Аудио

Аудио систем
Dolby® Digital 5.1кан. / 2кан.
Наснимување на звук, 12-битно
НЕ
Вграден микрофон
ДА
Вграден звучник
НЕ (моно звучник)
Снимање за опкружувачки звук
ДА

Фото апарат

Компонента за слики: Големина
35мм Exmor™ HD CMOS со целосна слика (35,8 x 23,9mm), со филтри за примарни RGB бои
ClearVid технологија
НЕ
Exmor технологија
ДА
Напредна технологија HAD
НЕ
Процесор на слика
BIONZ™
x.v.Colour
ДА
Бруто број на пиксели (илјади)
24300
Број на пиксели во активен мемориски режим (илјади)
24000
Фокус: Автоматски целосен опсег
НЕ
Фокус: Рачно
ДА
Копче за рачно фокусирање
Прстен
Фокус во една точка (екран на допир)
НЕ
Мерач на точки
НЕ
Минимално осветлување (лукс)
8 лукси (1/50 брзина на бленда F3,5)
SteadyShot (стабилизатор на сликата)
Во зависност од објективот
Откривање на лице
ДА (следење на лице)
Бленда со функција за насмевка
НЕ
Оптимизатор на D-опсег
ДА
Ноќно снимање
НЕ
Намалување на шумот во камерата
ДА
Брзина на блендата
1/3 - 1/10000 (видео, рачна контрола), 30 - 1/8000 (фотографии, рачна контрола)
Баланс на белата боја
Автоматски/со едно притиснување/на отворено/во затворено
Избор на сцени
НЕ
Интелигентен автоматски режим (iAUTO)
НЕ
Голф удар
НЕ
Бленда со автоматско бавно затворање
НЕ
Backlight Compensation (компензација на задното осветлување)
ДА (автоматски)
Рамномерно бавно снимање
НЕ
Интервално снимање
НЕ
Избледувач
НЕ
Телемакро
НЕ

Димензии

Длабочина (мм)
223
Височина (мм)
130
Широчина (мм)
105
Тежина без лента/батерија (г)
825

Блиц / лампа

Блиц
НЕ
Видео светло
НЕ

Приклучоци

Влез за слика
НЕ
Излез за слика
ДА (STD и HD)
Влез S-Video
НЕ
Излез S-Video
ДА (STD)
i.LINK™ (DV) влез
НЕ
i.LINK™ (DV) излез
НЕ
Влез за USB
НЕ
USB излез
ДА (Hi-Speed USB2.0)
Компонентен видео излез
ДА
HDMI® излез
ДА
Влез за надворешен микрофон
ДА (стерео мини приклучок)
Приклучок за слушалки
ДА (стерео мини приклучок)

Објектив / зум

Леќа
НЕ
Заменлив објектив
ДА
F
НЕ
f (фокусно растојание) (мм)
НЕ
f (претворање за 35 мм): Режим на камера (мм)
НЕ
f (претворање за 35 мм): Мемориски режим (мм)
НЕ
Широкоаголен објектив
НЕ
Пречник на филтерот (мм)
НЕ
Сооднос на зумот (оптички)
НЕ
Прецизен дигитален зум
ДА (2,0)
Копче за зумирање
ДА

Фотографирање

Снимање на фотографии на Memory Stick™
ДА
Снимање на фотографии на внатрешен HDD
НЕ
Компресија на фотографии
JPEG, RAW
Големина на слика: Maкс.
Режим 16:9; 6000x3376 (20,3M) / 3:2 режим 6000x4000 (24M)
Забрзано снимање
НЕ
Потпирање при автоматската експозиција кај забрзаното снимање
НЕ
Повеќекратно забрзано снимање на 9 слики
НЕ
Индексна репродукција
ДА
Мемориски микс
НЕ
PictBridge компатибилност
НЕ
Истовремено снимање на видео и фотографии (Dual Rec)
НЕ

Други

Брзо вклучување
ДА
Снимање со широк екран 16:9 (целосно)+
ДА
Копче на LCD екранот за вклучување/исклучување на снимањето
ДА
Копче за зумирање на LCD екранот
НЕ
Автоматски гео-ознаки со GPS
НЕ
BRAVIA Sync
НЕ
Full HD прогресивна репродукција
ДА
Папуча за опремата
ДА
Информации за батеријата
ДА
Режим за покажување
НЕ
Систем InfoLITHUM
ДА
Ефекти со сликите
НЕ
Дигитални ефекти за сликите
ДА (Видео; правење на постери, модерни бои, ретро фотографија, делумни бои, еднобојни слики со висок контраст, играчка) (Слика; мек фокус, минијатурен ефект)
Потрошувачка на енергија: LCD (W) (при користење на визир)
HD: 5,2, SD: 5,0
Режим на прогресивно снимање
ДА
Проточен USB
НЕ
Easy Handycam® (едноставен режим)
НЕ

Опрема што се испорачува

AC адаптер
ДА
Кабел AV
ДА
Memory Stick™
НЕ
Комплет батерии на полнење
NP-FV70
Handycam® станица
НЕ
Кабел за USB
ДА
Драјвер за USB
НЕ
Софтвер за уредување
PlayMemories Home
Пенкало со игла
НЕ
Појас за преку рамо
НЕ
Лента за околу зглоб
НЕ
Лента / лента за чистење
НЕ
Безжичен далечински управувач
ДА
21-пински адаптер
НЕ
Капаче за куќиште
ДА
Заштитник за ветер
ДА
Сенило
НЕ
Капаче за објектив
НЕ

Визир / LCD монитор

LCD тип
Xtra Fine LCD™ екран со завртување од 270 степени
Хибриден LCD екран
НЕ
Екран со течни кристали: Големина
7,5см / 3,0 инчи
Екран со течни кристали: Пиксели (точки)
921600
Екран на допир
ДА
Визир
1,3см / 0,5"
Визир: пиксели (илјади точки)
2359k еквивалент

Рекордер / плеер

Медиуми за снимање
Memory Stick PRO Duo™/ Pro-HG Duo™/ XC-HG Duo™/ SD, SDHC и SDXC мемориски картички (за снимање на видео се препорачуваат картички со класа 4 или повисока)
Квалитет на филмови
HD; PS:прибл.28Mbps/FX:прибл.24Mbps/FH:прибл.17Mbps/HQ:прибл.9Mbps/LP:прибл.5Mbps. SD; STD HQ:9Mbps
Визуелен индекс
ДА
Индекс на ликови
НЕ
Индекс на тек на филм
НЕ
Индекс на мапи
НЕ
Уредување на листата за репродукција
НЕ
Монтажа на оригиналот
Бришење / поделба
Репродукција на исечоци
НЕ
Директно копирање
ДА
Снимање на дискови со едно притиснување на копче
ДА
Копче за наснимување
НЕ
DVDirect компатибилност
ДА (Поддршка за DVD Writer (се продава одделно))
Зум при репродукција
НЕ

Опции на бои

black

Што има во пакетот

  • Капаче за куќиште
Placeholder

Функции

Реални детали во секоја слика

Снимајте слики со многу детали и живописни бои, благодарение на 35мм Exmor™ CMOS сензорот со висока резолуција од 24,3 милиони точки и целосна слика

Контролирајте ги сите елементи од снимката

Со рачните контроли за ирис, брзина на бленда, баланс на белата боја и засилување кои се поставени странично на камерата, ќе можете да вршите брзи прилагодувања додека снимате

Бидете подготвени за секакво сценарио за снимање

Изберете кој било објектив со E-приклучок кој ќе одговара на сцената, или можете да ги користите вашите омилени објективи со A-приклучок благодарение на испорачаниот адаптер за објективи со A-приклучок

Додадете кино изглед на вашите HD видео снимки

35мм сензорот за целосна слика може да снима во 25p, 50i, 50p, како и во филмскиот стандард од 24p слики во секунда, со Cinema Tone Gamma™ режим и Cinema Tone Colour™ режим

Гледајте сè во природни бои

Погледнете и добијте пореалистичен приказ со XGA OLED визирот кој нуди поглед со повисока резолуција од High Definition сликата со околу 2359K точки

Снимајте со опкружувачки звук

Микрофонот со просторна структура од четири капсули се одликува со четири повеќенасочни капсули и овозможува снимање на стерео звук или 5.1-канален опкружувачки звук

Брзи и моќни перформанси

BIONZ процесорот обезбедува јасни, детални видео снимки и фотографии, како и снимање со брз одзив

Погледнете од поблиску

Преклопникот-клацкалка за зумирање поддржува 2x дигитално зумирање со одлична рамномерност

Дизајн за стабилност при снимањето

Држачот е дизајниран за лесно "легнување" во вашата рака, додека лентата на држачот е голема за поголема удобност

Снимајте сè во HD

Снимете ги сите детали со Full HD видео снимки со резолуција од 1920 x 1080 (AVCHD формат) и 28Mbps, за подобрување на деталите и јасноста

Фотографии со DSLR квалитет

Снимајте фотографии со квалитет на слика како кај DSLR фото апаратите и мала длабочина на поле за да добиете снимки со професионален изглед

Допрете и контролирајте

Прилагодливиот LCD екран на допир нуди едноставно ракување на дофат на прстите

Добијте природен изглед

Функцијата за напредно оптимизирање на динамичниот опсег ги прилагодува експозицијата и контрастот за добивање на природни резултати во сцени со силен контраст и портрети со задно осветлување

Споделете го снимениот материјал во HD

Поврзете го уредот директно на HD телевизор или компјутер и гледајте ги вашите видео снимки во Full High Definition како во кино

Снимајте на Memory Stick™ или SD картичка

Вметнете медиумска картичка со голем капацитет и снимајте Full HD видео без да се грижите за ленти или дискови

Следете го звукот со вашите слушалки

Користете го вклучениот приклучок за слушалки и поврзете ги вашите слушалки за да осигурите оптимален квалитет на звукот