FE 70-200 ММ F2,8 GM OSS

Сите спецификации и функции

SEL70200GM

Спецификации на објектив

Додаток
E приклучок од Sony
Формат
35 мм, целосна слика
Фокусна должина (мм)
70-200 мм
Еквивалентна фокусна должина од 35 мм (APS-C)
105-300 мм
Групи / елементи на објектив
18/23
Агол на гледање (35мм)
34°-12° 30'
Агол на гледање (APS-C)
23°-8°
Максимален отвор на бленда (F)
2,8
Минимална решетка (F)
22
Ливчиња на решетката
11
Кружна решетка
Да
Минимално фокусно растојание
0,96 м
Максимален сооднос на зголемување (x)
0,25x
Пречник на филтерот (мм)
77 мм
Стабилизација на слика (SteadyShot)
Да
Компатибилност за телеконверзија (x1,4)
Да
Компатибилност за телеконверзија (x2,0)
Да

Големина и тежина

Димензии (Ш x В x Д)
88,0 x 200 мм
Тежина
1480 гр. (без приклучок за статив)

Што има во пакетот

  • Сенило (ALC-SH145), предно капаче за објектив (ALC-F77S), задно капаче за објектив (ALC-R1EM), торба, приклучок за статив
Placeholder

Функции

Слика од FE 70-200 мм F2,8 GM OSS

Уникатен објектив со телефото зум со F2,8

Серијата G Master се одликува со најнапредната достапна технологија, која е надополнета со препознатливите перформанси на G објективите од Sony. Овој модел го обединува прекрасното дефокусирање што го нудат G објективите со подобра резолуција во објектив со телефото зум и фиксна решетка F2,8 кој нуди ненадминато рендерирање, брз AF и извонредна стабилизација на сликата.

Слика од FE 70-200 мм F2,8 GM OSS

Извонредни детали и дефокусирање со еден објектив

Специјално дизајниран за да се справи со просторните фреквенции со одличен контраст, овој објектив содржи три асферични елементи, вклучувајќи еден двостран и еден новосоздаден XA (екстремно асферичен) елемент со прецизност на површината од 0,01 микрони, за ефикасна контрола на аберацијата и добивање неверојатна резолуција и прекрасно дефокусирање.

Дознајте повеќе

Слика од FE 70-200 мм F2,8 GM OSS

Природни слики без неправилни бои

Хроматската аберација што може да предизвикува проблеми кај телефото објективите е значително намалена со употреба на четири стаклени ED (исклучително мала дисперзија) елементи и два супер ED стаклени елементи. Прелевањето на боите е елиминирано, така што објектот може да се долови со максимална острина.

Дознајте повеќе

Слика од FE 70-200 мм F2,8 GM OSS

Дополнителни подобрувања за AF при снимање видео

Двојниот линеарен мотор на системот за фокусирање има важна улога во наизменичното придвижување на системот за AF со откривање на контраст при снимање видеоснимки. Оптичкиот дизајн кој ефикасно ги минимизира промените на аголот при фокусирање и тивкото механичко користење уште повеќе ги подобруваат перформансите за фокусирање кои се идеални и за видеоснимки и за фотографии.

Слика од FE 70-200 мм F2,8 GM OSS

Перформансите за снимање одблиску кои се водечки во оваа класа

Перформансите за снимање одблиску, кои се водечки во оваа класа, со минимално фокусно растојание од 0,96 м и максимално зголемување до 0,25x се идеални за портрети, телефото макро и многу повеќе. Во подобрувањата спаѓаат и стаклените ED елементи и лебдечкиот механизам за фокусирање кои ја контролираат аберацијата што создава проблеми при снимање одблиску.

Слика од FE 70-200 мм F2,8 GM OSS

Брз AF кој е оптимизиран за фотографии и видеоснимки

Двете групи на елементи за фокусирање се позиционираат брзо и прецизно преку посебни мотори: моќен RDSSM (прстенест суперсоничен мотор) за предната група и двоен линеарен мотор за задната група. Зголемената прецизност за позиционирање и повратните информации во реално време од повеќе сензори за позиционирање му овозможуваат на AF системот на куќиштето да работат со полн капацитет.

Дознајте повеќе

Слика од FE 70-200 мм F2,8 GM OSS

Исклучителна јасност и контраст

Технологијата за анти-рефлексивен нано слој овозможува обложување на објективот со прецизно дефинирана и стандардна нано структура која ефикасно ги намалува рефлектирањата што предизвикуваат одблесоци и отсјај, за значително подобрување на јасноста, контрастот и квалитетот на сликата.(1. Анти-рефлексивен нано слој / 2.Стакло / 3.Пропуштена светлина)

Дознајте повеќе

Слика од FE 70-200 мм F2,8 GM OSS

Оптимизирано користење и сигурност за теренска употреба

Цврстата конструкција со фиксна должина на објективот при фокусирање и зумирање придонесува за одлично ракување во најразлични ситуации за фотографирање. Копчињата за задржување на фокусот можат да ја задржат фокусната точка дури и при континуиран AF, а преклопникот за ограничување на опсегот на фокусирање се користи за поставување опсег на фокусното растојание за да се добие максимална брзина за AF.

Дознајте повеќе

Слика од FE 70-200 мм F2,8 GM OSS

11 ливчиња за прекрасно дефокусирање

Кружниот дизајн на решетката од Sony досега содржел најмногу 9 листови, но овој објектив има кружна решетка со 11 листови која нуди нови нивоа на квалитетно дефокусирање со рамномерна убавина и осветлени делови со природен изглед.

Дознајте повеќе

Слика од FE 70-200 мм F2,8 GM OSS

Стабилизиран за да обезбеди остри слики без заматување

Стабилизацијата на слика со високи перформанси е вградена во објективот за добивање остри слики без заматување при фотографирање различни објекти. Објективот со моќна стабилизација е управуван од линеарен мотор, за брза и прецизна стабилизација. Стабилизацијата на сликата со 5 оски е достапна доколку користите куќишта од серијата α кои имаат вградена стабилизација на слика.

Дознајте повеќе

Слика од FE 70-200 мм F2,8 GM OSS

Стабилен дури и при поместување

За да обезбеди најдобра можна придобивка од вградениот систем за стабилизација на сликата во повеќе ситуации за фотографирање, SEL70200GM се одликува со изборен РЕЖИМ 2 за стабилизација кој овозможува користење на стабилизацијата на сликата при поместување за поголема јасност.

Дознајте повеќе

Слика од FE 70-200 мм F2,8 GM OSS

Отстранлив ротирачки приклучок за статив

Овој приклучок за статив на објективот нуди разновидни опции и овозможува брзо отстранување на фотоапаратот од стативот во ситуации каде што е потребно брза рачна реакција. Тој се одликува и со ротирачки механизам што овозможува брза промена помеѓу хоризонтална и вертикална ориентација. Механизмот за заклучување спречува ненамерно откачување. 

Слика од FE 70-200 мм F2,8 GM OSS

Голема сигурност во лоши услови

Дизајнот кој е отпорен на прав и влага и предниот елемент обложен со флуор нудат дополнителна заштита за да овозможат сигурно користење во опкружувања со лоши услови.

Дознајте повеќе