Слика од DT 18–55мм F3,5–5,6 SAM II
Слика од DT 18–55мм F3,5–5,6 SAM II
Лесен повеќенаменски објектив за зумирање

3,18–55мм F3,5–5,6 SAM II (SAL18552)

Од слики и групни фотографии до пејзажи и портрети, овој компактен и лесен објектив за зумирање нуди високи перформанси во голем број ситуации за снимање.

APS-C A-mount

Компатибилност со објективи од 35мм за целосна слика или фото апарати од APS-C формат со A-приклучок.

Кажете им збогум на заматувањата

Користете го фото апаратот со објектив од Sony кој има SteadyShot™ INSIDE и уживајте во рамномерни резултати без заматување при рачно фотографирање, дури и при зумирање.

Кружна решетка за дефокусирање
Рамномерно дефокусирање

Наместо стандардна решетка за објектив во форма на правоаголник, овој објектив се одликува со кружна решетка со 7 ливчиња која овозможува добивање на природно и заоблено дефокусирање или ефекти на заматување.

Префинети оптички перформанси

Асферичните елементи на објективот ги минимизираат изобличувањата, додека ED (исклучително мала дисперзија) стаклените елементи овозможуваат врвен контраст, резолуција и веродостојност на боите.

Рамномерен тивок автом. фокус

Вграден во објективот, моторот за рамномерен автоматски фокус (SAM) е значително порамномерен и потивок од конвенционалните погонски системи за автоматски фокус прицврстени на апаратот.

Спецификации и функции

  • Асферични елементи на објективот од ED стакло со високи перформанси

  • Мин. фокус од 25см со макс. зголемување од 0,34x

  • Вграден SAM (мотор за рамномерен автоматски фокус) со AF со брз одзив

  • Кружна решетка за прекрасно дефокусирање

  • Еквивалентна фокусна должина од 35мм: 27–82,5мм

Минимално фокусно растојание
0,25 м (0,82 ft)
Максимален сооднос на зголемување (x)
0,34x
Пречник на филтерот (мм)
55мм
Тежина
222 гр. (7,9 oz.)

Што има во пакетот

Сенило за објектив (ALC-SH108: кружна форма, во вид на бајонет (не е вклучено)), Предно капаче за објектив, Задно капаче за објектив

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Кориснички оценки

Корисниците велат