LINKBUDS S

Сите спецификации и функции

LinkBuds S

Големина и тежина

Тежина
Прибл. 4,8 гр. x 2

Општи карактеристики

Вид на слушалки
Затворени, динамички
Звучник
5 мм
Магнет 
Неодимиумски магнети со голема моќ
Фреквентен одзив(комуникација преку Bluetooth®)
20 Hz-20.000 Hz (семплирање со 44,1 kHz) / 20 Hz-40.000 Hz (семплирање со 96 kHz LDAC, 990 kbps)
Отпорност на вода
Да (IPX4)
DSEE Extreme
Да

Батерија

Време на полнење на батеријата
Прибл. 2,0 часа
Метод за полнење на батеријата
Полнење преку USB (со футролата)
Траење на батеријата(континуирано време за репродукција на музика)
Макс. 6 часа (вклучено NC) / макс. 9 часа (исклучено NC)
ТРАЕЊЕ НА БАТЕРИЈАТА(ВРЕМЕ НА КОНТИНУИРАНА КОМУНИКАЦИЈА)
Макс. 3,5 часа (вклучено NC) / макс. 3,5 часа (исклучено NC)
Траење на батеријата(време на мирување)
Макс. 8,5 часа (вклучено NC) / макс. 16 часа (исклучено NC)

Bluetooth® спецификации

Верзија на Bluetooth®
Спецификација на Bluetooth® верзија 5.2
Ефективен опсег
10 м
Фреквентен опсег
2.4 GHz појас (2.4000GHz-2.4835GHz)
Профил
A2DP, AVRCP, HFP, HSP
Поддржан(и) аудио формат(и)
SBC, AAC, LDAC
Поддршка за заштита на содржини
SCMS-T

Поништување на шумот

Режим за амбиентален звук
Да
Брзо внимание
Да

Торбичка за полнење

Време на полнење на батеријата
Прибл. 3 часа (полнење преку USB)
Тежина
Прибл. 35 гр.
Димензии
Прибл. 42,8 x 60 x 27,6 мм

Опции на бои

earthbluecreamwhiteblack

Што има во пакетот

  • USB-кабел: USB Type-C®-кабел
Placeholder

Функции

Повеќе слушалки LinkBuds S во нивните футроли за полнење во различни бои: бела, сива, златна и сина планета

Која е вашата боја?

Изберете уникатен стил со една од четирите врвни мат бои - вклучувајќи и боја на син мермер наречена сина планета - со футроли во иста боја.

Бела футрола за LinkBuds S од која е изваден еден LinkBud

Мали и лесни за целодневна удобност

Со тежина од приближно 4,8 грама, Linkbuds S се најмалите потполно безжични слушалки со висока резолуција на светот. Ги намаливме димензиите така што развивме компактен звучник и вградивме Bluetooth® SoC (систем на чип) за звук и висококвалитетен процесор за поништување на шум во еден чип. Помал е за 40% од WF-1000XM4. 

Слика од сива LinkBuds S-слушалка во уво

Удобни и сигурни

LinkBuds S го комбинираат обликот што совршено одговара на човечкото уво со ергономски дизајн за постабилно вметнување. Ги дизајниравме LinkBuds S од опширни податоци за формата на ушите собирани од првото појавување на слушалките за во уво во 1982 година, како и со проценка на чувствителноста на разните видови уши, за да создадеме идеална форма, удобна за многу луѓе.

Маж танцува на стадион со подигната рака, носи слушалки LinkBuds S

Јасен амбиентален звук или висококвалитетно поништување на шум

Овие слушалки ви го нудат најдоброто од двата света - најдобар и јасен амбиентален звук од Sony во потполно безжични слушалки кога сакате да бидете дел од вашиот свет и висококвалитетно поништување на шум кога сакате да се концентрирате. Слушалките LinkBuds S автоматски избираат помеѓу режимите за амбиентален звук и поништување на шум во зависност од тоа каде сте и што правите.

Две слики од жена која носи LinkBuds S додека пешачи, трча на патека, седи пред своето биро и се опушта на кревет

Го приспособува амбиенталниот звук кон она што работите за носење во текот на целиот ден

Приспособливата контрола на звук е паметна функција што открива каде се наоѓате и што правите, а потоа ги прилагодува поставките за амбиентален звук за да создаде идеално доживување при слушањето. Со тек на време, таа учи каде се движите и ги препознава локациите што често ги посетувате, како што е вашето работно место или омилениот кафе бар, а потоа го приспособува звукот според опкружувањето.

Жена носи LinkBuds S при прошетка низ град и зборува на паметен телефон

Најдобриот квалитет за повици од Sony во потполно безжични слушалки

Технологијата за прецизно откривање гласови оптимално ги контролира микрофоните на слушалката, а напредната обработка на аудиосигнали нуди јасни разговори дури и во бучни опкружувања. Алгоритамот за намалување шум е создаден со машинско учење со AI, при што употребивме над 500 милиони примероци од гласови за да го намалиме амбиенталниот шум и да го истакнеме вашиот глас.

Минимизирање на шумот од ветер

Дури и на ветровити денови, шумот на ветерот ќе биде минимизиран од мрежестата структура околу микрофонот. 

Слика одблиску од новиот извонредно компактен звучник со прикажан внатрешен распоред

Прекрасен звук, реална музика

LinkBuds S се мали поради новиот звучник од 5 мм со многу приспособлива мембрана. И покрај својата големина, тој нуди моќен бас и кристално чисти вокали и извлекува максимум од музичките жанрови. Богатиот звук со среден опсег овозможува јасна репродукција на гласовите во музика, филмови и podcast-содржини. Со напредното поништување на шум, LinkBuds S ги намалуваат пречките.

Слика од вграден процесор V1 пред електронска плоча

Вграден процесор V1

Го подобрува поништувањето на шум за слушање без пречки со користење помалку енергија, подобрен квалитет на звукот и намалено изобличување.

Лого за High-Resolution Audio Wireless

Звук со висока резолуција без кабли 

LinkBuds S поддржуваат безжичен звук со висока резолуција благодарение на LDAC, нашата технологија за кодирање звук што е прифатена во целата индустрија. LDAC пренесува приближно три пати повеќе податоци од стандардниот Bluetooth®-звук, поради што ќе уживате во содржини со звук со висока резолуција чиј исклучителен квалитет е сличен како кај наменска жична врска.

Лого за DSEE

Обновување на сите компресирани датотеки во реално време 

Користејќи Edge-AI (вештачка интелигенција), DSEE Extreme™ го подобрува квалитетот на компресираните датотеки со музика во реално време. Вршејќи динамичко препознавање на инструменти, музички жанрови и посебни елементи од сите песни, тој ги обновува високите фреквенции на звукот што се изгубиле при компресијата.

Лого ознаки за Microsoft Soundscape и Microsoft

Поголема мобилност преку технологијата

Sony и Microsoft се здружија и развија технологија што им овозможува на луѓето подобро да се движат низ светот. LinkBuds S нудат поддршка за апликацијата Microsoft Soundscape. Уникатната интеграција овозможува иновативни доживувања за подобра навигација со 3D-звук, а сензорите вградени во слушалките LinkBuds S овозможуваат безгрижно доживување без да ги користите рацете.

Лого за Sony | Апликација Headphones Connect

Слушајте безбедно со апликацијата Sony | Headphones Connect

Проверете колку безбедно слушате музика со тоа што ќе ги споредите податоците за звучен притисок што ги снимаат вашите слушалки и препораките на Светската здравствена организација (WHO). Добивајте известувања од OS кога нивоата на јачина се премногу големи. Слушалките LinkBuds S имаат и поставки за интуитивна контрола на допир. Може да доделите функции по ваш избор на двете слушалки преку апликацијата Headphones Connect.

Маж и жена разговараат, а мажот носи слушалки LinkBuds S

Зборувајте и слушајте го само амбиенталниот звук

Поставете ја функцијата Speak-to-Chat да ја паузира музиката автоматски штом почнете да разговарате со некого, за да слушате само амбиентални звуци додека разговарате - ова е практично ако не сакате да ги извадите слушалките или рацете ви се зафатени. Штом завршите со разговорот, музиката автоматски ќе продолжи да се репродуцира.

Слика од човек кој вади LinkBuds S од увото за да ја паузира музиката

Моментална пауза. Моментална репродукција.

Само извадете ги ушните влошки од вашите уши и музиката ќе запре - сензорот за близина знае кога носите една или две ушни влошки. Вратете ги ушните влошки во ушите и музиката ќе продолжи.

Лого ознаки за вграден OK Google и Alexa

Контролирајте со вашиот глас

Добијте помош без да ги користите рацете - само изговорете „Hey Google“ или „Alexa“ за да го активирате саканиот гласовен помошник. Слушајте музика, поврзете се со пријателите, добивајте известувања, поставувајте потсетници и многу повеќе. Може да контролирате и функции на слушалките како што е поништувањето шум со помош на вашиот глас, да слушате музика и да управувате со е-пораките на Microsoft Outlook и да се вклучувате на состаноци на Microsoft Teams користејќи Google Assistant или Siri.

Слика од рака и прст што допира копче

Сè е на дофат на вашите прсти

Слушалките LinkBuds S имаат поставки за интуитивна контрола на допир - на пример, допрете ја левата слушалка за да преминете од режим за поништување на шум во режим за амбиентален звук или допрете ја подолго за брзо стишување или, пак, допрете ја десната слушалка двапати за да преминете на следната песна.

Логоа за Spotify Tap и Endel

Брз пристап до вашата омилена музика и звуци

Со Quick Access може да ги конфигурирате овие безжични слушалки да продолжат да репродуцираат музика од Spotify или приспособени звуци од Endel со два или три допири - не треба да го допирате вашиот паметен телефон. 

Лого за Google Fast Pair

Најдете ги вашите слушалки со Fast Pair

LinkBuds S ја поддржуваат функцијата за брзо впарување на Google. Може да видите каде сте ги оставиле слушалките со звучен сигнал или преку нивната последна локација во Find My Device од Google за паметен телефон.

Лого за Swift Pair

Лесно впарување со вашиот компјутер

Функцијата Swift Pair овозможува брзо и лесно впарување на слушалките со вашиот лаптоп со Windows 11 или Windows 10, компјутер или таблет-уред. Кога ќе го изберете режимот за впарување, на уредите со Windows 11 или Windows 10 во близина ќе се прикажат инструкции за впарување.

Лого за поврзување со повеќе уреди

Жена седи во дневна соба и носи LinkBuds S додека гледа видео на паметен телефон

Следната генерација на Bluetooth®-звук

Овие слушалки поддржуваат LE Audio, нова генерација на Bluetooth-звук со многу мало доцнење - идеален за играње игри.

Слика од двајца кои слушаат музика преку LinkBuds S, прикажана е разликата помеѓу стандарден пренос преку Bluetooth и истовремен пренос преку BT со LinkBuds S

Појасен и постабилен Bluetooth-сигнал

Bluetooth®-сигналот се испраќа до двете уши во исто време, дури и кога има пречки, со што се овозможува мало доцнење и висококвалитетен звук. Благодарение на моќниот вграден процесор V1, ќе може да уживате во стабилен безжичен звук без прескокнување.

Бели LinkBuds S и футрола над заднина со бели пластични парчиња

Рециклирани пластични материјали

За LinkBuds S се употребуваат рециклирани пластични материјали од автомобилски делови.

Бело пакување на LinkBuds S со елемент за закачување

Без пластика во пакувањето

Материјалот за пакување на LinkBuds S не содржи пластика, што е доказ за нашата посветеност да го намалиме влијанието на нашите производи врз животната средина. 

Слика одблиску од глава и рамена на жена која носи LinkBuds S додека трча

Отпорност на вода за секојдневно користење

Со ознака IPX4 за отпорност на вода, капките вода и потта нема да ја попречат работата на овие слушалки од Sony - продолжете да се движите по ритамот на музиката.

Икони за траење на батеријата, брзо полнење и репродукција со означено полнење од 5 минути за репродукција од 60 минути

Слушајте цел ден, полнете неколку минути

Добијте енергија за цел работен ден - 6 часа - од слушалките и складирајте енергија за уште 14 часа во футролата. Тоа е енергија за вкупно 20 часа слушање секогаш кога ќе излезете од домот. Се брзате? Со брзото полнење од само 5 минути ќе добиете време за репродукција до 60 минути, а апликацијата Sony | Headphones Connect ќе ве извести кога енергијата во футролата за полнење ќе падне под 30%.

Сиви LinkBuds S во футрола со усогласена боја и отворен капак

Извонредно мала футрола, совршена комбинација

Благодарение на стилскиот заоблен дизајн и боите што се совпаѓаат, футролата за полнење совршено ги надополнува LinkBuds S. Таа може удобно да се носи во џеб или да се држи во рака кога се движите и се отвора со едноставно притиснување на копче.

Слика од сива футрола за LinkBuds S со LinkBuds S, 3 дополнителни пара ушни влошки и кабел за полнење USB-C

Што има во пакетот

Отворете го пакувањето на вашите LinkBuds S и ќе пронајдете ушни влошки во 4 големини што одговараат на различни форми на уши, како и USB-C-кабел за полнење.

Лого за 360 Reality Audio

Прекрасно. Реално.

Опкружете се со звук од сите страни. Тој е толку реален што ќе се чувствувате како на концерт во живо или како да сте заедно со изведувачот на снимање во музичко студио. Благодарение на 360 Reality Audio, музиката никогаш не била поубава и пореална. Со овие слушалки ќе уживате во 360 Reality Audio.

Маж на кревет слуша преку слушалки, илустриран е ефектот на 360 Spatial Sound Personalizer околу неговата глава

360 Spatial Sound Personalizer

Уживајте во звук што е оптимизиран за вас благодарение на апликацијата Sony | 360 Spatial Sound Personalizer. Апликацијата го снима и анализира обликот на вашите уши, овозможувајќи им на слушалките да создадат уникатно звучно поле за вас кога ќе ги впарите со телевизорите BRAVIA XR.

Слушалки од Sony ставени врз комода под телевизор

Уживајте со Dolby Atmos

Ако го приклучите безжичниот предавател WLA-NS7 од Sony во телевизор BRAVIA XR, тогаш слушалките ќе создадат фантомски звучници во идеален распоред околу вас за да уживате со Dolby Atmos. Уживајте во сцената и чувствувајте се како дел од случувањата. 

LinkBuds S и нивната футрола за полнење во планетарна сина боја, опкружени со мали парчиња провидна пластика, а во заднина има пластични шишиња за вода

Сега достапни во планетарна сина боја

Слушалките LinkBuds S се изработени од рециклирани материјали и се достапни во уникатна боја со сина мермерна текстура - планетарна сина боја.

Слика од шише за вода што се разложува во мали парчиња пластика, покрај слика од LinkBuds S во планетарна сина боја опкружени со пластични остатоци

Планетарна сина - Создадени од рециклирани материјали

Делови од куќиштето и футролата на слушалките LinkBuds S во планетарна сина боја се изработени од фабрички обновена пластика и рециклирани шишиња за вода, како и рециклирани пластични материјали од автомобилски делови. Оттука произлегува нивната карактеристична мермерна текстура. Неизбежните разлики во мермерната текстура значи дека не постојат два исти пара слушалки LinkBuds S во планетарна сина боја.

Лого за Conservation International

Сите слушалки го помагаат проектот „Protect our Oceans“

Освен што ја намалуваме употребата на нова пластика, ќе донираме и по 2 $ USD од продажната цена на сите продадени слушалки за поддршка на активностите за зачувување на океаните на Conservation International. Тоа значи дека со секој купен пар ќе заштитиме приближно 58.824 метри квадратни од океанот, што е приближна површина на 47 олимписки базени.

Икони од лаптоп и паметен телефон

Поврзување со повеќе уреди

Заради максимална практичност, овие слушалки со Bluetooth® може да се впарат со два уреди со Bluetooth® истовремено. Ако добиете дојдовен повик, слушалките знаат кој уред ѕвони и автоматски се поврзуваат со него. Исто така, со притиснување едно копче ќе можете брзо да избирате кој од тие два уреди ќе го слушате преку слушалките.