HDR-CX900E

Врвен сензор. Извонреден квалитет.

Од објектив до сензор, оваа Handycam® нуди Full HD снимање. Се одликува со огромен сензор со задно осветлување од тип 1.0, XAVC S формат со 50Mbps, широкоаголен објектив ZEISS и споделување преку Wi-Fi/NFC.

Достапен е нов софтвер за HDR-CX900E.

Подобрете ја вашата HDR-CX900 за да уживате во полесно снимање. Ажурирањето овозможува снимање фотографии од видео содржини снимени во XAVC S и подобри перформанси на автоматскиот фокус.

Клучот до извонредни видео записи
објектив од zeiss
Vario-Sonnar T* објектив од ZEISS®

Уживајте во широкоаголен објектив од 29 мм од ZEISS® кој е идеален за снимање огромни пејзажи. Тој нуди и оптички зум до 12x.

слика од Exmor R
Exmor R® CMOS сензор со задно осветлување, 1.0

HDR-CX900E се одликува со голем Exmor R® CMOS сензор со површина за примање светлина која е приближно 4,9 пати поголема од сензорот од тип 1/2,88.

Bionz X слика
Нов BIONZ X процесор за слика

Новиот BIONZ X™ процесор за обработка овозможува поживописни и пореалистични слики и поголема резолуција, како и снимање со 100 fps.

Интуитивни контроли за обликување на вашата слика
Handycam® камера во рака
Моќноста на одличните снимки одблиску

ZEISS објектив + јасно зумирање на слика на Sony

Vario-Sonnar T* објектив од ZEISS® со 12x оптички зум, широка решетка со дијафрагма со седум листови за ирис за добивање видеоснимки и фотографии со одлично дефокусирање. CX900E нуди јасно зумирање на слики од Sony, кое ги зголемува деталите дури и при 12x зум.

handycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќеhandycam со слика од цвеќе
Повлекување
Едноставно безжично поврзување со паметни телефони и повеќе

Безжично поврзување со вашиот телефон, таблет-уред или телевизор. Вградените Wi-Fi и NFC ви овозможуваат безжично да пренесувате видеозаписи и фотографии од Handycam® во вашиот паметен телефон или таблет-уред со еден допир. За да почнете треба само да ја преземете бесплатната апликација Imaging Edge Mobile за вашиот уред со iOS или Android.

Двојно повеќе формати, двојно повеќе флексибилност

Снимајте MP4 + AVCHD со двојно снимање на видео.

CX-900E снима во професионален квалитет подготвен за на интернет. Тоа ви овозможува споделување на фајлови преку NFC/Wi-Fi® и зачување на фајлови со поголема резолуција за понатамошно уредување. Full HD снимањето се врши во AVCHD или XAVC S формат.

ракување со камерата
црно-бело лого
AVCHD формат за висококвалитетни HD видео записи.

Докажан, сигурен квалитет

црно-бело лого
Почувствувајте ја предноста на XAVC S

XAVC S е нов, високоефикасен видео кодек кој нуди исклучителен квалитет, за доловување на фините детали дури и кај објектите во движење.

Брзи слики, висок квалитет

Сигурен кодек за сигурно снимање

За ентузијастите кои сакаат поголемо креативно изразување, CX900E може да снима Full HD видеоснимки со 50 Mbps користејќи го новиот XAVC S кодек, базиран на професионалниот формат XAVC. Ова им овозможува на режисерите да ги откријат деталите во секоја сцена, дури и при брзи движења на камерата. Згора на тоа, можноста за 100 fps го доловува секој момент од случувањата за прекрасни повторени снимки во забавено движење.

Спецификации и функции

  • Exmor R® CMOS сензор од тип 1.0

  • Процесор за слика BIONZ X

  • Vario-Sonnar T* објектив од ZEISS®

  • Разни рачни поставувања

  • Поврзување преку NFC и Wi-Fi®

Тип на сензор
Exmor R CMOS сензор со задно осветлување од тип 1,0 (13,2 мм x 8,8 мм)
Ефективни точки (видео)
Прибл. 14,2 M точки(16:9)
Вид на објектив
Vario-Sonnar T* од ZEISS®
Оптички зум
12x
Јасно зумирање на слики
24x
Тип на екран
Xtra Fine LCD™ екран од 8,8 см(тип 3,5) (921K) широк формат(16:9)

Што има во пакетот

Комплет со батерија на полнење (NP-FV50), AC адаптер, Кабел за напојување, Водич за ракување, HDMI®(микро) кабел, Кабел кој поддржува поврзување преку USB, Далечински управувач(RMT-835 со батерија(CR2025)), Сенило, Капаче за објектив

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина