HD

Акциона камера HDR-AS50

HDR-AS50
Слика од Акциона камера HDR-AS50

Куќиште + водоотпорно куќиште

Слика од Акциона камера HDR-AS50
Слика од Акциона камера HDR-AS50
Слика од Акциона камера HDR-AS50
Слика од Акциона камера HDR-AS50
Слика од Акциона камера HDR-AS50

Функции

Нов кориснички интерфејс за едноставно ракување

Избирањето и менувањето на функциите никогаш не било полесно со новиот и интуитивен кориснички интерфејс. Сите менија се лесно достапни. Уживајте во беспрекорно поставување на камерата и пронајдете ги совршените поставки за вашите потребите при фотографирањето. Камерата може да се вклучува/исклучува и преку паметен телефон со Imaging Edge Mobile.

SteadyShot™ го победува тресењето и заматувањето

Од најкарпестата патека до највозбудливото сурфање – добијте јасни и чисти видеоснимки во кои ќе ужива вашата публика. SteadyShot ја нормализира осцилацијата која сликата ја пренесува во сензорот. Тоа значи дека заматувањето на движењата и нивоата на шум се намалени, дури и при слаба осветленост.

Exmor R® CMOS сензор со поголема чувствителност

Спуштање со велосипед по планини со огромна брзина на зајдисонце? Кајакарење во зори? Вашиот снимен материјал ќе изгледа прекрасно, благодарение на чувствителноста при слаба осветленост, подобрената јасност на слика и значителното намалување на зрнестата текстура кои ги нуди Exmor R® CMOS сензорот од Sony.

BIONZ X™ за врвни детали и текстура

Процесорот за обработка на слика од Sony реалистично ја репродуцира текстурата и деталите, исто како што ги гледа човечкото око, преку обработката со извонредно голема брзина. Заедно со предниот LSI (интеграција во голем размер), кој ја забрзува обработката, BIONZ X ви нуди поприродни детали, пореалистични слики, градација со побогати тонови и помал шум, без разлика дали снимате фотографии или видеоснимки.

Остар Tessar објектив со извонредно широк агол од ZEISS®

Снимајте неверојатни слики со широк агол со објективот Tessar од ZEISS® или изберете стандарден, но сепак впечатлив приказ. И во двата режима, секогаш ќе можете да снимате прекрасни слики од скијачките патеки, планинските патеки, брзите реки или, пак, асфалтираните патеки во вашиот локален парк.

Функција за прилагодување на аголот на гледање

Уживајте во поголема флексибилност за разновидност при снимањето за да добиете врвни ефекти и поголема возбуда. На пример, аголот на гледање може да се менува помеѓу „Широко“ и „Тесно“ во две нивоа. Освен тоа, режимот за зумирање кој можете беспрекорно да го прилагодувате овозможува промена на зумот при снимањето. 

Вградениот стерео микрофон снима квалитетен звук

Направете ги добрите видеоснимки уште подобри со одличниот звук. Вградениот стерео микрофон ви овозможува да ги доловите звуците од вашата авантура со стерео и природен звук. Јасниот звук со намален шум ќе ги надополни најсофистицираните видеоснимки што можете да ги снимите.

Снимање забрзани снимки во 4K

Снимањето забрзани снимки ви овозможува да снимате видеоснимки со забрзани движења на едноставен начин преку снимање висококвалитетни 4K-фотографии на определени интервали. Потоа PlayMemories™ Home ќе ги претвори овие слики во импресивна видеоснимка со забрзани движења.

Highlight Movie Maker со откривање на лице 

Дознајте на колку едноставен начин Highlight Movie Maker ја користи функцијата за откривање на лице при автоматското уредување во самата камера. Исто така, Highlight Movie Maker поддржува голем број на сцени - не само спортски случувања, туку и секојдневни ситуации и патувања - и автоматски ги избира најдобрите моменти од снимката за да создаде видеоснимка со најдобри моменти и музика во заднина. Можете веднаш да ги споделувате вашите дела преку паметен телефон.

Рачна контрола за софистициран стил на снимање

Откријте ги софистицираните функции за снимање видеоснимки со возбудливи случувања кои  со гордост ќе ги споделите со семејството, пријателите и фановите. Користете ги напредните рачни поставувања како баланс на белата боја и AE поместување, и оптимизирајте ја осветленоста и нијансите за да одговараат на сликите од другите видеокамери за полесно уредување на снимките. Покажете ја вашата вештина и стил како режисер и филмска ѕвезда.

Проследување во живо преку Ustream (во моментот IBM Cloud Video)

Споделувајте ги трчањата со скии, големите бранови (и совладувањата) во реално време. Проследувајте ги сцените во моментот кога се случуваат со висококвалитетна слика и звук.

120 fps во HD резолуција за забавени видеоснимки

Погледнете го секој детаљ од динамичните случувања со рамномерни забавени движења, благодарение на снимањето со висока стапка на слики од 120 fps во HD резолуција.

Секвенцијално фотографирање

Снимајте динамични сцени со секвенцијално фотографирање. Тоа ви овозможува да доловите најмногу осум висококвалитетни слики од некој трик или премин, поради што е совршена функција за оние кои сакаат да го анализираат својот стил. Поставувањата се 8 fps/1 сек., 5 fps/2 сек. и 2 fps/5 сек.

Подвижна снимка LE

Снимете цела динамична сцена во една слика. Оваа функција создава композитна слика од објектот во движење, со различни поставувања за различни брзини за последователно снимање, кои се: 8 fps/1 секунда, 5 fps/2 секунди и 2 fps/5 секунди.

Контрола на повеќе камери

Користете до пет камери за да добиете возбудливи снимки од површината нагоре или одозгора надолу. Контролирајте ги на едноставен начин со далечинскиот управувач за прегледување во живо (не се испорачува со HDRAS50) или со паметен телефон преку апликацијата Imaging Edge Mobile.

PlayMemories™ Home за лесно и креативно уредување

Подобрете ги видеоснимките со PlayMemories™ Home. Снимајте и уредувајте видеоснимки на брз и едноставен начин благодарение на големиот број функции, како снимање забрзани снимки во 4K и забавени видеоснимки. Исто така, може да ги ротирате видеоснимките во правец на стрелките на часовникот или во спротивна насока за 90˚ со функцијата за ротирање видеоснимки или, пак, користете приказ на повеќе видеоснимки за да споите до четири сегменти со видео - снимени истовремено со различни камери - што ќе ги прикажете истовремено во различен дел од екранот.

Практично повторено снимање

Не грижете се да не го пропуштите совршениот момент со повтореното снимање. Можете да изберете снимање со повторно презапишување со времетраење од 5, 20, 60, 120 минути или “неограничено”. Користете го за да го снимите клучниот момент без да се грижите заради недоволниот простор.

Подводно куќиште како стандардна опрема

Нуркајте со акционата камера до 60 м/197 ft. користејќи го испорачаното куќиште за под вода - нема потреба да купувате изборна опрема. Куќиштето е опремено со рамен панел и ви овозможува да ги користите сите копчиња на камерата на едноставен начин. Згора на тоа, ја заштитува камерата и од удари, влага, 'рѓа, прав и песок. Уживајте во безгрижни подводни авантури и истражувајте терени со лоши услови.

Зголемена практичност 

Вградениот приклучок за статив значи дека можете брзо да ја прикачите вашата акциона камера на статив за стабилно снимање. USB приклучоците сега се сместени на задната страна на камерата за полесно приклучување на галантерија.

Отвор за Memory Stick Duo / SD

Отворот за мемориска картичка поддржува Memory Stick Micro™ (M2) и микро SD / SDHC / SDXC мемориска картичка (класа 4 или повисока). Изберете ја картичката која најмногу одговара на вашите потреби за снимање и е компатибилна со вашиот компјутер. (Мемориските картички не се испорачани.)

Дополнителни светлосни индикатори за лесно препознавање на статусот на камерата

Оваа акциона камера има три светлосни индикатори на предната, горната и задната страна. Сега можете лесно да го проверувате статусот на снимање од различни насоки, како и да го слушате звукот на практичниот звучен потсетник.

Се користи со iMovie и Final Cut Pro X

Овој производ е компатибилен со Final Cut Pro X и iMovie.

Спецификации

Цврстата и компактна акциона камера HDR-AS50 ви овозможува да снимате видеоснимки од лична перспектива со испорачаното куќиште за под вода. Обичниот стил поттикнува секојдневно снимање, а напредните функции - SteadyShot, снимање забрзани снимки во 4K и други - нудат едноставно користење и забава.
  • Подобрениот режим за Full HD 60p снима остри и јасни слики во богати бои.

  • Новиот кориснички интерфејс нуди интуитивно ракување со камерата.

  • SteadyShot го намалува заматувањето со тројно поголема ефикасност.

  • Снимајте под саканиот агол со прилагодливо видно поле и зумирање.

Вид на објектив
Tessar од ZEISS®
Тип на сензор
Exmor R® CMOS сензор со задно осветлување од 7,77 мм (тип 1/2,3)
Отпорност на вода
Со испорачано куќиште за под вода (MPK-UWH1)
Отпорност на прав
Со испорачано куќиште за под вода (MPK-UWH1)
Отпорност на удари
Со испорачано куќиште за под вода (MPK-UWH1)
Влезни и излезни приклучоци
Повеќе/микро USB приклучок

Што има во пакетот

Комплет батерии на полнење (NP-BX1), Микро USB кабел, Водич за запознавање, Куќиште за под вода (MPK-UWH1), Тока за прикачување

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина