Слика од FE 600 мм F4 GM OSS
Слика од FE 600 мм F4 GM OSS
Слика од FE 600 мм F4 GM OSS
Слика од FE 600 мм F4 GM OSS
Слика од FE 600 мм F4 GM OSS
Лого G MASTER
Дознајте повеќе за објективите G Master
Извонреден телефото објектив G Master од 600 мм со F4

Брз автоматски фокус со прекрасен ефект на дефокусирање и неверојатна резолуција карактеристични за G Master вградени во лесен и пренослив објектив со добра рамнотежа. Оригиналните технологии XA-објектив и XD-линеарен мотор на Sony придонесуваат за врвни оптички и механички перформанси, овозможувајќи ви да снимате динамички и привлечни слики од голема далечина. Идеално за фотографирање спорт, вести и природа.

Извонреден телефото објектив G Master со голем отвор на блендата

Погледнете видеозапис

Ве молиме прифатете ги колачињата на Youtube за да го погледнете видеото

Отворете ги опциите за колачиња подолу и вклучете ги колачињата на Youtube во делот „Functional“ (Функционални).

Галерија со фотографии за FE 600 мм F4 GM OSS
XD-мотори за брз, прецизен и стабилен AF
XD-мотори за брз, прецизен и стабилен AF

Двата линеарни мотори XD (екстремно динамички) нудат брз и прецизен AF и сигурно следење. SEL600F40GM ви овозможува да извлечете максимум од модерните фотоапарати и прецизно да фокусирате динамички спортови и диви животни. Алгоритамот за контрола создаден специјално за овие мотори придонесува за брзо позиционирање на групата елементи за фокусирање со минимално доцнење и вибрации.

Нов XA-елемент што нуди извонредна резолуција и дефокусирање
Нов XA-елемент што нуди извонредна резолуција и дефокусирање

Врвниот оптички дизајн на G Master содржи три елементи со флуорит за намалување на хроматската аберација. Вграден е и голем елемент XA(екстремно асферичен) за елиминирање на прстенестото дефокусирање. Сите објективи се калибрираат индивидуално за да се постигне идеална рамнотежа помеѓу резолуцијата и ефектот на дефокусирање. Исто така, достапни се изборни телеконвертори од 1,4x и 2,0x со високи перформанси и XA-елементи.

Неверојатна преносливост: најлесен во својата класа
Неверојатна преносливост: најлесен во својата класа

Одликувајќи се со тежина од само 3.040 грама заедно со приклучокот за статив, објективот е идеален за употреба со компактни и лесни фотоапарати со E-приклучок. Рамномерно и прецизно поместување е можно при рачно фотографирање или со едноножен статив.

Слика што објаснува дека дизајнот е отпорен на прав и влага
Сигурност и издржливост во лоши услови

Дизајнот е отпорен на прав и влага за надворешна употреба во лоши услови, а предниот елемент на објективот има слој со флуор што е отпорен на вода, масло и нечистотии. Цврстата легура од магнезиум се користи за надворешниот дел на цилиндарот на објективот и приклучокот за статив, но и за важните површини на внатрешниот дел на цилиндарот, за да се обезбеди максимална цврстина и издржливост.

Напредни функции за професионални потреби
Напредни функции за професионални потреби

Кога преклопникот за ПОСТОЈАН DMF е ВКЛУЧЕН, рачниот фокус се активира автоматски кога ќе го завртите прстенот за фокусирање. Стабилизацијата со SteadyShot нуди „MODE 2“ за фотографирање при поместување и „MODE 3“ за фотографирање спорт или диви животни. „MODE 3“ нуди и постабилна слика во визирот за полесно обликување на кадарот.

Слика од конфигурација на објективи
Конфигурација на објективи

Серијата објективи G Master нуди обработка на слика и изразување на нивоа кои досега не биле возможни, со комбинација од висока резолуција и меки ефекти на дефокусирање.
[1]Објектив со флуорит [2]Екстремно асферична леќа(XA-леќа) [3]ED-стакло (исклучително мала дисперзија)

Функција за пренос на модулација на SEL600F40GM
MTF табела

MTF објаснува колку добро може објективот да прикажува мали детали, измерено како степен на контраст кој се добива помеѓу линии со мал простор измеѓу нив.
[1] Контраст (%) [2] Растојание од оптичкиот центар на објективот (мм)
[3] Макс. решетка [4] Решетка F8 [5] Просторна фреквенција
[6] 10 пара линии / мм [7] 30 пара линии / мм
[8] Радијални вредности [9] Тангентни вредности

Фотографија одблиску од FX6 додека се користи за снимање
Предности на објективите од Sony за снимање видео

Дознајте ги четирите уникатни предности на објективите со E-приклучок од Sony за снимање видео. Комбинацијата од објективи и фотоапарати од Sony ќе ви овозможи подобро доживување при снимањето видео.

Контроли на објективот

1. Прстен за фокусирање / 2. Прстен за функции / 3. Прстен за поставување на статив / 4. Копче за задржување на фокусот / 5. Држач за внатрешен филтер / 6. Отвор за лента / 7. Преклопник на прстенот за поставување на статив / 8. Сигурносен отвор (може да се прикачи сигурносна жица) 

прекинувачи

1. Преклопник за режим на фокусирање/ 2. Преклопник за постојан DMF/ 3. Ограничувач на опсег на фокусирање/ 4. Прстен за функции/ 5. Копче SET/ 6. Преклопник за компензација/ 7. Преклопник за режим на компензација/ 8. Преклопник за звучен сигнал

Компатибилност со FE 600 мм F4 GM OSS

Отворете го линкот подолу за повеќе детали за компатибилноста со објективи/куќишта.

За одредени фотоапарати може да биде потребно ажурирање на софтверот заради максимална функционалност.

Спецификации и функции

  • Извонреден телефото објектив со голем отвор на блендата од врвната серија G Master

  • Новосоздадениот XD-линеарен мотор нуди екстремно брз, прецизен и тивок AF

  • Три објективи со флуорит за неверојатна резолуција

  • Анти-рефлексивниот нано слој од Sony ги елиминира одблесоците и отсјајот

  • Постојан DMF и други функции наменети за потребите при професионално фотографирање

Минимално фокусно растојание
4,5 м (14,8 ft)
Максимален сооднос на зголемување (x)
0,14
Пречник на филтерот (мм)
40,5
Тежина
3040 гр. (107,3 oz.)

Што има во пакетот

Сенило (модел): ALC-SH158, Предно капаче за објектив, Задно капаче за објектив: ALC-R1EM, Тврда торбичка, Лента за објектив, Лента за торбичка

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Кориснички оценки

Корисниците велат