Слика од Компактен фото апарат DSC-H400 со 63x оптички зум
Слика од Компактен фото апарат DSC-H400 со 63x оптички зум
Слика од Компактен фото апарат DSC-H400 со 63x оптички зум
Слика од Компактен фото апарат DSC-H400 со 63x оптички зум
Првиот 63x оптички зум на светот

Професионално зумирање и ракување како DSLR фото апарат, но едноставно користење како компактен фото апарат. H400 има огромен 63x оптички зум и HAD CCD сензор со 20,1 ефективни милиони точки.

Сензор со 20,1MP
HAD CCD сензор со 20,1MP

Погледнете ја жарта во секоја снимка - Super HAD CCD сензорот со 20,1 ефективни милиони точки нуди слики исполнети со детали.

Широкоаголен објектив од 24,5мм
63x оптички зум

Приближете ги оддалечените објекти благодарение на моќниот оптички зум до 63x.

Голем зум, без тресење
63x оптички зум
Донесете го светот поблиску со 63x оптички зум

Огромниот 63x оптички зум ви ги доближува дури и најоддалечените објекти - без намалување на деталите.

Оптички SteadyShot
Со оптичкиот SteadyShot нема тресење и треперење

Објективот се движи жироскопски и врши компензација за движењата предизвикани при рачното фотографирање, за неверојатно остри слики низ целиот опсег на фокусирање.

Ракувајте во професионален стил

Добијте чувство и изглед на DSLR со практичните контроли и ергономскиот држач. Копчињата и функциите се внимателно поставени и лесно достапни, исто како кај професионален фото апарат.

Подготвен за снимање на секоја сцена
Интелигентен автоматски режим
Интелигентен автоматски режим

H400 автоматски ги прилагодува поставувањата на фото апаратот за да одговараат на условите во кои фотографирате.

Напреден блиц
Напреден блиц

Во затворени простории, во самрак или во темнина - зголемената чувствителност овозможува посветли слики.

Подолго снимање со батерија од тип X
Подолго снимање

Компактната литиум-јонска батерија од тип X со голем капацитет има енергија за подолго користење, така што не мора да се грижите за штедење на енергијата на вашата батерија кога сте излезени.

Обликувајте го кадарот со сигурност
Електронски визир
Електронски визир

Електронскиот визир ви дава преглед на вашата снимка со висока резолуција во реално време и со минимална рефлексија, дури и кога снимате при силна сончева светлина.

LCD екран
LCD екран

Погледнете ги сликите веднаш и гледајте ги снимките додека снимате благодарение на вградениот 3” (7,5см) LCD екран. Сликите изгледаат јасно и чисто на екранот, токму така како што ги гледате.

Брзи и забавни видео снимки

Веднаш почнете да снимате јасни и рамномерни видео записи. Притиснете го наменското копче за снимање на видео снимки и снимајте 720 HD слики без заматување со дигитален звук.

Разбудете ја вашата креативност

H400 нуди голем избор на технологии за снимање кои ќе ви помогнат да го поттикнете креативниот процес - вклучувајќи ефекти на слика, режим на панорама и режим за забави.

Ефект на слика
Ефект на слика

Внесете нова енергија во сликите со помош на вградената технологија за ефекти на слики. Постојат повеќе режими за избор - не мора ниту да преземате софтвер за уредување на слики.

Режим на панорама
Режим на панорама

Снимајте неверојатни панорами од 360° со притиснување на едно копче.

Режим за забави
Режим за забави

Слаба осветленост? Фото апаратот автоматски ги прилагодува поставувањата за да компензира - совршено за ноќни забави.

Спецификации

  • Super HAD CCD сензор за слика од 20,1MP

  • Објектив со 63x оптички зум

  • Оптичкиот SteadyShot ги стабилизира сликите при рачно фотографирање

  • Електронски визир

  • Можност за репродукција на прекрасни HD видео снимки

Тип на сензор
Super HAD CCD од тип 1/2,3" (7,76мм)
Број на точки (ефективни)
20,1MP
ISO чувствителност (фотографија)(препорачан индекс на експозиција)
ISO 80-3200
ISO чувствителност (видео)
Автоматски: (ISO100-ISO800 ниво)

Што има во пакетот

Комплет батерии на полнење NP-BX1, AC адаптер AC-UB10C, Кабел со повеќе USB приклучоци, Појас за преку рамо, Капаче за објектив, Упатство за употреба

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Кориснички оценки

Корисниците велат