Функции

CD
Да
DVD
Да
USB1
Да
FM
Да
Аудио влез 1
Да
TV
Да (HDMI), (АУДИО ВЛЕЗ)
Bluetooth®
Да (iAP преку BT)

Влезови и излези

Аналоген аудио влез
1
Аналоген аудио излез
1
HDMI® излез
1
USB влез
1
Влез за микрофон
2 (еден приклучок за 6φ / гитара - МИКРОФОН 2 / ГИТАРА)

Функции на звук

Музички еквалајзер
Музика (еквалајзер според емоции)
Еквалајзер за латино музика
-
Режим за фудбал
ДА (ИСКЛУЧЕНО / ВКЛ. раскажување / ИСКЛ. раскажување)
Видео EQ
ФИЛМ / ИГРИ / ДРАМА / ВЕСТИ
Режим FIESTA
Да
Функција за засилување на басот
MEGA BASS
DSEE дигитално подобрување на звукот
DSEE (АВТОМАТСКИ)
Party Chain(жично)
Да
Безжично проследување забава преку Bluetooth®
Да
Функција за додавање звучник (Bluetooth®)
Да
ClearAudio+
Да

Опкружувачки звук

Dolby® Digital
Да

Забава со звук

Звучни ефекти
Да
Изолатор
Да
Распространување
Да
Wah
Да
Семплер
Да (гребнатини и друго)
TAIKO
Да

Ефект на осветлување

Светилка во звучникот
Да (небесно сина боја за вуфер и среднотонец)
Светло за забави
Да (светилки за забава од 360°, Ц / З / С)

Караоке

Регулирање на јачината на вокалот
Да
Контрола на копчиња
Да
Бодување
Да
Микрофон јачина на звук
Да
Ехо
Да
Вокален водич
Да (само апликации)
Промена на глас
Да

Практични функции

Контрола со гестикулации
Да (вертикална и хоризонтална насока)
Тајмер за заспивање
Да
Излез за полнење преку USB приклучок
1A
Копчиња на допир
Да (горниот панел е отпорен на прскање)
USB СНИМАЊЕ
Да

Потрошувачка на енергија

Потрошувачка на енергија (во режим на подготвеност)
0.5W

Безжично поврзување

Впарување со NFC со еден допир
Да

Bluetooth®

LDAC
Да
AAC
Да
A2DP(приемник)
Да
AVRCP
Да (вер. 1.3)
SPP
Да

Апликација

Компатибилни апликации за паметни телефони
Да (Music Center и Fiestable)

Спецификации на приемник

Појас
FM
RDS
Да
Надворешна антена
-
Опсег на поставување (FM)
87,5-108 MHz / 50 kHz
Меморирани канали
FM20

Општо

Заклучување на местото за поставување
Да
Заклучување за деца
Да
Заклучување за забави
Да
Рачка за носење
Да (преден и заден)
Тркалца
Да

Дискови кои можат да се репродуцираат (аудио)

CD
Да
CD-R
Да
CD-RW
Да

Дискови кои можат да се репродуцираат (видео)

DVD
Да
DVD+R
Да
DVD-R
Yes
DVD+R DL
Да
DVD+RW
Да
DVD-RW (видео)
Да
VCD
Да

Формати на репродукција (податоци)

MP3
Да
Xvid
Да
Mpeg4 *едноставен профил
Да (поддршка и за MPEG1)

Спецификации на звучниците

Звук 360 (високотонец на задната страна)
Да
Распространувачки генератор на звук
Да
Врвно засилување на басот
Да

Спецификации на преден звучник

Високотонец
5 см x4 (конусен тип)
Среден опсег
12 см x2, 10 см x2 (конусен тип)
Бас
30 см x 1

Главен уред

Димензии на главен уред (ШxВxД см)(прибл.)
37,0 x 106,0 x 42,7 см
Тежина (кг)(прибл.)
26,0 кг

Преден звучник

Димензии на преден звучник (ШxВxД см)(прибл.)
-
Тежина (кг)(прибл.)
-

Еколошки, заштеда на енергија

Потрошувачка на енергија (исклучен режим)
недостапно
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност)
0.5W
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност во мрежа) - приклучоци
2,0 W(HDMI CEC) / 2,0 W(Bluetooth®) / 2,0 W(сите приклучоци и мрежи поврзани)
Режимот на подготвеност е активиран
По 15 минути
Режимот на подготвеност во мрежа е активиран – приклучоци
По 15 минути (HDMI CEC, Bluetooth)
Преклопник за вклучување/исклучување на безжична(и) мрежа(и)
BT STANDBY: променете ја поставката BT STANBY (OPTION-->BT STANDBY-->ON/OFF)

Што има во пакетот

  • Антена(и): FM антена
  • Далечински управувач:
Placeholder

Функции

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Збогатете ја забавата со моќен звук од 360° и јасни вокали

Овозможете им на сите да танцуваат и да ги пеат нивните омилени песни, без разлика во кој од просторијата се наоѓаат. Благодарение на ЗВУКОТ ОД 360°, басот со голем опсег што го создава JET BASS BOOSTER и четирите среднотонци, вашите забави ќе бидат исполнети со моќен звук и јасни вокали.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Среднотонци и високотонци поставени под агол

Исполнете ја просторијата со моќен звук за забава. Среднотонците и високотонците поставени под агол го распространуваат звукот пошироко.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Четири среднотонци

Благодарение на четирите среднотонци ќе уживате во појасни вокали и ќе можете да танцувате и пеете заедно со омилените песни.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Слушајте музика каде и да сте со генераторот на распространет звук

Кога слушате добра песна, сакате да ја слушате од секој агол. Кутијата на звучникот со отворена задна страна овозможува распространување на звуците, при што музиката се слуша од секој агол.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Почувствувајте го ритамот од голема оддалеченост со JET BASS BOOSTER

Каналот со стеснување за рефлективен бас го концентрира протокот на воздух за басот, за да можете јасно да го слушате и чувствувате, без разлика каде сте во толпата луѓе и на колкава оддалеченост.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Заден високотонец

Задниот високотонец го насочува звукот кон луѓето што се забавуваат зад системот на звучници исто како и кон луѓето пред звучниците, за да можат сите да уживаат во моќен и јасен звук.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

ЗВУК ВО ЖИВО

Технологијата DSP создава атмосфера како на фестивал преку збогатување на вашата музика со реалистичен амбиент како на фестивалите и концертите во живо.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

DSEE автоматски ги обновува деталите кај дигиталната музика

Зголемете го квалитетот на вашите компресирани музички фајлови. Кога оригиналниот музички извор е компресиран, се губат делови од високите фреквенции кои ги збогатуваат вашите омилени песни и им додаваат детали. Процесорот за подобрување на дигитален звук (DSEE) верно ги обновува истите за да создаде звук со висок квалитет кој е поблиску до оригиналната CD снимка.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Осветлување за забава од 360° и светилки во звучниците

Осветлете го целиот простор за забава, дури и поголеми простории, со светилките за забава од 360° во црвена, сина и зелена боја и светилките во звучниците за да уживате во реалистична атмосфера како во ноќен клуб или на фестивал под отворено небо.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Разбудете ја поп-ѕвездата во Вас

Забавувајте ги сите - со двата влеза за микрофони може да се натпреварувате со гостите во пеење на вашите омилени песни. Или, пак, внесете доза на рокенрол во забавата со приклучување гитара во еден од влезовите и користете го системот како засилувач за гитара. Користете три режими - „Јасен“ за јасен звук, „Прекумерно засилување“ за изобличен звук на гитарата и „Бас“ за вашата бас-гитара.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Вертикална и хоризонтална контрола со гестикулации

Прескокнувајте песни, променете од „flanger“ во WAH, зголемете ја јачината на микрофонот за караоке, контролирајте го микрофонот и музиката или засилете ја јачината на звукот со вертикално или хоризонтално замавнување со дланката. Контролата со гестикулации ви овозможува брза и лесна контрола на функциите на MHC-V82D за да се забавувате без прекин.

Диџеј ефектите ви овозможуваат да оставите сопствен белег на песните

Забавувајте ја публиката со диџеј ефектите. Четири различни ефекти за подготовка на вашата забава: Ефектот Flanger создава ефект на длабок звук сличен на звукот на млазен авион; Ефектот WAH автоматски ја поместува фреквенцијата на филтерот нагоре и надолу; Isolator издвојува одреден фреквентен појас; a PAN го префрлува звукот меѓу звучниците. Можете да ги користите диџеј ефектите преку апликацијата Fiestable и контролата со гестикулации, така што никогаш не било полесно да бидете креативни при составувањето на листите за репродукција за забавите.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Режим TAIKO

Свирете со урнеци од бонго, тарабука, сурдо и јапонскиот тапан Taiko, само со допирање врз горниот панел според ритамот. 

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Режим за игри TAIKO и рангирање

Обидете се да држите ритам со режимот TAIKO Game. Допирајте и лизгајте со прстот врз горниот панел според трепкањето на светилките и погледнете кој ќе освои најмногу поени за време на забавата. Рангирањето во режимот TAIKO Game преку апликацијата Fiestable ќе ви овозможи да ги споредите вашите резултати со други играчи на интернет. Дали вашиот резултат ќе биде во најдобрите 10?

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Гласовна контрола преку Fiestable

Менувајте песни, вклучете го осветлувањето, активирајте трепкање во сите бои со вашиот глас. Изберете гласовна контрола преку апликацијата Fiestable и изговорете ја вашата команда - достапни се 39 команди што вклучуваат репродукција на музика, осветлување и режим за КАРАОКЕ.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Подобрете го доживувањето со светилките за забава преку Fiestable

Допрете ја опцијата за светилки за забава во апликацијата Fiestable на вашиот паметен телефон и неговиот екран ќе почне да ги прикажува светлосните ефекти на системот за звук и ќе трепка и ќе ја менува бојата според музиката.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Станете крал на забавата

Споделете статус за вашата забава на социјалните медиуми со само едно кликнување во апликацијата Fiestable. Потоа, засилете ја јачината на звукот за да ги развеселите сите и да станете вистински крал на забавата.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Управувајте со забавата од подиумот за танцување

Апликацијата Sony | Music Center ви овозможува да ги контролирате поставките за музика и звук преку вашиот телефон. Апликацијата Fiestable, пак, ви нуди контрола врз боите на светилките и ви овозможува да активирате режими за диџеи и караоке. Правете промени со само еден потег со дланката, благодарение на интуитивната контрола со движења. 

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

HDMI излез за едноставно поврзување

HDMI (ARC) излезот овозможува лесно поврзување на системот со вашиот телевизор. Гледајте телевизија и DVD-филмови на вашиот стандарден екран, а притоа уживајте во моќниот звук од звучниците на MHC-V82D.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Гледајте филмови со вградениот DVD плеер

Уживајте во возбудата од секоја сцена со моќен звук и звучен притисок што ќе ве внесат во центарот на случувањата. Претворете ја дневната соба во кино и приредувајте неверојатни филмски ноќи.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

NFC со еден допир за брзо поврзување

NFC (поле за комуникации во близина) и технологијата Bluetooth® ја елиминираат потребата од поврзување со кабли и сложените постапки за поставување. Допрете го вашиот уред што поддржува NFC до MHC-V82D за брзо и беспрекорно поврзување, а потоа започнете со проследување на вашата музичка збирка. Немате NFC? Нема проблем. Поврзете се преку Bluetooth®.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Уживајте во висококвалитетно проследување преку Bluetooth® со LDAC™

LDAC™ пренесува приближно трипати повеќе податоци (со максимална стапка на пренос од 990 kbps) од стандардниот Bluetooth® звук, за врвно уживање во безжичното слушање.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Контролен панел отпорен на прскање за долготрајност

Горната површина на MHC-V82D е отпорна на прскање и лесно се чисти, така што ќе можете да продолжите со забавата цела ноќ дури и ако истурите пијалак. Достапно е и копче „Party Lock“ што ги блокира сите други копчиња во период од 30 секунди, за да можете да исчистите.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Навалете и тркалајте за лесно пренесување

Кога ќе посакате да го поместите MHC-V82D, фатете ја практичната рачка за носење и навалете го наназад. Цврстите тркала ви овозможуваат да го донесете на секоја забава.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Подобрете ја забавата со дополнителни звучници

Уживајте во помоќен звук со поврзување повеќе аудио системи во домот преку Bluetooth®-врска. Поврзете најмногу 50 компатибилни аудио системи во домот и синхронизирајте ги музиката и осветлувањето.

Слика од Аудио систем V82D со голема моќ и технологија BLUETOOTH®

Поврзувањето повеќе уреди им овозможува на повеќе лица да ја контролираат музиката

Заедно со пријателите може да впарите најмногу три паметни телефони со MHC-V82D во исто време преку технологијата Bluetooth®. Така ќе можете да репродуцирате песни од сите ваши музички збирки и ќе имате уште поголем избор на музика.