Слика од 50мм F1.4
Потполна јасност, дури и при слаба осветленост

Типично брзиот “стандарден” објектив SAL50F14 нуди исклучителни перформанси, а решетката од F1,4 овозможува прекрасни ефекти на дефокусирање и фотографирање при слаба осветленост.

Целосна слика

Овој објектив за целосна слика од 35мм може да се користи со фото апарати α од Sony.

Кажете им збогум на заматувањата

Користете го фото апаратот со објектив од Sony кој има SteadyShot™ INSIDE и уживајте во рамномерни резултати без заматување при рачно фотографирање, дури и при зумирање.

Кружна решетка за дефокусирање
Рамномерно дефокусирање

Наместо стандардна решетка за објектив во форма на правоаголник, овој објектив се одликува со кружна решетка со 7 ливчиња која овозможува добивање на природно и заоблено дефокусирање или ефекти на заматување.

Префинети оптички перформанси

За оптимизирање на перформансите, двата асферични елементи на објективот одржуваат висок контраст (дури и кога решетката е целосно отворена) и го минимизираат изобличувањето и недостатокот на длабочина на сликата.

Спецификации и функции

  • Ефикасна контрола на отсјајот за добивање на голем контраст

  • Исклучителна резолуција од еден до друг агол

  • Кружна решетка за рамномерно и природно дефокусирање

  • Доволно осветлен за рачно фотографирање при слаба осветленост

  • Одличен за портрети, мртва природа и секојдневно користење

Минимално фокусно растојание
0,45 м
Максимален сооднос на зголемување (x)
0,15x
Пречник на филтерот (мм)
55мм
Тежина
220 гр. (7,8 oz.)

Што има во пакетот

Сенило за објектив (ALC-SH0011: кружна форма, во вид на бајонет), Предно капаче за објектив, Задно капаче за објектив

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Кориснички оценки

Корисниците велат