (фотографија)(препорачан индекс на експозиција)
Автоматски(ISO125-12800, може да се избере со горна / долна граница), 125/160/200/250/320/400/500/640/800/1000/1250/1600/2000/2500/3200/4000/5000/6400/8000/10000/12800 (може да се прошири до ISO80/100), NR за повеќе слики: автоматски(ISO125-12800), 200/400/800/1600/3200/6400/12800/25600
ISO чувствителност (видео)
Автоматски: (ниво на ISO 125 - ниво на ISO 12800, може да се избере со горна / долна граница), 125/160/200/250/320/400/500/640/800/1000/1250/1600/2000/2500/3200/4000/5000/6400/8000/10000/12800

Што има во пакетот

Батерија на полнење NP-BX1, AC адаптер, микро USB кабел, лента за околу зглоб, адаптер за лента, упатство за користење

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Награди

Награди