Слика од Linear PCM диктафон A10 од серија А
Слика од Linear PCM диктафон A10 од серија А
Слика од Linear PCM диктафон A10 од серија А
Слика од Linear PCM диктафон A10 од серија А
Слика од Linear PCM диктафон A10 од серија А
Слика од Linear PCM диктафон A10 од серија А
Слика од Linear PCM диктафон A10 од серија А
Слика од Linear PCM диктафон A10 од серија А
Снимете ја вашата најдобра изведба

Висококвалитетно снимање со прилагодливи микрофони

Независно дали вежбате или настапувате, со PCM-A10 може да снимате снимки со висока резолуција и да ги репродуцирате безжично со кристално чиста прецизност. Совршен за музичари во подем.

Носете го насекаде
Носете го насекаде. Снимајте во движење.

Компактен и лесен уред за снимање висококвалитетни снимки. Снимајте вежби на бендови, настани во живо или инспиративни моменти. Со батеријата што трае 15 часа (режим за снимање висококвалитетен LPCM со 96 kHz/24 бита) ќе ги доловите сите ноти.

Контролирајте ги снимките безжично 

Едноставна контрола преку паметен телефон со REC Remote

Активирајте ги и запирајте ги снимките, прилагодувајте ги нивоата и поставките и ставајте ознаки на песните преку вашиот паметен телефон. Апликацијата REC Remote е достапна на Google Play за Android или на App Store за уреди со iOS и ви овозможува да го контролирате диктафонот безжично преку технологијата BLUETOOTH®.

Безжична репродукција 

Слушајте од слушалки и звучници преку BLUETOOTH®

Одново уживајте во снимките со висок квалитет преку уреди со BLUETOOTH®. Едноставното поврзување со еден допир преку технологијата NFC ви овозможува да ги поврзете со само еден допир.

Bluetooth®
NFC
Извонреден звук, врвно снимање

Снимајте и преслушувајте со апсолутна прецизност. Снимајте песни и звучни проби со звук кој го надминува CD квалитетот и уживајте во сè што сте снимиле со звук со висока резолуција. 

PCM-A10
Зумирање во деловни опкружувања

Во мала група на луѓе, како што се деловни состаноци или собири, опцијата за зумирање ги доловува разговорите со оптимална јасност за да не пропуштите ништо. 

PCM-A10
XY за музика

За соло изведби или проби на мали бендови, изберете ја опцијата XY кога изведувачите се блиску до микрофонот, за да добиете природен звук и длабочина. 

PCM-A10
Широк стерео звук за отворен простор

На отворен простор, настани на отворено и конференции, опцијата за широк стерео звук снима најразлични звуци, создавајќи чувство на реалистичност и широк простор.

Уживајте во изненадувачки квалитет на звук

Песните со звук со висока резолуција имаат далеку подобар квалитет отколку MP3-песните, па дури и CD-дисковите, така што ви овозможуваат да го слушнете секој здив, ритам и нота. Секогаш ќе уживате максимално во звукот, така како што бил снимен во студио.

Звук со висока резолуција

3,2x повеќе пренесени податоци

96kHz
Снимање на Linear PCM 

Снимајте звук со максимум 96 kHz/24 бита, што е сериозно подобрување од фреквенцијата од 44,1 kHz и 16-битната стапка кај CD-дисковите.

Flac
Репродукција на звук FLAC без загуби

Уживајте во звук без загуби со јасност и динамика какви што замислил изведувачот, со поддршката за репродукција на FLAC.

Оптимални нивоа на звук
Оптимална јачина на звукот со притиснување на едно копче

Активирајте ја функцијата „Проба“ додека се загревате и диктафонот автоматски ќе ги прилагоди нивоата на снимање според вашето свирење - однапред поставени и подготвени за совршено да ја доловат вашата изведба кога ќе го притиснете копчето за снимање. Сè ова може да се контролира безжично преку апликацијата REC Remote.

Зголемете го просторот за складирање со microSD

Зголемете ја внатрешната меморија од 16 GB со помош на microSDHC или microSDXC-картички и складирајте повеќе снимки.

microSD
USB Direct
Приклучување и репродукција со USB Direct 

Вградениот USB-приклучок ви овозможува да го приклучите вашиот диктафон директно во компјутер за да можете лесно да го полните и да ги префрлувате вашите снимки без кабли.

Снимајте од најдобрите положби

Приклучете статив преку вградениот отвор за статив за да добиете поголема флексибилност, поддршка и контрола при позиционирање на снимачот.

Положби за снимање

Спецификации и функции

Снимањето звук со професионален квалитет никогаш не било полесно. Контролирајте го диктафонот преку вашиот паметен телефон и автоматски снимајте со оптимални нивоа на кристално чист звук со висока резолуција.
  • Прилагодливи микрофони за разновидни ситуации на снимање

  • Мал и лесен дизајн

  • Безжична репродукција - Слушајте ги вашите снимки преку BLUETOOTH®-слушалки или звучници

  • Контролирајте го снимањето и прилагодувајте ги поставките преку BLUETOOTH®-врската со апликацијата на вашиот паметен телефон

  • Снимајте звук со висока резолуција и врвен квалитет

Вградена меморија
16 GB
Maкс. Време на снимање LPCM 96 kHz, 24 бита
6 часа 35 мин.
Батерија за снимање LPCM 96 kHz, 24 бита
Прибл. 15 часа
NFC
Да
Bluetooth®
Метод на комуникација: Стандард за Bluetooth® верзија 4.0 Максимален опсег на комуникација: прибл. 10 м (33 ft) Фреквентен опсег: фреквенција од 2,4 GHz (2,4000 GHz - 2,4835 GHz) Компатибилни профили за Bluetooth®: A2DP/AVRCP/SPP Поддржан кодек: SBC
Влезни и излезни приклучоци
Приклучок за микрофон/надворешен влез (мини стерео приклучок) приклучок за слушалки (мини стерео приклучок) USB-приклучок (Type-A) отвор за microSD мемориска картичка компатибилна со High-Speed USB
Тежина
Прибл. 82 гр.

Што има во пакетот

Компјутерски софтвер (Sound Organizer2/зачуван во вградената меморија), заштита од ветер, торбичка за носење

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина