Слика од Компактен фото апарат WX220 со 10x оптички зум
Слика од Компактен фото апарат WX220 со 10x оптички зум
Слика од Компактен фото апарат WX220 со 10x оптички зум
Слика од Компактен фото апарат WX220 со 10x оптички зум
Слика од Компактен фото апарат WX220 со 10x оптички зум
Слика од Компактен фото апарат WX220 со 10x оптички зум
Одлични слики од мал фото апарат

Добијте беспрекорни фотографии и видео снимки од овој џебен дигитален фото апарат. Со оптичкиот зум до 10x, Exmor R® CMOS сензорот и компактниот дизајн можете да снимате прекрасни слики со голема брзина.

Exmor R™ CMOS сензор
Exmor R™ CMOS сензор

Нагласете ги деталите, дури и при слаба осветленост. Exmor R® CMOS сензорот со задно осветлување и 18,2 ефективни милиони точки има пошироки приемни површини за да овозможи повеќе светлина и детали во секоја слика.

Процесор за слика BIONZ X
Процесор за слика BIONZ X

Очекувајте прикажување на пореалистични бои, подобро намалување на шум и побрзо секвенцијално фотографирање со процесорот за слика BIONZ X - 3x помоќен од претходниот BIONZ процесор, за слики со највисок квалитет.

Sony G леќа
Sony G леќа

G објективите нудат врвен квалитет на слика при фокусирање, како и прекрасно дефокусирање на заднината.

Приближете се до случувањата
10x оптички зум
10x оптички зум

Погледнете што има зад хоризонтот со оптички зум до 10x кој ги надминува границите на вашиот паметен телефон.

Оптички SteadyShot
Оптички SteadyShot

Објективот се движи жироскопски и врши компензација за движењата предизвикани при рачното фотографирање, овозможувајќи ви неверојатно остри слики низ целиот опсег на фокусирање.

Бои кои ќе одговараат на вашиот стил

Насочете и фотографирајте со стил со WX220. Изберете една од трите привлечни бои - розова, златна и класична црна.

Компактен дизајн
Дизајниран за во вашиот џеб

Секогаш бидете подготвени да го доловите моментот. WX220 има лесно и компактно куќиште кое совршено се вметнува во вашиот џеб - идеално за снимање со голема брзина.

Високи перформанси во секоја ситуација

Широк опсег на ISO од 80–12800

Можете да се справите со сè без разлика на приликата. Exmor R® CMOS сензорот работи со моќниот процесор за слика BIONZ X за да овозможи јасни и остри детали во секоја слика. Технологијата By Pixel Super Resolution ја анализира секоја точка и ги зголемува деталите на сликата при зумирање. Разликата е забележлива и во темнина, бидејќи широкиот опсег на ISO од 80–12800 нуди неверојатно остри резултати при слаба осветленост.

Обликувајте го кадарот со сигурност

WX220 нуди функции кои ќе ви помогнат да обликувате и да снимате прекрасни слики во секое време.

Автоматско обликување на предмети
Автоматско обликување на предмети

Автоматското обликување на предмети ја анализира секоја сцена и автоматски го прилагодува снимениот објект во подобра композиција.

Интелигентен автоматски режим
Поставувања на интелигентниот автоматски режим

WX220 автоматски ги прилагодува поставувањата на фото апаратот за да одговараат на условите во кои фотографирате.

Автоматски фокус со заклучување
Автоматски фокус со заклучување

Автоматскиот фокус со заклучување автоматски ја прилагодува големината на кадарот врз основа на карактеристиките на субјектот за чисти и дефинирани резултати.

Осветлен LCD екран

Погледнете ги фотографиите веднаш и гледајте ги снимките додека снимате на вградениот LCD екран од 6,7см (2,7”).

LCD екран од 6,7см (2,7”)
Снимајте во Full HD резолуција

Снимајте детални 1080 Full HD видео снимки со брзина до 60 слики во секунда (60p) - сè e стабилизирано со интелигентниот активен режим со оптички SteadyShot за објекти во движење

Full HD снимки со 1080p
Full HD

Снимајте во Full HD 1080 за да добиете јасни и рамномерни видео снимки.

AVCHD
AVCHD

Ако сакате сериозно снимање, обидете се со професионалниот формат AVCHD за висококвалитетни снимки.

Погледнете го секој трик и премин

Извонреден ефект за прикажување на скокови, трикови и многу повеќе. Со функцијата за снимање на движења, снименото движење на објектите е прикажано во низа фотографии поставени една врз друга на иста заднина.*

Функција за снимање на движења
Создавајте, поврзувајте и споделувајте

Само едно нешто е подобро од снимање одлични фотографии, а тоа е нивното споделување. Со вградените Wi-Fi® и NFC можете да ги споделувате вашите најдобри слики за само неколку секунди и секогаш да имате контрола со апликацијата Smartphone Remote.

Wi-Fi® и NFC
Споделувајте преку Wi-Fi® и NFC

Користете NFC за да воспоставите Wi-Fi® врска и да ги споделите вашите слики и видео снимки со пријателите и семејството.

Aпликација Smartphone Remote
Aпликација Smartphone Remote

Менувајте ги поставувањата, зумирајте и, најважно, фотографирајте со апликацијата Smartphone Remote.

Ефект на слика
Бидете креативни со ефектите за слики

Внесете нова енергија во сликите со помош на вградената технологија за ефекти на слики. Постојат повеќе режими за избор - не мора ниту да преземате софтвер за уредување на слики.

Направете чекор повеќе со панорама

Само притиснете го копчето и движете го апаратот од едната кон другата страна - навистина лесно со режимот на панорама од 360. Вашиот фото апарат врши автоматско спојување на серија снимки со голема брзина за да создаде една панорамска слика.

Режим на панорама
Погледнете ги вашите слики во 4K детали

Поврзете го WX220 на 4K Ultra HD телевизор за да ги видите вашите фотографии со извонредна јасност на голем екран. Секоја сенка која ќе ја видите ќе изгледа живописно и реалистично благодарение на TRILUMINOS™ colour.

iMovie
Се користи со iMovie и Final Cut Pro X

Овој производ е компатибилен со Final Cut Pro X и iMovie.

Спецификации и функции

  • Exmor R® CMOS сензор

  • Процесор BIONZ X за врвни детали и намалување на шум

  • G објектив од Sony со оптички зум до 10x

  • Едноставно споделување и контрола со Wi-Fi® и NFC™

  • Оптичкиот SteadyShot го намалува заматувањето, дури и при слаба осветленост

Тип на сензор
Exmor R® CMOS сензор од тип 1/2,3" (7,76мм)
Број на точки (ефективни)
18,2MP
ISO чувствителност (фотографија)(препорачан индекс на експозиција)
ISO 100-12800
ISO чувствителност (видео)
Автоматски:(ниво на ISO 100 - ниво на ISO 1000) / висока чувствителност:(ниво на ISO 100 - ниво на ISO 2000)

Што има во пакетот

AC адаптер, Микро USB кабел, Лента за околу зглоб, Упатство за употреба, AC кабел за напојување, *Производите може да се разликуваат во зависност од земјата и моделот

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Кориснички оценки

Корисниците велат