Слика од 100mm F2.8 макро
Слика од 100mm F2.8 макро
Слика од 100mm F2.8 макро
Снимајте макро снимки одблиску на голема далечина

100мм F2,8 макро објектив (SAL100M28)

Фокусната должина од 100мм ќе ви овозможи да го сторите невозможното – да снимате снимки одблиску на голема далечина. На тој начин ќе можете лесно да доловувате макро снимки од дивината и природата.

Целосна слика

Овој објектив за целосна слика од 35мм може да се користи со фото апарати α од Sony.

Рамномерно дефокусирање

Наместо стандардна решетка за објектив во форма на правоаголник, овој објектив се одликува со кружна решетка со 9 ливчиња која овозможува добивање на природно и заоблено дефокусирање или ефекти на заматување.

Кружна решетка за дефокусирање
Кажете им збогум на заматувањата

Користете го фото апаратот со објектив од Sony кој има SteadyShot™ INSIDE и уживајте во рамномерни резултати без заматување при рачно фотографирање, дури и при зумирање.

Префинети оптички перформанси

Повеќето елементи на објективот се изработени од оптичко стакло со високи перформанси кое помага во минимизирање на изобличувањата и аберацијата, обезбедувајќи јасни и остри слики.

Копче за задржување на фокусот
Копче за задржување на фокусот

Лесно достапно копче овозможува заклучување на фокусот на тековното поставување.

Огран. на фокусен опсег
Огран. на фокусен опсег

Корисен кога ви е потребен најбрз можен одзив при автоматското фокусирање.

Спецификации и функции

  • Макро телефото објектив, идеален за снимање на инсекти и цвеќиња

  • Двојниот лебдечки елемент на објективот врши компензација за аберацијата

  • Кружната решетка нуди прекрасен дефокусирачки ефект

  • Копче за задржување/ограничување фокус

  • Неротирачки прстен за фокусирање

Минимално фокусно растојание
0,35м
Максимален сооднос на зголемување (x)
1,0x
Пречник на филтерот (мм)
55мм
Тежина
505 гр. (17,9 oz.)

Што има во пакетот

Сенило за објектив (ALC-SH0007: кружна форма, во вид на бајонет), Предно капаче за објектив, Задно капаче за објектив

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина