Слика од 85мм F2,8 SAM
Лесен и компактен телефото објектив од средна класа

85мм F2,8 SAM објектив за портрети (SAL85F28)

Освен фокусната должина од 85мм која нуди разновидни опции, овој објектив се одликува и со голема решетка од макс. F2,8 која овозможува прекрасно дефокусирање на заднината – за да го истакнете објектот.

Целосна слика

Овој објектив за целосна слика од 35мм може да се користи со фото апарати α од Sony.

Кружна решетка за дефокусирање
Рамномерно дефокусирање

Наместо стандардна решетка за објектив во форма на правоаголник, овој објектив се одликува со кружна решетка со 7 ливчиња која овозможува добивање на природно и заоблено дефокусирање или ефекти на заматување.

Префинети оптички перформанси

Прецизниот оптички дизајн го минимизира изобличувањето и аберацијата и овозможува голем контраст од центарот на сликата па сe до нејзините рабови.

Рамномерен тивок автом. фокус

Вграден во објективот, моторот за рамномерен автоматски фокус (SAM) е значително порамномерен и потивок од конвенционалните погонски системи за автоматски фокус прицврстени на апаратот.

Рамномерен и тивок автоматски фокус
Кажете им збогум на заматувањата

Користете го фото апаратот со објектив од Sony кој се одликува со вградена стабилизација на слика SteadyShot™ и уживајте во рамномерни резултати без заматување при рачно фотографирање.

Спецификации и функции

  • Компактен и лесен примарен објектив

  • Одлична острина од еден до друг агол при сите поставувања на решетката

  • Кружна решетка за рамномерно и природно дефокусирање

  • Вграден SAM (мотор за рамномерен автом. фокус) со брз одзив

  • Фокусна должина од 127,5mm (еквивалентно на 35мм) со APS-C сензор

Минимално фокусно растојание
0,6м
Максимален сооднос на зголемување (x)
0,2x
Пречник на филтерот (мм)
55мм
Тежина
175 гр. (6,2 oz.)

Што има во пакетот

Сенило за објектив (ALC-SH111: кружна форма, во вид на бајонет), Предно капаче за објектив, Задно капаче за објектив

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина