Слика од Пренослив безжичен звучник со BLUETOOTH®/Wi-Fi
Слика од Пренослив безжичен звучник со BLUETOOTH®/Wi-Fi
Слика од Пренослив безжичен звучник со BLUETOOTH®/Wi-Fi
Слика од Пренослив безжичен звучник со BLUETOOTH®/Wi-Fi

Функции

Звук со висока резолуција 

Од изворот до звучниците, Sony обедини повеќе технологии за да ви овозможи врвно аудио доживување. Дигиталниот засилувач и специјализираните високотонци ги репродуцираат сите детали од фајловите со звук со висока резолуција, за да можете да ја слушнете секоја нота така како што ја замислил изведувачот. За MP3 фајловите, софтверот за дигитална обработка ја зголемува резолуцијата на компресираната музика за враќање на изгубените детали. 

2.1-канален систем за моќен звук 

Добијте моќен звук од 154W од 2.1-канален систем на звучници. Двата Magnetic Fluid звучници со среден опсег нудат чисти и јасни вокали и сложени мелодии, а супер високотонците со широка дисперзија создаваат неверојатно високи тонови и широко звучно поле. Моќен вуфер со пасивни радијатори за извонреден бас. Уживајте во музика со јасен и моќен звук, независно од јачината на звукот. 

Засилете го басот со вуфер и два пасивни радијатори 

Добијте моќни бас звуци од компактен звучник. Двата пасивни радијатори се надополнети со вуфер и реагираат на движењето на воздухот низ звучникот, создавајќи вештачки простор во кутијата на звучникот. Овој простор овозможува поголем проток на воздух низ звучниците, овозможувајќи им дури и на помалите уреди да создаваат беспрекорен звук – особено при ниски фреквенции. 

Magnetic Fluid звучници: појасен и помоќен звук 

Заменувајќи ги стандардните придушувачи на звучниците со технологија на Magnetic Fluid звучници, шумот и изобличувањата значително се намалуваат и се добива јасен и моќен звук како никогаш досега. Технологијата Magnetic Fluid, првично создадена за NASA, овозможува поставување на поефикасни звучници кои нудат одличен звук во помал простор – идеално за компактни врвни звучници. 

Супер високотонци 

Со поставување на супер високотонци на предната и горната страна на звучникот, Sony успеа да создаде широко звучно поле кое го задржува својот квалитет низ целата област. Ова нуди совршено надополнување на енергијата на вашиот звук со висока резолуција, без оглед на положбата на звучниците. 

Дигитален засилувач S-Master HX 

Вградениот дигитален засилувач S-Master HX ви помага да го извлечете најдоброто од вашиот звук со висока резолуција. Тоа го постигнува преку намалување на нивоата на шум кои вообичаено се јавуваат кај високофреквентниот опсег, така што можете да уживате во чист, остар звук. 

DSEE HX ги обновува вашите музички фајлови 

Надминете го CD квалитетот. DSEE HX ја користи нашата технологија DSEE за да ги подобри компресираните аудио фајлови на ниво кое е поблиску до звукот со висока резолуција. Со обновување на деталите од оригиналната снимка кои се губат при процесот на компресија, DSEE HX нуди богато аудио доживување со неверојатен квалитет. 

ClearAudio+™ ја збогатува вашата музика 

Clear Audio+™ е ексклузивна технологија која ја надополнува експертизата на Sony за обработка на дигитални сигнали и веќе неколку генерации го усовршува звукот, а создава богато и висококвалитетно доживување при слушањето. 

Висококвалитетно безжично проследување 

LDAC е нова технологија за звук од Sony која ви овозможува да уживате во висококвалитетен безжичен звук преку Bluetooth®. Со пренос на 3x повеќе податоци, LDAC овозможува подобро безжично слушање на сета ваша музика. 

Слушање со еден допир за моментално репродуцирање музика

Технологијата NFC (поле за комуникации во близина) ја елиминира потребата од поврзување со кабли и сложените постапки за поставување. Само допрете го вашиот паметен телефон или друг уред* со NFC до ознаката N на куќиштето и почнете да слушате музика. Немате NFC? Нема проблем. Уредите можете да ги впарите и рачно во поставките за Bluetooth®. *Погледнете компатибилни уреди

Пронајдете компатибилни уреди

Музиката е во воздухот кој нè опкружува 

Можноста за проследување на звук преку Wi-Fi® ви овозможува да уживате во омилените содржини од iTunes® преку вашите уреди што поддржуваат Airplay, но и да добиете пристап до музичките фајлови во вашиот компјутер или домашен медиски сервер што е компатибилен со DLNA. 

Ослободете ја вашата музика со можноста за слушање во повеќе простории 

Исполнете го домот со звукот од омилените песни, благодарение на можноста за слушање во повеќе простории. Функцијата за слушање во повеќе простории содржи режими како групен режим со кој може да уживате во истата музика преку повеќе звучници истовремено и единечен режим со кој може да уживате во различна музика преку повеќе звучници.

Обединете ја вашата музиката со Sony | Music Center

Преземете ја апликацијата Sony | Music Center за вашиот паметен телефон или таблет-уред и преземете ја контролата врз вашата музичка збирка. Поврзете се лесно преку Bluetooth® или Wi-Fi® и добијте непречен пристап до сите омилени песни, без разлика дали се зачувани во вашиот компјутер, сервер или омилена онлајн услуга за музика. Исто така, апликацијата може да се користи за прилагодување на поставувањата за звукот за да се обезбеди одличен и балансиран звук и контрола на слушањето во повеќе простории. 

Дискретно ракување со интуитивни контроли 

SRS-X99 е софистициран и едноставен по форма и функција. Горната стаклена контролна плоча се одликува со дискретни копчиња на допир, кои се осветлуваат кога ќе поминете со раката над нив. Може да уживате и во едноставна контрола и впарување преку Bluetooth® без нарушување на минималистичкиот стил. 

Компатибилни формати 

Освен MP3 и AAC формати, SRS-X99 поддржува и повеќе видови на фајлови со звук со висока резолуција. Тука спаѓаат: FLAC, WMA и L.PCM (WAV, AIFF). 

Дизајн со дефинирана контура 

Мазната површина и правите линии ја усогласуваат оваа елегантна убавина со заднината, а сепак го привлекуваат вниманието со својата минималистичка префинетост. Нагласениот периметар е препознатлив знак за дизајнот со дефинирана контура. 

Едноставен начин за испраќање музика кон вашите звучници

Chromecast built-in ви овозможува да ги проследувате омилените апликации за музика од личниот уред кон звучниците. Само допрете го копчето за проследување во апликацијата за музика во вашиот телефон или таблет-уред со Android, iPhone, iPad, Mac®, лаптоп со Windows или Chromebook и изберете звучник или група звучници за да започнете.

Одлично поврзување преку USB-A и USB-B 

Поврзете ги сите ваши омилени уреди со безжичниот звучник преку два вида на USB приклучоци. Приклучокот USB-A е идеален за поврзување и полнење на MP3 плеери, iPhone и iPad, како и за поврзување USB уреди за проследување звук со висока резолуција и MP3 фајлови. Вториот приклучок USB-B е наменет за поврзување со компјутери и овозможува дигитална репродукција директно од вашата музичка збирка без какви било загуби во сигналот од компјутерот. 

Спецификации

Слушнете ја секоја песна со исклучителната јасност на звукот со висока резолуција и врвно безжично проследување. Тоа го нуди безжичниот звучник SRS-X99 со беспрекорен стил. Комбинирајќи совршено инженерство и прекрасен дизајн, тој создава врвен звук од еден елегантен звучник кој претставува совршен додаток во секој животен простор. 
  • Компатибилност со звук со висока резолуција 

  • DSEE HX ја подобрува вашата музика до квалитет сличен со звукот со висока резолуција

  • S-Master HX дигитален засилувач за чист и квалитетен звук 

  • 7 звучници (2 Magnetic Fluid), 8 засилувачи

  • Лесно поврзување преку Bluetooth® со NFC™ со еден допир

Вид на звучникот
Супер високотонец (горе): Прибл. 19 мм во дијаметар x 2 /Супер високотонец (преден): Прибл. 19 мм во дијаметар x 2 /Среднотонец: Прибл. 50 мм во дијаметар x 2 / Сабвуфер: Прибл. 94 мм во дијаметар x 1
Излезна моќност
154 W
Влезни и излезни приклучоци
USB, Влезен мини стерео приклучок
Wifi
Да
AirPlay
Да
Chromecast built-in
Да
Spotify Connect
Да

Што има во пакетот

Далечински управувач, AAA батерии (за далечински управувач), AC кабел за напојување, Ткаенина за чистење, Алатка за отстранување на решетките на звучниците

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Награди

Награди