HX95

Моќен зум и напредни функции

И покрај компактната големина, HX95 ви овозможува да фотографирате во најразлични ситуации и да уживате во висококвалитетни слики. Тој се одликува со зум од 24-720 мм, 4K-видео , брз и прецизен AF и електронски OLED-визир со голем контраст.

Сите неопходни функции во вашата дланка

Со објектив за зумирање од 24-720 мм од ZEISS ® и снимање 4K-видео

HX95 е најмалиот фотоапарат во светот со зум од 24-720 мм што може да го носите насекаде. Со неговиот објектив Vario-Sonnar T* од 24-720 мм од ZEISS® и одличните функции како брз и интелигентен AF и AF на очи со брз одзив, овој фотоапарат нуди извонредни перформанси во секакви услови.

Импресивен опсег на зумирање
Импресивен опсег на зумирање
Јасни и прекрасни слики
Јасни и прекрасни слики
AF со брзи перформанси
AF со брзи перформанси
Разновидни опции
Разновидни опции
Импресивен опсег на зумирање
Најмалиот компактен фотоапарат во светот
со зум од 24-720 мм

Со објектив Vario-Sonnar T* од ZEISS® со голем зум

И покрај неговата компактна големина, фотоапаратот нуди голем опсег на зумирање, од 24 мм за широк агол до 720 мм за телефото, а јасното зумирање на сликите овозможува зголемување на објектот без намалување на високата резолуција, до 1440 мм.

Оптички SteadyShot за висококвалитетни слики

[1] SteadyShot ИСКЛУЧЕН [2] SteadyShot ВКЛУЧЕН

Оптички SteadyShotTM за висококвалитетни слики

Софистицираниот алгоритам и жироскопот со високи перформанси на HX95 вршат компензација на тресењето на фотоапаратот. Тоа овозможува значително намалување на тресењето дури и при рачно фотографирање со голем зум.

Помош при зумирање за лесно доловување на подвижните објекти

Функцијата за помош при зумирање овозможува брзо и лесно обликување на кадарот со подвижни објекти при телефото опсег. Доделете ја оваа функција на прилагодливо копче и, кога ќе го притиснете, фотоапаратот ќе се оддалечи за да го обликувате кадарот.

Помош при зумирање за лесно доловување на подвижните објекти
Јасни и прекрасни слики
4K-видеоснимки со висока резолуција и висококвалитетни фотографии

Напредната технологија за обработка на слика овозможува врвен квалитет на слика кај видеоснимките и фотографиите. Од портрети со природен изглед до живописни слики дури и во темни услови - добијте прекрасни слики според вашите услови за фотографирање.

Прекрасен приказ на мали текстури
Прекрасен приказ на мали текстури

Технологијата за обработка на слика создава слики со висока резолуција и мал шум

Exmor RTM CMOS-сензорот со задно осветлување, резолуција од 18,2 милиони точки и напреден систем за обработка на слика BIONZ XTM го намалуваат шумот при високи вредности на ISO како ISO6400 (проширено). Малите текстури се репродуцираат прецизно, а може да снимате прекрасни слики и од недоволно осветлени сцени. Исто така, репродукцијата на бои е подобрена, особено кај тоновите на човечка кожа.

Доловете ги малите детали при снимање 4K-видеоснимки

4K-видеоснимки(QFHD: 3840 x 2160) снимени со обработка и без соединување на точките

Фотоапаратот снима прибл. 1,6 пати повеќе информации од тоа што е потребно за 4K-видео, што резултира со неверојатна резолуција и помалку заматување. Видеоснимките прецизно ги репродуцираат текстурите и малите детали на ниво какво што не е можно во Full HD.

Ве молиме прифатете ги колачињата на Youtube за да го погледнете видеото

Отворете ги опциите за колачиња подолу и вклучете ги колачињата на Youtube во делот „Functional“ (Функционални).

AF со брзи перформанси
Доловувајте специјални моменти во реално време

Брзиот AF, во комбинација со брзина на континуирано фотографирање до 10 fps (макс.), ви помага да ги следите динамичните објекти и го олеснува снимањето слики од одлучувачките моменти. 

Брз и интелигентен AF со одзив од 0,09 секунди
Брз и интелигентен AF со одзив од 0,09 секунди

Алгоритамот за откривање на просторот до објектот и брзиот погон на објективот кај HX95 помагаат во снимањето на кратките моменти. Алгоритамот ја предвидува фокусната точка, а при половично притиснување на блендата, AF брзо го фокусира објектот.

AF на очи за совршени портрети
AF на очи за совршени портрети

Функцијата AF на очи автоматски ги открива и фокусира очите на главните објекти. Таа нуди врвни перформанси дури и во тешки услови, на пример, кога објектот гледа надолу или кога лицата се осветлени одзади или недоволно.

Брзо континуирано фотографирање до 10 fps
Брзо континуирано фотографирање до 10 fps

Фотографирајте континуирано до 155 слики

Кога ги следите брзите случувања ќе се воодушевите од импресивните можности за континуирано фотографирање на фотоапаратот. Континуирано снимените слики може да се прикажуваат, бришат и заштитуваат групно.

Разновидни опции
Практични функции за полесно фотографирање

Во компактното куќиште на фотоапаратот се вградени многубројни практични функции што се дизајнирани за полесно и поудобно фотографирање. 

LCD-екранот се врти 180° за снимање автопортрети
LCD-екранот се врти 180° за снимање автопортрети

Extrafine LCD-екранот од тип 3,0 со резолуција од 922k точки може да се заврти нагоре до 180° за да можете брзо да ја проверите композицијата на автопортретите или групните фотографии со пријателите.

Едноставно безжично споделување со апликацијата Imaging Edge Mobile
Едноставно безжично споделување со Imaging Edge Mobile

Контролирајте ги далечински блендата, зумот и другите функции на фотоапаратот преку паметен телефон или таблет-уред и безжично префрлувајте фотографии и видеоснимки. Ако го поврзете фотоапаратот со телефон преку Bluetooth®, ќе можете да ставате гео-ознаки во сликите од локацијата каде што фотографирате.

Илустрација
Imaging Edge™ Webcam

Imaging Edge Webcam овозможува користење на фотоапарат од Sony како висококвалитетна веб камера со широка компатибилност, за одлични проследувања во живо и конференции.

Спецификации и функции

HX95 е најмалиот компактен фотоапарат во светот со зум од 24-720 мм што е практичен за носење. Нуди снимање видео во 4K , брз и интелигентен AF, AF на очи и оптички SteadyShotTM, како и OLED Tru-FinderTM со голем контраст и екран што се врти за 180° за попрактично користење.
  • Vario-Sonnar® T* објектив за зумирање од 24-720 мм од ZEISS®

  • Снимање 4K-видеоснимки со обработка на сите точки

  • Брз и интелигентен AF и AF на очи со голема прецизност

  • OLED Tru-Finder кој се вовлекува за појасен приказ и подобро ракување

  • LCD-екран што се врти за 180° за лесно обликување на кадарот при снимање автопортрети

Тип на сензор
Exmor R® CMOS сензор од тип 1/2,3 (7,82мм)
Број на точки (ефективни)
Прибл. 18,2 милиони точки
ISO чувствителност (фотографија)(препорачан индекс на експозиција)
Автоматски (ISO80-3200, може да се избере со горна / долна граница), 80/100/200/400/800/1600/3200 (може да се прошири до ISO6400), NR за повеќе слики: автоматски (ISO80-3200 исто како во избраниот опсег во автоматскиот режим), 100/200/400/800/1600/3200/6400/12800
ISO чувствителност (видео)
Автоматски (ISO80-3200, може да се избере со горна / долна граница), 80/100/200/400/800/1600/3200 (може да се прошири до ISO6400)

Што има во пакетот

Батерија на полнење NP-BX1, AC-адаптер, микро USB-кабел, лента за околу зглоб, упатство за користење

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Кориснички оценки

Корисниците велат