RX1R II

Целосен кадар. Големина колку дланка.

Овој компактен дигитален фотоапарат е опремен со сензор од 35 мм за целосна слика со 42,4 милиони точки, за да можете полесно да фотографирате со подобар квалитет каде и да сте.

ВРВНИ КОМПАКТНИ

Професионален компактен фотоапарат со сензор од 35 мм RX1R II

DSC-RX1RM2
Слика од Професионален компактен фотоапарат со сензор од 35 мм RX1R II
Извонреден компактен уред за целосна слика

Резолуцијата достигнува ново ниво

CMOS сензорот за целосна слика и дизајнот со фиксен објектив достигнуваат ново ниво кај компактниот фотоапарат RX1R II со резолуција од 42,4 милиони точки и напредната обработка на слика. Брзиот AF, електронскиот визир на вовлекување и првиот оптички варијабилен нископропусен филтер во светот ви овозможуваат да погледнете како најсовремените перформанси и удобноста може да функционираат заедно.

Иновативност во обработката на сликата
Иновативност во обработката на сликата

Сензорот за целосна слика со висока резолуција од 42,4 милиони точки, BIONZ X и објективот од ZEISS® нудат слики со исклучителни детали.

Прецизен и брз хибриден AF
Прецизен и брз хибриден AF

Неговите 399 AF точки за откривање на фаза во фокусната површина значително ја зголемуваат брзината и покриеноста на AF.

Прв нископропусен филтер од ваков тип
Прв нископропусен филтер од ваков тип

Оптимизирајте го квалитетот на сликата со контрола на ефектот на нископропусниот филтер во зависност од намерата/ситуацијата при фотографирањето.

XGA OLED Tru-Finder™ на извлекување
XGA OLED Tru-Finder™ на извлекување

Се одликува со T* слој од ZEISS®, како и високо зголемување од 0,74x, дефиниција и контраст.

LCD екран со завртување
LCD екран со завртување

Максимално завртување нагоре за прибл. 109 степени и надолу за прибл. 41 степен, за зголемување на флексибилноста на аголот на снимање.

Sony | Галерија со фотографии
Врвен квалитет на слика

Извонредна длабочина на деталите

Дизајнот со Exmor R® CMOS сензорот од 35 мм за целосна слика со 42,4 милиони точки со задно осветлување, напреден процесор за обработка на слика BIONZ X™ и фиксен објектив нуди ненадмината резолуција и подобрена чувствителност. Со овие технолошки предности сликите се неверојатно детални, природни и со одлична експозиција од центарот па сè до рабовите, без разлика на условите за фотографирање.

Поголема брзина, прецизност и покриеност на AF

399 AF точки за откривање на фаза во фокусната површина

Со напредните можности за откривање на фаза и контраст, брзиот хибриден AF на RX1R II нуди неверојатно брз и прецизен автоматски фокус со опфаќање на широко поле и следење. Ќе можете да снимате подобри и појасни слики во секоја прилика, без да пропуштите ниту еден момент.

Поширока покриеност со AF - AF со побрз одзив

399-те AF точки за откривање на фаза се распоредени на голема површина на сликата (опфаќајки приближно половина од целиот кадар), а одзивот на AF е приближно 30% побрз.

Поширока покриеност со AF - AF со побрз одзив
Доловете го моментот
Доловете го моментот

Новиот режим за фокусирање AF-C и континуираното снимање до 5 fps, заедно со AF со следење, ви овозможуваат сигурно доловување на највозбудливите моменти.

Прв оптички варијабилен нископропусен филтер во свет

Контролирајте го ефектот LPF за да ја доловите замислената фотографија

Имате избор од три поставки за ефектите на оптичкиот варијабилен нископропусен филтер: Исклучено (се дава приоритет на резолуцијата на сликата), Високо (за да се намали заматувањето и недоследностите во боите) и Стандардно (за балансирање на овие приоритети). Секоја од нив на свој начин оптимално ги користи предностите на сензорот за слика со резолуција од 42,4 милиони точки за врвен квалитет на сликата, во зависност од намерата и ситуацијата при фотографирањето.

LPF контрола со двојна намена за дополнителен ефект

На кој начин RX1R II нуди двојна намена за која обично е потребен повеќе од еден стандарден фотоапарат? Поделувањето на светлината [1] се контролира со различен напон на течните кристали [3] помеѓу нископропусниот филтер 1 [2] и нископропусниот филтер 2 [4] за да се активира, деактивира и менува ефектот на нископропусниот филтер. LPF групирањето ја поедноставува споредбата на LPF ефектите.

Напредно користење

Доволно компактен за да го носите насекаде, RX1R II се одликува со елегантни и ергономски контроли, EVF на вовлекување, LCD екран со завртување и повеќе.

Допрете и споделете
Допрете и споделете

Технологијата NFC ви овозможува да го допрете вашиот уред со Android наспроти RX1R II за брзо префрлување фотографии/видеоснимки преку Wi-Fi®.

Персонализирајте со PlayMemories Camera Apps™
Персонализирајте со PlayMemories Camera Apps™

Додавајте функции кои им одговараат на вашите креативни потреби.

*Забелешка: Достапноста на услугите зависи од регионот.

Погледнете повеќе видеоснимки
Погледнете повеќе видеоснимки
Функции Remote, Viewer и Edit на Imaging Edge™
Функции Remote, Viewer и Edit на Imaging Edge™

Подобрете ги фотографиите со Imaging Edge. Користете „Remote“ за далечинска контрола на фотографирањето; „Viewer“ за брзо прегледување, оценување и избирање фотографии; и „Edit“ за претворање RAW-податоци во висококвалитетни фотографии. Извлечете максимум од RAW-датотеките на Sony и управувајте со снимените материјали поефикасно.

Илустрација
Imaging Edge™ Webcam

Imaging Edge Webcam овозможува користење на фотоапарат од Sony како висококвалитетна веб камера со широка компатибилност, за одлични проследувања во живо и конференции.

iMovie
Се користи со iMovie и Final Cut Pro X

Овој производ е компатибилен со Final Cut Pro X и iMovie.

Спецификации и функции

RX1R II ја проширува палетата на RX компактни фотоапарати со големина на дланка кои нудат исклучителен квалитет на слика и практично ракување со Exmor R® CMOS сензор за целосна слика со задно осветлување од 35 мм и прибл. 42,4 ефективни милиони точки, AF со откривање на фаза во фокусната површина со 399 точки, XGA OLED Tru-Finder на вовлекување, оптички варијабилен нископропусен филтер и други функции.
  • CMOS сензор од 35 мм за целосна слика со задно осветлување и 42,4 милиони точки

  • BIONZ X процесор за обработка на слика

  • Sonnar T* објектив од 35 мм со голема решетка F2 од ZEISS®

  • Брз хибриден AF со 399 AF точки за откривање на фаза

  • Првиот оптички варијабилен нископропусен филтер во светот

Тип на сензор
35 мм, целосна слика (35,9 x 24,0 мм) Exmor® R CMOS сензор, сооднос на сликата 3:2
Број на точки (ефективни)
Прибл. 42,4 MP
ISO чувствителност (фотографија)(препорачан индекс на експозиција)
ISO 100-25600 (чекори од 1/3 EV) (може да се прошири до ISO 50/64/80/32000/40000/51200/64000/80000/102400), АВТОМАТСКИ (ISO 100-102400, може да се избере горна / долна граница), NR за повеќе слики: ISO 100-102400 (чекори од 1 EV), АВТОМАТСКИ (ISO 100-102400, може да се избере горна / долна граница)
ISO чувствителност (видео)
ISO 100-25600

Што има во пакетот

Комплет батерии на полнење NP-BX1, Адаптер за наизменична струја, Микро USB кабел, Лента за на рамо, Капаче за објектив, Капаче за приклучок, Упатство за употреба, Ткаенина за чистење, Полнач на батерии, Капаче за окулар

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Оценки и награди

Експертите велат