Слика од Напреден фото апарат со сензор од тип 1.0 RX100 II
Слика од Напреден фото апарат со сензор од тип 1.0 RX100 II
Слика од Напреден фото апарат со сензор од тип 1.0 RX100 II
Слика од Напреден фото апарат со сензор од тип 1.0 RX100 II
Слика од Напреден фото апарат со сензор од тип 1.0 RX100 II
Слика од Напреден фото апарат со сензор од тип 1.0 RX100 II
Слика од Напреден фото апарат со сензор од тип 1.0 RX100 II
Слика од Напреден фото апарат со сензор од тип 1.0 RX100 II
Слика од Напреден фото апарат со сензор од тип 1.0 RX100 II
Слика од Напреден фото апарат со сензор од тип 1.0 RX100 II
Слика од Напреден фото апарат со сензор од тип 1.0 RX100 II
Извонредно чувствителна уметност

Приказ без компромиси, дури и во темнина.

Кога нешто прекрасно ќе го инспирира уметникот во вас, Cyber-shot™ RX100 II е тука да ги долови сите детали. Новиот Exmor R® CMOS сензор со задно осветлување од 1 инч, заедно со осветлениот Vario-Sonnar T* објектив со F1,8 од ZEISS®, создаваат прекрасни и јасни слики со мал шум.

Сензор од тип 1.0
Снимете повеќе детали

Сензорот од тип 1.0 е приближно 4x поголем од повеќето компактни фото апарати.

Високи ISO вредности
Фотографирајте во секакви услови

Фотографирајте со висока ISO вредност – до ISO 12800 – и доловете богати детали во ноќните сцени.

Exmor R® сензор со 20,2MP
Погледнете повеќе во секоја сцена

Снимајте извонредни детали, дури и во затворени простории и без блиц, со Exmor R® сензорот со задно осветлување.

Најсветла слика досега

Благодарение на технологијата на задно осветлување, RX100 II ја доловува светлината на уште поефикасен начин отколку реномираниот RX100. Без кабли кои би можеле да ја блокираат патеката на светлината, таа паѓа директно врз приемната површина на сензорот. Резултатите претставуваат рамномерни детали дури и при слаба осветленост.

Технологија за познавачите

Три чекори за извонредна слика

Vario-Sonnar® T* објективот од ZEISS® со широка решетка од F1,8 ја опфаќа целата сцена. Чувствителниот Exmor R® CMOS сензор со задно осветлување и 20,2 MP одлично ја доловува светлината, а моќниот процесор BIONZ создава врвни детали и многу мал шум.

Технологија за познавачите
Неограничена флексибилност

Xtra Fine LCD екранот е јасен, дури и при силна сончева светлина. Може да се заврти до 45° надолу за да фотографирате над толпа луѓе, или до 84° нагоре за да ги фотографирате миленичињата очи в очи.

Едноставно поврзување со паметни телефони преку Wi-Fi® и NFC

Поврзувањето преку Wi-Fi® со паметни телефони со iOS и Android™ за далечинска контрола на фотоапаратот и споделување фотографии/видеоснимки е едноставно. Освен Wi-Fi® поддршката за поврзување со паметни телефони, технологијата NFC (поле за комуникации во близина) нуди „поврзување со еден допир“ со компатибилни паметни телефони и таблет-уреди со Android™. Корисниците треба само да ги допрат уредите за да ги поврзат, не се потребни сложени поставувања.

Прецизност на едноставен начин

Само завртете го прстенот за контрола околу објективот за да ги прилагодите поставувањата на едноставен начин. Тој се врти рамномерно со јасна повратна врска на LCD екранот и нуди прецизно прилагодување исто како SLR фото апарат.

Функции Remote, Viewer и Edit на Imaging Edge™
Функции Viewer и Edit на Imaging Edge™

Подобрете ги фотографиите со компјутерските апликации Imaging Edge. Користете „Viewer“ за брзо прегледување, оценување и избирање фотографии; и „Edit“ за претворање RAW-податоци во висококвалитетни фотографии. Извлечете максимум од RAW-датотеките на Sony и управувајте со снимените материјали поефикасно.

Capture One
Capture One за Sony

Capture One Express (за Sony) е бесплатен софтвер што нуди обработка на RAW, лесно управување и алатки за уредување. Capture One Pro (за Sony) може да го купите за да добиете уште повеќе алатки за уредување и опција за фотографирање преку компјутер. 

iMovie
Се користи со iMovie и Final Cut Pro X

Овој производ е компатибилен со Final Cut Pro X и iMovie.

Спецификации и функции

  • Exmor R® CMOS сензор од тип 1,0" со 20,2 MP

  • Vario-Sonnar T* објектив од ZEISS® со f1,8 и 3,6x оптички зум

  • Целосна рачна контрола за креативно фотографирање

  • SteadyShot го намалува заматувањето дури и при слаба осветленост

  • Можност за репродукција на прекрасни HD видео снимки

Тип на сензор
Exmor R® CMOS сензор od tip 1,0" (13,2 x 8,8мм)
Број на точки (ефективни)
Прибл. 20,2 милиони точки
ISO чувствителност (фотографија)(препорачан индекс на експозиција)
ISO 160-25600

Што има во пакетот

AC адаптер, Микро USB кабел, Лента за околу зглоб, Адаптер со ремен, Капаче за приклучок, Упатство за употреба

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Кориснички оценки

Корисниците велат