RX10 Ⅱ

Професионален стил. Голема брзина.

Новиот фотоапарат RX10 II со зум и CMOS сензор од тип 1.0 со прикачена меморија и подредена структура го доловува тајниот свет на имагинацијата. Снимајте реалистични 4K видеоснимки и фотографии.

Достапен е нов софтвер.

Подобрете го вашиот фото апарат за да уживате во полесно снимање.

Зумирајте во непознатите светови.

Фокусирајте ја имагинацијата на 4K со неверојатна реалистичност.

Добро познатиот RX10 II фотоапарат со голем зум на Sony нуди неверојатен напредок во можностите на фотографирањето и снимањето - првиот CMOS сензор за слики од тип 1.0 со прикачена меморија и подредена структура во светот. Користете го за да создадете неверојатни 4K видеоснимки, со забавени движења до 40x, спектакуларни фотографии и многу повеќе. Се појавува нов свет на неверојатно реалистични фотографии. Приближете му се.

Светот на фотографирањето со извонредна брзина

Ви го претставуваме неверојатниот нов свет на фотографирање со извонредна брзина. Снимање забавени движења - претходно достапно само кај професионалните фотоапарати. Возбудливи слики со брзи движења кои се доловуваат без изобличување. Слобода на фотографирање во услови на голема осветленост како никогаш порано. Навлезете во скриениот свет на имагинацијата со 1/32000 дел од секундата. Ве очекуваат чуда.

Sony l Галерија со фотографии
Погледнете повеќе примероци на фотографии
CMOS сензор од тип 1.0 со подредена структура и DRAM чип
 • Суштината на снимањето со голема брзина
 • Подредена структура со DRAM чип
 • Читање со голема брзина
 • Бленда која спречува изобличувања
Снимање во 4K со голема прецизност

Восхитете ги своите гледачи, воодушевете се себеси.

Уживајте во 4K снимање со голема прецизност и минимално изобличување на сликата. Кодекот XAVC S од професионална класа нуди прекрасни снимки снимени со висока бит-стапка, а обработката на сите точки без соединување на точките нуди резултати со висока резолуција. Може да снимате извонредни и реалистични видеоснимки со неверојатни детали и јасност.

Ослободете ја својата имагинација.

Погледнете го животот на нов начин со снимањето забавени дижења од 40x.

Доловете ги незабележливите случувања. Снимањето видеоснимки со висока стапка на слики (HFR) до 960 fps овозможува забавено снимање на движењата кои се невидливи за окото. Оваа функција има различни поставки кои одговараат на активните објекти за да можете да создавате професионални видеоснимки на „скриениот“ свет на движења насекаде околу вас.

Фотографирање со извонредно голема брзина
Фотографирање со извонредно голема брзина

Неверојатни снимки со брзина од 1/32000 сек.

Блендата која спречува изобличувања со исклучителна брзина до 1/32000 сек. ви овозможува да снимате брзи движења без изобличување на сликата предизвикано од вртење на блендата.

Фотографирајте слободно во екстремно светли услови.

Бленда со извонредна голема брзина од 1/32000 сек.

Исклучително брзата бленда која спречува изобличувања нуди голема покриеност при фотографирањето до EV19. Можете да фотографирате при екстремно светли услови, дури и со дефокусирани заднини.

Фотографирајте слободно во екстремно светли услови.
1/2000 сек.
Фотографирајте слободно во екстремно светли услови.
1/32000 сек.
Брз и интелигентен AF до 0,09 сек.
Брз и интелигентен AF до 0,09 сек.

Брз и прецизен одзив за снимање на пресудните моменти

RX10 II користи брз и интелигентен AF со брзо и прецизно откривање на контрастот. Оптимизираното ефективно усогласување меѓу објективот и неговиот контролер овозможува побрз одзив.

Надмоќна имагинација

Моќна перспектива за слободен израз.

За секоја сцена, за секоја снимка, уживајте во остри резултати во секое време со моќниот Vario-Sonnar T* објектив од ZEISS® со непроменлива решетка од F2,8 низ целиот опсег на зумирање. Исклучителната јасност на објективот ги претвора вашите слики во уметнички дела.

Светол, јасен, попрецизен
Светол, јасен, попрецизен

Незаменлива функција за сериозните фотографи

OLED Tru-Finder визирот со голем контраст нуди неверојатна резолуција еквивалентна на 2359k точки. Светлиот приказ од еден до друг агол ви овозможува лесно да се концентрирате на фотографирањето на објектите.

Стандарден, а сепак современ.

Дизајниран да ги задоволи професионалците и да ги инспирира ентузијастите.

Добијте контроли со професионален стил, како прстен за решетката кој се прилагодува рачно. Куќиштето има генијален дизајн со заштита од прав/влага. RX10 II нуди комбинација од очекувани и извонредни функции за да ги надмине вашите очекувања.

 • Приказ од предна страна
 • Приказ од горна страна
 • Приказ од задна страна
Надградби што можат да се преземат

PlayMemories Camera Apps го прават вашиот фотоапарат попаметен.

Лесно и практично користење со Smart Remote Control (нуди далечинско активирање на блендата), апликации за уредување и ефекти и заедничка работа со поврзувањето преку Wi-Fi®/NFC™.

*Забелешка: Достапноста на услугите зависи од регионот.

Надградби што можат да се преземат
Функции Remote, Viewer и Edit на Imaging Edge™
Функции Remote, Viewer и Edit на Imaging Edge™

Подобрете ги фотографиите со Imaging Edge. Користете „Remote“ за далечинска контрола на фотографирањето; „Viewer“ за брзо прегледување, оценување и избирање фотографии; и „Edit“ за претворање RAW-податоци во висококвалитетни фотографии. Извлечете максимум од RAW-датотеките на Sony и управувајте со снимените материјали поефикасно.

Capture One (за Sony)
Capture One за Sony

Capture One Express (за Sony) е бесплатен софтвер што нуди обработка на RAW, лесно управување и алатки за уредување. Capture One Pro (за Sony) може да го купите за да добиете уште повеќе алатки за уредување и опција за фотографирање преку компјутер. 

iMovie
Се користи со iMovie и Final Cut Pro X

Овој производ е компатибилен со Final Cut Pro X и iMovie.

Спецификации и функции
Благодарение на новиот CMOS сензор со подредена структура и прикачена меморија кој овозможува најсовремен 4K квалитет, неверојатно голема брзина на бленда од 1/32000, забавено снимање и многу повеќе, RX10 II е создаден за сериозни фотографи кои се во движење. Објективот со голема решетка, зумирањето со можност за проширување и други моќните функции се наследени од RX10.
 • CMOS сензор за слика од тип 1,0 со 20,2 MP , подредена структура и DRAM чип

 • Vario-Sonnar T* објектив од 24-200 мм со решетка од 2,8 од ZEISS®

 • Процесор BIONZ X за врвни детали и намалување на шум

 • 4K , Ultra HD за четири пати повеќе детали од Full HD

 • Забавено снимање до 40x

Тип на сензор
Exmor RS® CMOS сензор од тип 1,0 (13,2 мм x 8,8 мм)
Број на точки (ефективни)
20,2 MP
ISO чувствителност (фотографија)(препорачан индекс на експозиција)
Автоматски: (ISO 100-12800, може да се избере со горна/долна граница), 100 / 125 / 160 / 200 / 250 / 320 / 400 / 500 / 640 / 800 / 1000 / 1250 / 1600 / 2000 / 2500 / 3200 / 4000 / 5000 / 6400 / 8000 / 10000 / 12800 (може да се прошири до ISO64/80); Намалување на шум за повеќе слики: Автоматски (ISO 100-12800), 100 / 200 / 400 / 800 / 1600 / 3200 / 6400 / 12800 / 25600

Што има во пакетот

Комплет батерии на полнење NP-FW50, AC адаптер (AC-UB10C/UB10D), Микро USB кабел, Појас за преку рамо,Капаче за објектив, Капаче за приклучок, Сенило, Капаче за окулар, Упатство за употреба

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина