Слика од DT 50мм F1.8 SAM
Истакнете го вашиот објект

DT 50мм F1,8 SAM објектив за портрети (SAL50F18)

Благодарение на неговата осветлена решетка од F1,8, SAL50F18 е идеален за обликување на кадарот и изолирање на вашиот објект - дури и ако зад него има заднина со многу детали.

APS-C A-mount

Компатибилност со објективи од 35мм за целосна слика или фото апарати од APS-C формат со A-приклучок.

Кажете им збогум на заматувањата

Користете го фото апаратот со објектив од Sony кој има SteadyShot™ INSIDE и уживајте во рамномерни резултати без заматување при рачно фотографирање, дури и при зумирање.

Кружна решетка за дефокусирање
Рамномерно дефокусирање

Наместо стандардна решетка за објектив во форма на правоаголник, овој објектив се одликува со кружна решетка со 7 ливчиња која овозможува добивање на природно и заоблено дефокусирање или ефекти на заматување.

Префинети оптички перформанси

Повеќето елементи на објективот се изработени од оптичко стакло со високи перформанси кое помага во минимизирање на изобличувањата и аберацијата, обезбедувајќи јасни и остри слики.

Рамномерен тивок автом. фокус

Вграден во објективот, моторот за рамномерен автоматски фокус (SAM) е значително порамномерен и потивок од конвенционалните погонски системи за автоматски фокус прицврстени на апаратот.

Спецификации и функции

  • Компактен, лесен, практичен за носење

  • Кружна решетка за рамномерно и природно дефокусирање

  • Вграден SAM (мотор за рамномерен автоматски фокус) со AF со брз одзив

  • Доволно осветлен за рачно фотографирање при слаба осветленост

  • Еквивалентна фокусна должина од 35мм: 75мм

Минимално фокусно растојание
0,34 м
Максимален сооднос на зголемување (x)
0,2x
Пречник на филтерот (мм)
49мм
Тежина
170 гр. (6 oz.)

Што има во пакетот

Предно капаче за објектив, Задно капаче за објектив

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Кориснички оценки

Корисниците велат