Сензор

Тип на сензор
Exmor R® CMOS сензор од тип 1/2,3" (7,82мм)
Број на точки (ефективни)
20,4MP

Објектив

Вид на објектив
Sony G леќа
F-број (максимална решетка)
F3,5 (Ш) - 6,3 (T)
Фокусна должина
f=4,3-129 мм
Опсег на фокусирање (од предниот дел на објективот)
5 см - бесконечност (Ш), 2 м - бесконечност (Т)
Оптички зум
30x
Јасно зумирање на слики (фотографија)
Фотографија: 20M прибл. 60x / 10M прибл. 85x / 5M прибл. 120x / 0,3M прибл. 486x / 15M (16:9) прибл. 60x / 2M (16:9) прибл. 162x; Видео: Прибл. 60x

Екран

Тип на екран
Сегментен LCD

Камера

Дел за обработка на сликата
BIONZ X™
STEADYSHOT (ФОТОГРАФИЈА)
Оптички
Режим на фокусирање
AF за единечни снимки, AF со допир
Режим за мерење на светлината
Повеќе примероци
ISO чувствителност (фотографија)(препорачан индекс на експозиција)
ISO 80-12800
Режими на балансот на белата боја
Автоматски, дневна светлина, облачно, флуор.: Ладни бели тонови / дневни бели тонови / дневна светлина, светилка
Брзина на блендата
iAuto(1/1600-4) / автоматска програма(1/1600-1) / приоритет на решетка(1/1600-8) / приоритет на бленда(1/1600-30)
Режим за снимање
Врвен автоматски режим, интелигентен автоматски режим, автоматска програма, приоритет на решетка, приоритет на брзина на бленда, режим на видео
Брзина на континуирано фотографирање (максимум) (со макс. точки за снимање)
10 fps (за најмногу 10 снимки)
Тајмер
10сек. / 2сек.

Снимање

Компатибилни медиуми за снимање
Memory Stick Micro™, Memory Stick Micro™ (ознака2), microSD мемориска картичка, microSDHC мемориска картичка, microSDXC мемориска картичка
Формат на снимање
Фотографии: JPEG (DCF, Exif, MPF Baseline) усогласеност
Режим за снимање видео (NTSC)
MP4 (до 1,920 x 1,080/60fps)
Резолуција на фотографии
Режим 3:2: 18M (5,184×3,456) / 8,9M (3,648×2,432) / 4,5M (2,592×1,728); Режим 4:3: 20M (5,184×3,888) / 10M (3,648×2,736) / 5M (2,592×1,944) /0,3M (640x480); Режим 16:9: 15M (5,184×2,920) / 7,5M (3,648×2,056) / 2,1M (1,920×1,080); Режим 1:1: 15M (3,888×3,888) / 7,5M (2,736×2,736) / 3,7M (1,920×1,920)
Видео резолуција
MP4: 28M PS (1,920x1080/60fps)/ 16M HQ (1,920x1080/30fps)

Интерфејс

Влезни и излезни приклучоци
Hi-Speed USB (USB 2.0), Повеќе/микро USB приклучок
Поврзување преку Wi-Fi®
NFC функции со еден допир, Wi-Fi®

Моќност

ТРАЕЊЕ НА БАТЕРИЈАТА (ФОТОГРАФИИ)(CIPA) 
До 200 снимки / 100 минути
Испорачана батерија
Комплет со батерија на полнење NP-BN

Други

Функции за снимање
Откривање на лице

Големина и тежина

ДИМЕНЗИИ (Ш X В X Д) (ПРИБЛ.)
68,4 x 65,1 x 57,6 мм
ТЕЖИНА (УСОГЛАСЕНОСТ СО CIPA)
178 гр. (само куќиште), 193 гр. (со батерија и медиум)

Во пакетот

Софтвер
PlayMemories Home

Опции на бои

black

Што има во пакетот

  • Комплет со батерија на полнење NP-BN
  • Микро USB кабел
  • Лента за околу зглоб
  • Приклучок за паметен телефон
  • Кратко упатство за почеток
  • Референтен водич
Placeholder

Функции

Слика од DSC-QX30 Lens-style камера со 30x оптички зум

30x оптички зум/јасно зумирање на слики до 60x за одлични снимки одблиску

Снимајте сè почнувајќи од широки пејзажи до далечни објекти, благодарение на моторизираниот телефото објектив со опсег од 24мм* до 720мм. Функцијата на камерата за јасно зумирање на слики од 60x двојно го зголемува доближувањето на оптичкиот објектив на вашата камера на дигитален начин без намалување на бројот на точки, за да снимате рамномерни, детални слики од која било далечина.

Слика од DSC-QX30 Lens-style камера со 30x оптички зум

Автоматски фокус со заклучување и континуирано фотографирање

Добијте кристално чисти фотографии кои секогаш се во фокус. Автоматскиот фокус со заклучување (AF) автоматски ја прилагодува големината на кадарот според карактеристиките на објектот за да добиете снимка во фокус независно од случувањата. Lens-style камерата нуди и континуирано фотографирање со голема брзина до 10 fps и детални слики со 20MP, дури и при динамични случувања.

Слика од DSC-QX30 Lens-style камера со 30x оптички зум

Оптичка SteadyShot стабилизација на слика

Вградената оптичка технологија SteadyShot ја одржува стабилноста на сликата дури и кога вашите раце не се мирни. Преку компензирање на помалите движења на рацете кои може да предизвикаат заматување и изобличување, SteadyShot обезбедува извонредни фотографски резултати, дури и во лоши услови со слаба осветленост. Префрлете се во SteadyShot активен режим за снимање на остри и незаматени видео записи.

Слика од DSC-QX30 Lens-style камера со 30x оптички зум

Full HD убавина во движење со 60p

Одржувајте ги снимките рамномерни и остри – дури и кога се поместувате или снимате подвижни објекти – и снимајте видео снимки со 60p на највисоката резолуција на камерата.

Слика од DSC-QX30 Lens-style камера со 30x оптички зум

Exmor R® CMOS сензор со 20,4MP за детални слики

Истакнете ги деталите во вашите фотографии – дури и кога снимате во услови со слаба осветленост. Exmor R® CMOS сензорот со задно осветлување има широка приемна површина за да овозможи повеќе светлина и детали во секоја слика. Снимајте ги сцените со детали во висока резолуција од 20,4MP, за да добивате прекрасни слики во секое време.

Слика од DSC-QX30 Lens-style камера со 30x оптички зум

BIONZ X™ за врвни детали и текстура

Процесорот за обработка на слика од Sony реалистично ја репродуцира текстурата и деталите, исто како што ги гледа човечкото око, преку обработката со извонредно голема брзина. Заедно со предниот LSI (интеграција во голем размер), кој ја забрзува обработката, BIONZ X ви нуди поприродни детали, пореалистични слики, градација со побогати тонови и помал шум, без разлика дали снимате фотографии или видео снимки.

Слика од DSC-QX30 Lens-style камера со 30x оптички зум

G објектив од Sony за префинето ниво на перформанси

G објективот од Sony е оптимизиран за совршено да одговара на напредните сензори за слика и технологијата за обработка на оваа Lens-style камера. Добивате моќ и контрола за да постигнете врвен квалитет на слика при фокусирање, како и прекрасни дефокусирани заднини (bokeh).

Слика од DSC-QX30 Lens-style камера со 30x оптички зум

Wi-Fi® ви нуди безжична слобода

Лесно префрлувајте видео снимки и други содржини од вашата камера во вашиот паметен телефон или таблет уред со Android или iOS со едноставно поврзување на Wi-Fi®. Потоа, брзо вчитајте ги видео снимките на вашите омилени веб-сајтови и социјални мрежи за да можат вашите пријатели и семејството да бидат во тек со случувањата.

Слика од DSC-QX30 Lens-style камера со 30x оптички зум

Интуитивна контрола со Imaging Edge Mobile

Претворете го вашиот паметен телефон или таблет-уред во далечински управувач и уживајте во лесното управување со фотоапаратот, благодарение на Imaging Edge Mobile. Прегледниот кориснички интерфејс ви овозможува едноставно ракување со сите поставки на фотоапаратот со една рака - вклучувајќи експозиција, активирање на блендата и зумирање - правејќи го идеален за групни снимки.

Дознајте повеќе

Слика од DSC-QX30 Lens-style камера со 30x оптички зум

Добијте поинаков приказ со разновидното поставување на објективот

Уживајте во фотографирање од различни перспективи. Поставете ја вашата Lens-style камера на места кои претходно не сте можеле да ги достигнете, а потоа преземете ја контролата – вклучувајќи зумирање, обликување на кадарот и снимање – преку вашиот мобилен уред. Цврсто држење за разновидно снимање со изборниот комплет за снимање со слободен агол (ADP-FSK1).

Слика од DSC-QX30 Lens-style камера со 30x оптички зум

Поставете ја камерата на вашиот паметен телефон/таблет уред

Претворувањето на вашиот паметен телефон или таблет во камера со високи перформанси е лесно: едноставно поставете ја Lens-style камерата на вашиот мобилен уред и започнете со снимање. Откако ќе ја монтирате, вашиот уред станува куќиште на камерата: користете го екранот на допир за да снимате и дообработувате слики, па дури и да споделувате фотографии со пријателите и семејството преку Facebook® и Twitter™.

Слика од DSC-QX30 Lens-style камера со 30x оптички зум

Лесно складирање, пренос и споделување

Не грижете се за губење на вашите слики – вашите фотографии автоматски се зачувуваат во Lens-style камерата и во вашиот паметен телефон или таблет уред по снимањето. Инсталирајте ја апликацијата Imaging Edge Mobile за да префрлувате фотографии од вашиот фотоапарат во вашиот паметен телефон или таблет-уред преку Wi-Fi. Оттука, можете слободно да ги организирате, уредувате и споделувате со пријателите и семејството, или да ги вчитате на вашите омилени социјални мрежи и да ги споделите со светот.

Дознајте повеќе

Слика од DSC-QX30 Lens-style камера со 30x оптички зум

Врвниот автоматски режим знае што снимате

Не постои фотографија што не може да се сними. Врвниот автоматски режим автоматски препознава разни видови на опкружувања и врши соодветно прилагодување на поставките на камерата за оптимизирање на секоја снимка. На вашата камера се активираат функции како континуирано фотографирање и автоматски HDR при тешки услови, така што можете да снимате без напор.

Слика од DSC-QX30 Lens-style камера со 30x оптички зум

Поставете ја на статив за флексибилно снимање

Снимајте долги експозиции и извонредни пејзажи со потполна сигурност. Едноставно поставете ја Lens-style камерата на статив и добијте поголема стабилност отколку кај рачно снимените слики. Фотографирањето на груб терен, при слаба осветленост и групни снимки е полесно кога ќе ја поставите Lens-style камерата на статив.

Слика од DSC-QX30 Lens-style камера со 30x оптички зум

Прегледувајте ги вашите фотографии со TRILUMINOS™ бои

Гледајте ги вашите фотографии и видео снимки во богати, природни бои кога ги споделувате на голем екран. Оваа Lens-style камера ја поддржува технологијата TRILUMINOS Colour на Sony – гледајте ги вашите омилени фотографии во реалистични бои кога ги гледате на телевизор со TRILUMINOS екран. Проширената гама на бои значи дека црвената, сината и смарагдно-зелената боја се прекрасно прикажани за живописни пејзажи. Лицата, исто така, изгледаат подобро, благодарение на природната репродукција на тоновите на кожата.

Слика од DSC-QX30 Lens-style камера со 30x оптички зум

Галантерија за далечински управувач за прегледување во живо 2 за контрола на повеќе камери

Управувајте со најмногу пет камери користејќи го изборниот далечински управувач за прегледување во живо. Проверете ги аглите на гледање на екранот во боја кој се поставува на зглобот со еден поглед, започнете/запрете го снимањето на петте камери наеднаш и истовремено менувајте ги поставките на сите уреди. Не се потребни кабли, благодарение на вградениот Wi-Fi®.

Слика од DSC-QX30 Lens-style камера со 30x оптички зум

Различни соодноси на слика за флексибилно снимање

Направете фотографии кои се разликуваат од останатите со изборот од повеќе соодноси на слика. Изберете помеѓу стандардни форми за дигитални фотографии како 3:2 и 4:3, како и широк сооднос од 16:9 или квадратен за да добиете слики какви што посакувате.