RX0

Инспирира неограничена фантазија

* Снимен со изборниот држач за фотографирање VCT-SGR1

ВРВНИ КОМПАКТНИ

Извонредно компактен дигитален фотоапарат RX0 отпорен на удари и вода

DSC-RX0
Слика од Извонредно компактен дигитален фотоапарат RX0 отпорен на удари и вода
Достапен е нов софтвер.

Подобрете го вашиот фото апарат за да уживате во полесно снимање.

Доловете повеќе од вашата замисла

RX0 нуди неограничени можности сместени во цврсто и мало куќиште, најсовремени перформанси за обработка на слика и цврст дизајн за секакви услови и разновидни опкружувања, независно дали се користи самостојно или во системи со повеќе уреди и галантерија. Благодарение на големата креативна слобода за фотографирање, ќе имате неограничена моќ за реализирање на вашата замисла.

Квалитет и компактност без компромиси

Висококвалитетна обработка на слика од серијата RX е вградена во неверојатно цврсто, издржливо и компактно куќиште. Заедно со сензорот Exmor RS™ CMOS и процесорот за слика BIONZ X™, квалитетот на овој фотоапарат и неговиот дискретен дизајн што може да се носи насекаде ќе ви обезбедат поголема креативна слобода за секоја прилика за фотографирање.

ExmorRS
Напреден сензор за поголем опсег за изразување

Иновациите на сензорот за слика овозможуваат различни начини на изразување што досега биле можни само со професионална опрема.

Читање со голема брзина
Читање со голема брзина

Меморискиот чип DRAM [1] со подредена структура овозможува брзо читање, а тоа придонесува за врвни перформанси во многу аспекти, вклучувајќи и снимање забавени движења.

Цврст и пренослив дизајн за подолго фотографирање

Неговото цврсто куќиште од дуралуминиум и извонредно компактните димензии овозможуваат полесно снимање на одлични слики. Тој може да издржи голема тежина, удари и вода и функционира сигурно при фотографирање во лоши услови.

водоотпорно
Отпорност на вода до 10 м/33 ft

Водоотпорност на длабочина до 10 м/33 ft без подводно куќиште.

отпорност на паѓање
Отпорност на паѓање од 2,0 м/6,5 ft

Отпорност на удари при паѓање на земја од висина до 2,0 м/6,5 ft.

отпорност на кршење
Отпорност на кршење од 200 kgf/440 lbf/2000 N

Неверојатно сигурниот и цврст RX0 е отпорен на кршење со тежина до 200 kgf/440 lbf/2000 N.

Уникатни функции за изразување

Одликувајќи се со професионални функции за снимање прекрасни слики, силниот и компактен RX0 ви нуди простор и слобода за да добиете поголема инспирација.

Супер забавено снимање
Снимање забавени движења

Снимајте висококвалитетни видеоснимки со забавени движења и висока стапка на слики до 960 fps/1000 fps (40x повеќе од нормалната стапка на слики).

Бленда која спречува изобличувања
Бленда што спречува изобличувања со 1/32000 сек.

Неверојатно брзата бленда го намалува изобличувањето во сликите од објектите што се движат брзо.
[1] Стандардна бленда со вртење [2] RX0 со бленда што спречува изобличувања

Брзо континуирано фотографирање
Брзо континуирано фотографирање

Снимајте слики со брзина до 16 fps за да доловувате подвижни објекти со јасни детали.

Профил на слики/S-Log2
Профил на слики/S-Log2

Поставките за профил на слики и S-Log2 гама придонесуваат за видеоснимки со професионален стил.

HDMI излез за јасна 4K слика
HDMI излез за јасна 4K слика

Снимајте некомпресирани и висококвалитетни 4K податоци на надворешен снимач.

Извонредни ефекти на ваша заповед

Минијатурните димензии и разновидните опции ви нудат максимална слобода да го носите и користите RX0 насекаде на креативни начини - дури и со други RX0 фотоапарати поставени наоколу за снимање од различни перспективи. Самостојно или како дел од цел систем со повеќе фотоапарати, RX0 може да ве инспирира и да ви отвори нови извонредни можности за снимање.

Бесконечен потенцијал за снимање на најдобрата замисла
Бесконечен потенцијал за снимање на најдобрата замисла

Фотографирање од повеќе агли на едноставен начин

Оптичките оски на фотоапаратите RX0 што се користат заедно може да се прилагодуваат за да добиете флексибилни системи, благодарение на минималистичкиот и симетричен дизајн на фотоапаратите.

Повеќе фотоапарати преку IP-врска
Повеќе фотоапарати преку IP-врска

Жична контрола за повеќе фотоапарати со кутијата за контрола CCB-WD1

Добијте поголема флексибилност и прецизност кога фотографирате со повеќе фотоапарати со жична LAN-врска. Таа овозможува рамномерна далечинска контрола на фотоапаратите, прецизна синхронизација на повеќе фотоапарати и лесно префрлување на датотеки.

Функција за безжична контрола на повеќе уреди
Функција за безжична контрола на повеќе уреди

Послободно и безжично поставување на фотоапаратите

Паметен телефон или таблет-уред со Imaging Edge Mobile може да контролира повеќе фотоапарати RX0.

Различна опрема за разна употреба

RX0 има минимални физички димензии и дизајн, но нуди неверојатно интелигентни и разновидни можности. Колку повеќе галантерија и други фотоапарати користите со него, толку повеќе ќе осознаете колку внимателно е обмислен секој аспект на системите со повеќе фотоапарати за да ги задоволите вашите потреби за фотографирање и креативни амбиции.

Додајте галантерија за поголема практичност
Од нула до бесконечност
Особено за ентузијастите со RX0
Функции Remote, Viewer и Edit на Imaging Edge™
Функции Remote, Viewer и Edit на Imaging Edge™

Подобрете ги фотографиите со Imaging Edge. Користете „Remote“ за контрола и следење на фотографирањето преку компјутер; „Viewer“ за брзо прегледување, оценување и избирање фотографии; и „Edit“ за претворање RAW-податоци во висококвалитетни фотографии. Извлечете максимум од RAW-датотеките на Sony и управувајте со снимените материјали поефикасно.

Capture One
Capture One за Sony

Capture One Express (за Sony) е бесплатен софтвер што нуди обработка на RAW, лесно управување и алатки за уредување. Capture One Pro (за Sony) може да го купите за да добиете уште повеќе алатки за уредување и опција за фотографирање преку компјутер.

Илустрација
Imaging Edge™ Webcam

Imaging Edge Webcam овозможува користење на фотоапарат од Sony како висококвалитетна веб камера со широка компатибилност, за одлични проследувања во живо и конференции.

Икона за брошура
Преземете брошура

Спецификации и функции

Овој извонредно компактен фотоапарат нуди најсовремена технологија за обработка на слика, вклучувајќи Exmor RS CMOS сензор од тип 1,0 и широкоаголен објектив од 24 мм од ZEISS, со цврсто и издржливо куќиште отпорно на вода до длабочина од 10 м/33 ft, паѓање од висина до 2,0 м/6,5 ft над земјата и кршење со сила од 200 kgf/440 lbf/2000 N. Брзото континуирано фотографирање, снимањето забавени движења и другите уникатно вградени функции на паметен начин овозможуваат покреативно снимање слики.
  • Tessar T* објектив од 24 мм со решетка F4,0 од ZEISS®

  • Бленда која спречува изобличувања - Бленда со извонредна голема брзина од 1/32000

  • Континуирано фотографирање до 16 fps без затемнување

  • Снимање забавени движења со 960 fps/1000 fps

  • Различни функции за видео за професионален квалитет - поставување на S-Log2 гама / јасен излезен сигнал преку HDMI за 4K

Тип на сензор
Exmor RS® CMOS сензор од тип 1,0 (13,2 мм x 8,8 мм), сооднос 3:2
Број на точки (ефективни)
Прибл. 15,3 милиони точки
Отпорност на вода
Да (еквивалент на IPX8)
Отпорност на удари
Да (2,0 м/6,5 ft MIL-STD810G C1 Method516.7-Shock)
Отпорност на кршење
Да (200 kgf/2000 N/440 lbf)
ISO чувствителност (фотографија)(препорачан индекс на експозиција)
Автоматски (ISO125-12800, може да се избере со горна / долна граница), 125/160/200/250/320/400/500/640/800/1000/1250/1600/2000/2500/3200/4000/5000/6400/8000/10000/12800 (може да се прошири до ISO80/100), NR за повеќе слики: автоматски (ISO200-25600), 200/400/800/1600/3200/6400/12800/25600
ISO чувствителност (видео)
Автоматски: (ниво на ISO 125 - ниво на ISO 12800, може да се избере со горна / долна граница), 125/160/200/250/320/400/500/640/800/1000/1250/1600/2000/2500/3200/4000/5000/6400/8000/10000/12800
Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности. Повеќе за Sony и за животната средина