Слика од 7.2-кан. AV-приемник за домашно кино | STR-DH750
Слика од 7.2-кан. AV-приемник за домашно кино | STR-DH750
Слика од 7.2-кан. AV-приемник за домашно кино | STR-DH750

Функции

Безжично проследување со Bluetooth®

Безжично проследување на звук од вашите омилени песни и апликации со Bluetooth®. Откако ќе го впарите со кој било паметен телефон или таблет-уред, ќе можете да уживате во музиката и да ги контролирате листите за репродукција и јачината на звукот преку вашиот уред.

NFC со еден допир за брзо поврзување

Благодарение на технологијата NFC (поле за комуникации во близина), сложените поставувања се дел од минатото. Со вашиот уред кој поддржува NFC допрете ја ознаката N на куќиштето за брзо и лесно поврзување, а потоа започнете со проследување на содржини преку Bluetooth®. Немате NFC? Нема проблем. Ќе можете рачно да се поврзете преку Bluetooth® во менито со поставки на вашиот уред.

7.2-канален ресивер за прекрасен опкружувачки звук

Уживајте во забавата, благодарение на опкружувачкиот звук со 7.2 канали кој ја исполнува просторијата. Наменскиот канал ви овозможува да поврзете два активни сабвуфери, за еднаква дистрибуција на бас во просторијата. Без разлика дали гледате филмови, играте игри или ги слушате омилените песни, ќе уживате во повисоко ниво на забава.

Обединете ја вашата музика со SongPal

Преземете ја апликацијата SongPal за вашиот паметен телефон или таблет-уред и преземете ја контролата врз вашата музичка збирка. Поврзете се лесно преку Bluetooth® или Wi-Fi® и добијте непречен пристап до сите омилени песни, без разлика дали се зачувани во вашиот компјутер, сервер или омилена онлајн услуга за музика. Исто така, апликацијата може да се користи за прилагодување на поставувањата за звукот за да се обезбеди одличен и балансиран звук.

DTS-HD™ за прецизност како кај оригиналните снимки

Уживајте во прецизен и детален звук во домот. Со DTS-HD Master Audio ќе уживате во оригинален и некомпресиран звук од вашите омилени Blu-ray Disc филмови на преземени филмови – така како што замислил режисерот. DTS-HD звукот со висока резолуција нуди и детална репродукција на музички изведби, овозможувајќи подобрување на секоја нота со квалитет речиси како во студио.

Dolby® TrueHD за звук како што замислил режисерот

Уживајте во беспрекорен аудио квалитет со Dolby® TrueHD, кој нуди звук без загуби за сите филмови и песни. Репродуцирајќи звук кој е идентичен на оригиналните снимки, тој нуди ненадмината реалистичност на звук за Blu-ray Disc™, DVD и преземени содржини.

Жично пресликување на екран преку MHL

Зголемете ги содржините од паметниот телефон преку жичното пресликување преку MHL. Лесно е: поврзете го паметниот телефон со телевизорот преку HDMI приклучокот со поддршка за MHL, а потоа гледајте го екранот од мобилниот уред на вашиот телевизор. Користете го телефонот за да прелистувате, зголемувате, преместувате и избирате содржини, за да можат сите да уживаат во нив на големиот екран. Преку оваа врска можете и да го полните паметниот телефон, така што никогаш нема да снема енергија.

4K проследување на 4K содржини

Задржете го 4K квалитетот од изворот до екранот. Функцијата за проследување на 4K овозможува пренесување 4K податоци кои потоа се прикажуваат на 4K телевизор или проектор, без намалување на квалитетот на сликата. Затоа овој AV ресивер е совршен партнер за телевизори и плеери кои поддржуваат 4K и нуди четири пати повеќе детали од Full HD, сега и во иднина.

Технологијата Digital Cinema Auto Calibration го оптимизира звукот

За да извлечете максимум од вашиот систем за домашно кино, Digital Cinema Auto Calibration (DCAC) автоматски го оптимизира звукот во зависност од местото на кое седите во однос на звучниците. Искористете го испорачаниот микрофон за да извршите акустички мерења од системот на звучници, а потоа препуштете му на системот да го прилагоди звукот.

HD Digital Cinema Sound® обезбедува звук на големиот екран

Пренесете ја извонредната акустика од кино салите во домот. Создаден во соработка со Sony Pictures Entertainment, HD Digital Cinema Sound® е добиен врз основа на психоакустични мерења спроведени во познатиот Cary Grant Theatre - користен за снимање звук во поголемите филмски продукции. Симулирајќи ги положбите на звучниците и акустиката на кино салите, сите филмови што ќе ги гледате ќе изгледаат како филмовите во холивудските кино сали.

Различни можности за поврзување со голем број приклучоци

Претставувајќи совршен аудиовизуелен централен уред, овој ресивер се одликува со 4 x HDMI влезови со проследување на 3D и 4K содржини и 1 x HDMI излез – како и USB, оптички и коаксијален SPDIF дигитален приклучок и стандарден аналоген AV приклучок – така што нема да ви недостасуваат приклучоци за Blu-ray Disc™ и DVD плеерот, телевизорот, конзолите за игри, CD плеерот и други уреди.

Спецификации

  • Лесно поврзување преку Bluetooth® со NFC со еден допир

  • Проследувајте и контролирајте преку вашиот паметен телефон со SongPal

  • Богат опкружувачки звук од DTS-HD и Dolby® TrueHD

  • Гледајте и полнете го паметниот телефон преку MHL

  • Поврзување преку USB за репродукција на музика

Број на канали на засилувач
7 кан.
Влезни и излезни приклучоци
HDMI® видео влез/излез (4/1); композитен видео влез (2); композитен излез за монитор (1); оптички аудио влез (2); коаксијален аудио влез (1); аналоген аудио влез (4); излез за слушалки; USB (1 преден: iPhone/WM); MHL (1 заден)
Тежина (кг)
8,1 кг
Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина