FDR-AX43

Стабилно снимање без стабилизација

Снимено со изборен држач за фотографирање (GP-VPT1) и долгнавест микрофон (ECM-B1M)

Создадена за стабилност и продуктивност

Нуди врвни решенија за креатори на содржини и видеографи

Оваа Handycam®-камера се одликува со балансиран оптички SteadyShot™ за да им конкурира на ривалските системи за стабилизација, снимање видео со висока 4K-резолуција и висококвалитетен звук со уникатен микрофон, овозможувајќи професионалното снимање и лесното споделување на видеоснимките да биде лесно достапно за сите. 

Намалете го тресењето на камерата - вграден механизам за стабилизација
Помало тресење - механизам за стабилизација
Снимање со висока резолуција 4K
Снимање со висока резолуција 4K
AF со високи перформанси
AF со високи перформанси
Снимање звук со извонредно природно присуство
Снимање звук со извонредно природно присуство
Идеална за креатори на содржини и видеографи
Идеална за креатори на содржини и видеографи
Специјални ефекти за врвни видеоснимки
Специјални ефекти за врвни видеоснимки
Помало тресење - механизам за стабилизација
Извонредно стабилно снимање во движење

Погледнете го балансираниот оптички SteadyShot во акција

Ве молиме прифатете ги колачињата на Youtube за да го погледнете видеото

Отворете ги опциите за колачиња подолу и вклучете ги колачињата на Youtube во делот „Functional“ (Функционални).

Стабилна слика додека пешачите

Уникатниот балансиран оптички SteadyShot, со внатрешен механизам за стабилизација, е приближно 13 пати поефикасен од другите оптички системи и овозможува снимање без тресење на камерата додека пешачите.

Стабилен дури и при трчање

Внатрешниот механизам за стабилизација на балансираниот оптички SteadyShot и алгоритамот за обработка на слики нудат толку голема стабилност што можете да снимате стабилно видеоснимки дури и кога трчате.

Ве молиме прифатете ги колачињата на Youtube за да го погледнете видеото

Отворете ги опциите за колачиња подолу и вклучете ги колачињата на Youtube во делот „Functional“ (Функционални).

Ве молиме прифатете ги колачињата на Youtube за да го погледнете видеото

Отворете ги опциите за колачиња подолу и вклучете ги колачињата на Youtube во делот „Functional“ (Функционални).

Стабилна слика при максимален зум

Стабилноста што ја нудат механизмот за стабилизација и алгоритамот на балансираниот оптички SteadyShot ви овозможува да снимате стабилни видеоснимки дури и при максимален зум, каде што тресењето на камерата е најзабележително.

Ве молиме прифатете ги колачињата на Youtube за да го погледнете видеото

Отворете ги опциите за колачиња подолу и вклучете ги колачињата на Youtube во делот „Functional“ (Функционални).

Снимање со висока резолуција 4K
Извонреден и реалистичен 4K-квалитет

Сензорот за слика и објективот од најнова генерација ги подобруваат извонредните детали на 4K-резолуцијата, со зголемена чувствителност за снимање висококвалитетни видеоснимки при слаба осветленост. Снимањето со висока бит-стапка во форматот XAVC S јасно ги доловува дури и сложените сцени со брзи движења.

Ве молиме прифатете ги колачињата на Youtube за да го погледнете видеото

Отворете ги опциите за колачиња подолу и вклучете ги колачињата на Youtube во делот „Functional“ (Функционални).

Објектив од ZEISS® со зум од 20x и поддршка за 4K
Објектив од ZEISS® со зум од 20x и поддршка за 4K

Објективот Vario-Sonnar T* од ZEISS® нуди најширок агол од 26,8 мм со кој ќе опфатите поголем дел од субјектот во кадарот. Снимајте различни сцени со оптички зум до 20x (26,8-536,0 мм; режим 16:9), јасно зумирање на слики до 30x (4K) или 40x (HD) и дигитален зум до 250x

Exmor R™ CMOS-сензор и процесор за слика BIONZ X™
Exmor R™ CMOS-сензор и процесор за слика BIONZ X™

Exmor R CMOS-сензорот ја подобрува јасноста на сликата, го намалува шумот во темни опкружувања и овозможува меко дефокусирање на заднината, а процесорот за обработка на слика BIONZ X создава поживописни и реални слики и нуди побрза обработка. 

Гледајте 4K-видеоснимки во HD на уреди што не поддржуваат 4K
Подобра репродукција во Full HD на телевизор без 4K
Подобра репродукција во Full HD на телевизор без 4K

На 4K видеоснимките автоматски им се намалува резолуцијата до Full HD за да се репродуцираат на HD телевизор.

Делумната репродукција го намалува кадарот со допир
Делумната репродукција го намалува кадарот со допир

Поминете со прстот по LCD-екранот за да го намалите кадарот од 4K-видеоснимката што се репродуцира на телевизорот во Full HD. 

AF со високи перформанси
Брзиот и интелигентен AF ја зголемува брзината паметно
Брзиот и интелигентен AF ја зголемува брзината паметно

Алгоритамот за AF ја оптимизира комуникацијата помеѓу објективот и процесорот за слика за да овозможи извонредно брз AF, а најсовремениот систем за предвидување на растојанието за AF ги задржува дури и подвижните објекти во фокус.

Снимање звук со извонредно природно присуство
Одличен звук, помалку шум
Одличен звук, помалку шум

Трите микрофонски капсули доловуваат јасен звук и го намалуваат шумот, овозможувајќи висококвалитетно снимање на звук со јасно одвојување на стерео звукот. 

Идеална за креатори на содржини и видеографи
Снимајте автопортрети и од висока и од ниска перспектива
Снимајте автопортрети и од висока и од ниска перспектива

Направете совршен систем за снимање видеоблогови со изборен држач за снимање или микрофон. Снимајте автопортрети со LCD-екранот што се закосува и држачот на едноставен начин и од висока и од ниска перспектива.

Контрола на допир преку LCD-екран

Сите поставки се достапни на екранот на допир, па затоа ракувањето е брзо и едноставно.

Контрола на допир преку LCD-екран
Сериозна филмска продукција
Приклучоци за сериозен звук

Достапни се приклучоци за слушалки и микрофон за врвна аудио врска.

Век на траење на батеријата
Век на траење на батеријата

AX43 користи батерија со голем капацитет за да овозможи снимање во долги периоди. Испорачаната батерија нуди континуирано време на снимање до 235 мин.

Далечински управувач со еден допир и споделување со еден допир
Далечински управувач со еден допир и споделување со еден допир

Поврзувајте уреди со Android што поддржуваат NFC само со допир, за далечинска контрола, прегледување и префрлување датотеки преку апликацијата Imaging Edge Mobile. Можно е и лесно рачно впарување со уреди со iOS и други уреди.

Специјални ефекти за врвни видеоснимки
Highlight Movie Maker
Highlight Movie Maker

Поедноставно уредувајте видеоснимки со Highlight Movie Maker. Со функцијата за двојно снимање видео, FDR-AX43 истовремено снима во 4K (3840x2160) или Full HD (1920×1080) и HD (1280x720) за квалитет и едноставно споделување. HD-резолуцијата (1280x720) користи ефикасен MP4-формат на видео за брзо и автоматско создавање HD-видеоснимки од поважни исечоци за споделување веднаш, со вклучени видеотранзиции и музика во заднина по ваш избор.

Високи стапки на слики за забавени движења

Со поддршката за снимање со висока стапка на слики, до 100 fps/120 fps во Full HD, може да создавате снимки со забавени движења што ќе ги истакнат сите моменти со неверојатни детали.

Временски промени со 4K-видеоснимки со забрзани движења

Со функцијата за снимање видео со забрзани движења може да снимате слики од некоја сцена во определен временски период со определен интервал помеѓу сликите. Снимените слики може да се спојат во видео со забрзани движења во 4K-резолуција со помош на компјутер или да се прегледуваат со функцијата за прегледување со различна брзина на самата камера.

Спецификации и функции

Снимајте го вашиот свет со неверојатни бои и детали со 4K Handycam® од Sony што нуди балансиран оптички SteadyShot и оптички зум до 20x. Брзиот и интелигентен AF и современиот вграден микрофон со повеќе капсули, како и моќната внатрешна обработка на видеозаписи, ја прават компактен и моќен уред за создавање содржини.
  • Балансиран оптички SteadyShot со интелигентен активен режим со 5 оски

  • Снимање во 4K Ultra HD (3840 x 2160)

  • Објектив Vario-Sonnar T* од ZEISS® со широк агол од 26,8 мм

  • Оптички зум до 20x и јасно зумирање на слики до 30x/40x (4K/HD)

  • Highlight Movie Maker

Тип на сензор
Exmor R CMOS-сензор од тип 1/2,5 (7,20 мм) со задно осветлување
Ефективни точки (видео)
прибл. 8,29 милиони точки (16:9)
Вид на објектив
Vario-Sonnar T* од ZEISS®
Оптички зум
20x
Јасно зумирање на слики
4K: 30x, HD: 40x
Тип на екран
Широк Clear Photo LCD-екран од 7,5 см (тип 3,0) (460.800 точки) (16:9)
Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина