Слика од DT 16–50мм F2,8 SSM
Слика од DT 16–50мм F2,8 SSM
Компактен, разновиден објектив со среден опсег

DT 16–50мм F2,8 SSM (SAL1650)

SAL1650 нуди комбинација на првокласни оптички перформанси и повеќенаменски опсег на зумирање од 16-50мм во извонредно компактен и лесен објектив.

APS-C A-mount

Компатибилност со објективи од 35мм за целосна слика или фото апарати од APS-C формат со A-приклучок.

Кажете им збогум на заматувањата

Користете го фото апаратот со објектив од Sony кој има SteadyShot™ INSIDE и уживајте во рамномерни резултати без заматување при рачно фотографирање, дури и при зумирање.

Кружна решетка за дефокусирање
Рамномерно дефокусирање

Наместо стандардна решетка за објектив во форма на правоаголник, овој објектив се одликува со кружна решетка со 7 ливчиња која овозможува добивање на природно и заоблено дефокусирање или ефекти на заматување.

Префинети оптички перформанси

Асферичните елементи на објективот ги минимизираат изобличувањата, додека ED (исклучително мала дисперзија) стаклените елементи овозможуваат врвен контраст, резолуција и веродостојност на боите.

Фокусирајте брзо и тивко

Внатрешното фокусирање овозможува намалени минимални фокусни растојанија и автоматски фокус со брз одзив, додека вградениот SSM (мотор со суперсонични бранови) осигурува тивко функционирање.

Спецификации и функции

  • Квалитетен стандарден објектив со 3x опсег на зумирање

  • Повеќенаменски објектив за портрети, патувања и пејзажи

  • Светла максимална решетка од F2,8

  • Висококвалитетна оптика со ED стаклени елементи на објективот

  • Суперсоничен мотор за брзо и тивко автоматско фокусирање

Минимално фокусно растојание
0,3 м (1,0 ft)
Максимален сооднос на зголемување (x)
0,2x
Пречник на филтерот (мм)
72мм
Тежина
577 гр. (20-3/8 oz.)

Што има во пакетот

Сенило за објектив (ALC-SH117: во форма на цвет, во вид на бајонет), Предно капаче за објектив, Задно капаче за објектив

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Кориснички оценки

Корисниците велат