Ве молиме прифатете ги колачињата на Youtube за да го погледнете видеото

Отворете ги опциите за колачиња подолу и вклучете ги колачињата на Youtube во делот „Functional“ (Функционални).

Прочитајте го текстот за ова видео

Серија X92K

Реални бои и контраст, светли 4K-слики
СИТЕ ТЕЛЕВИЗОРИ

X92K | BRAVIA XR | Full Array LED | 4K Ultra HD | Висок динамички опсег (HDR) | Паметен телевизор (Google TV)

X92K Series
Слика од X92K | BRAVIA XR | Full Array LED | 4K Ultra HD | Висок динамички опсег (HDR) | Паметен телевизор (Google TV)

139 см (55")|164 см (65")|189 cm (75”)

Наградувани
Лого за CES® Innovation Awards 2022 Best of Innovation
CES2022 Best of Innovation Awards Honoree, награда за BRAVIA CAM
Лого за CES® Innovation Awards 2022 Honoree
CES2022 Innovation Awards, награда за BRAVIA CORE
Нова генерација на слика и звук со когнитивна интелигенција

Ново ниво на слика и звук со Cognitive Processor XR™. Нашиот револуционерен процесор во телевизорите BRAVIA XR™ од Sony репродуцира содржини на ист начин како што гледаат и слушаат луѓето, за да добиете неверојатно реално доживување. Тој разбира како фокусира човечкото око и врши вкрстена анализа на сликите за да создаде реална длабочина, извонреден контраст и прекрасни и живописни бои. 

Full Array Contrast со реална длабочина

Full Array LED, со помош на Cognitive Processor XR™, го контролира задното осветлување во зони за да создаде реален контраст и во светлите и во темните површини истовремено. Паметниот процесор го гледа светот исто како и вие, а сликите ги подобрува со реални бои и длабочина.

Музичар на концерт кој свири контрабас со звучни бранови
Звукот доаѓа од екранот, а сликите и звукот се во хармонија

Уживајте во звук што е прецизно усогласен со случувањата на екранот благодарение на технологијата Acoustic Multi-Audio™. Високотонците за позиционирање на звукот создаваат хармонија од сликите и звукот за прекрасно доживување при гледањето.

Кажете што сакате да гледате со гласовното пребарување

Пронајдете омилени содржини со гласовно пребарување. Почнете да гледате серија или филм со изговарање на името или пребарувајте гласовно изговарајќи „find action movies“. Притиснете го копчето на управувачот за да започнете.

Слика одблиску од жена со далечински управувач која контролира телевизор со нејзиниот глас
Направете кино во домот и гледајте филмови што ги добивате со BRAVIA XR™
Совршен за PlayStation®5
„Road to Zero“ напишано врз слика од земјата со сиви тонови
Обнови, рециклирај и намали - дизајн за животната средина 

Телевизорите BRAVIA XR се дизајнирани за врвни доживувања и не се штетни за животната средина. Посветени сме да користиме помалку нерециклирана пластика за телевизорите и пакувањата. Рамката на X92K е од рециклирана пластика. Технологиите за задно осветлување, BRAVIA CAM и сензорите нудат квалитетна слика и мала потрошувачка на енергија.   

XR Picture
Слика одблиску од овошје како бобинки, грејпфрут, диња и киви
Широка палета на бои за реални тонови и нијанси

Благодарение на Cognitive Processor XR™, нашиот екран со Full Array LED, нова уникатна структура на LED-светилки и XR Triluminos Pro му овозможува на X92K да прикаже повеќе од милијарда бои како во реалниот свет. Тој ги открива боите преку заситување, тонови и светлина за да создаде природни нијанси во сите детали, особено во зелените и црвените бои.

Поголема длабочина со длабоки црни тонови и силна светлина

Нашиот Cognitive Processor XR™ ги подобрува сликите исто како што фокусираат вашите очи, за да создаде реални бои и длабочина. Со прецизно балансирање на светлината низ екранот, XR Contrast Booster нуди посветли тонови во одблесоците и подлабоки црни тонови во сенките. Сцените изгледаат пореални и имаат повеќе длабочина и детали. 

Слика од ефектот на XR Contrast Booster на балон со топол воздух
Слика одблиску од пердуви на птица, прикажани се ефектите на XR-подобрување на квалитетот до 4K
Обновување изгубени текстури, сите содржини подобрени до 4K

Со XR-подобрувањето на квалитетот до 4K ќе добиете забава со квалитет до 4K. Нашиот Cognitive Processor XR™ обработува огромни количини на податоци и интелигентно ги обновува изгубените текстури и детали за да добиете реални слики. 

Интелигентна обработка на движењата за остри брзи движења

Гледањето спорт и акциони филмови штотуку стана многу подобро. Нашиот Cognitive Processor XR™ со XR Motion Clarity™ ги анализира движењата во повеќе кадри за да создаде јасни, осветлени и остри движења.

Слика од сурфер со остри детали во бранот
Дознајте за технологиите за слика
 
XR-звук
Слика од звучни бранови од телевизорот со Acoustic Multi-Audio™
Моќен звук од екранот што е прецизно усогласен со сликите

Acoustic Multi-Audio™ користи високотонци за позиционирање на звукот за да репродуцира високофреквентни звуци од соодветно место на екранот. Со звучниците X-Balanced Speaker ќе слушате јасен и висококвалитетен звук.

Сета ваша забава надградена со 3D-опкружувачки звук

Содржините добиваат реален опкружувачки звук со BRAVIA XR™. XR Surround создава виртуелен опкружувачки звук од страните и вертикално користејќи ги звучниците на телевизорот, за да уживате во 3D-звук без звучници на таванот или звучници насочени нагоре. Нашите телевизори BRAVIA XR™ се компатибилни и со Dolby Atmos®.

Сцена од жена на кревет во дневна соба која гледа телевизија и слуша опкружувачки звук со XR Surround
Најдобри перформанси со аудио опрема од Sony

Ако ги впарите нашите најнови телевизори BRAVIA XR со аудио опрема од Sony, тие ќе ви понудат ново и ненадминато аудио-визуелно доживување со неверојатен XR-квалитет на слика и звук.

Жена разговара на телефон на улица со многу луѓе, прикажано е како Voice Zoom 2 го прави говорот полесен за слушање
Voice Zoom™2 ги подобрува гласовите и создава јасни дијалози

Слушајте појасни дијалози од телевизорот без да ја зголемувате јачината на звукот. Дури и ако говорот се слуша слабо, Voice Zoom 2 го открива типот на гласот, го анализира и ја зголемува неговата острина. 

Откријте технологии за звук
 
Одлични слики и звук, независно од опкружувањето

Опуштете се и уживајте во прекрасно доживување при гледањето. Нашата уникатна технологија за амбиентално оптимизирање со сензор за светлина автоматски ги прилагодува сликата и звукот според опкружувањето.

Преминете на уште подобро гледање, оптимизирано со BRAVIA CAM

Поврзете го вашиот телевизор BRAVIA XR со BRAVIA CAM, што се продава посебно, за да добиете уште повозбудливо доживување при гледањето. BRAVIA CAM препознава каде се наоѓате во просторијата и колку сте оддалечени од телевизорот, а потоа соодветно ги прилагодува поставките за звукот и сликата. Звукот е појасен, а светлината на сликата ќе се прилагоди кон вашето опкружување.

Нови начини за уживање во телевизијата со BRAVIA CAM

Со BRAVIA CAM секогаш имате најдобро место за седење во домот. Препознава каде седите и соодветно ги оптимизира сликата и звукот. Достапни се и контроли со гестикулации и други нови и забавни искуства што чекаат да ги откриете.

Ве молиме прифатете ги колачињата на Youtube за да го погледнете видеото

Отворете ги опциите за колачиња подолу и вклучете ги колачињата на Youtube во делот „Functional“ (Функционални).

Двајца разговараат со пријател, гледаат слика во слика преку BRAVIA CAM
Видеоразговори со пријателите и семејството на голем екран

Разговарајте со пријателите и семејството на голем екран. Впарете го телевизорот со BRAVIA CAM и забавувајте се повеќе.

Дознајте за BRAVIA CAM
 

Функции на паметните телевизори
Слика одблиску од жена со далечински управувач која контролира телевизор со нејзиниот глас
Сè што сакате да гледате, на едно место

Пристапете лесно до сите ваши омилени содржини и услуги. Гледајте повеќе од 700.000 филмови и серии на едно место. Google TV ви ги нуди и организира омилените содржини од сите ваши апликации и претплати.

Зголемете ги омилените содржини од телефонот

Брз и лесен пристап до вашите омилени видеозаписи, фотографии, игри и други содржини од вашите уреди со iOS или Android на голем екран.

Слики од мачка и човек во кану проследени од паметен телефон кон телевизор
Откријте паметни технологии
 
Едноставен далечински управувач
Слика од чистење на далечинскиот управувач со марамче
Лесно се брише, никогаш не се валка

Дизајниран со рамна површина со ниски копчиња и специјален полиуретански слој, нашиот далечински управувач лесно се брише и чисти. Сите копчиња се специјално обложени со антибактериски материјал. 

Контролирајте ги вашите уреди со еден далечински управувач

Сите поврзани уреди може да се контролираат со нашиот паметен далечински управувач. Пристапот до услугите за видео на барање со едно копче ќе ви ги пренесе сериите и филмовите во дневната соба за неколку секунди.

Слика што прикажува дека сите поврзани уреди може да се контролираат преку еден паметен далечински управувач
Дизајн
Прекрасен минималистички дизајн за максимална забава

Нашиот минималистички дизајн во вид на плоча нуди максимални димензии на екранот и минимална рамка за да се фокусирате на тоа што е важно - сликата. Уживајте во реална слика на голем екран, без пречки.

Изгледот може да се разликува според големината на телевизорот.

Повеќе забава со врвен квалитет, како што замислил креаторот

Одликувајќи се со технологии што ја задржуваат намерата на креаторите, вклучувајќи и голем избор на режими калибрирани од креаторите, IMAX Enhanced и Dolby Vision®, овој телевизор ја прикажува сета драма и возбуда што ја замислил режисерот. Тој е Calman Ready и креаторите можат да го калибрираат за уредување снимени материјали.

Слика од вљубен пар во дневна соба кои гледаат Netflix на телевизор BRAVIA монтиран на ѕид. При притиснување на копчето за вклучување и исклучување на Adaptive Calibrated Mode под сликата, ќе забележите дека светлината се менува за да се усогласи со опкружувањето.
Слика од вљубен пар во дневна соба кои гледаат Netflix на телевизор BRAVIA монтиран на ѕид. При притиснување на копчето за вклучување и исклучување на Adaptive Calibrated Mode под сликата, ќе забележите дека светлината се менува за да се усогласи со опкружувањето.
ВКЛУЧЕНО
ИСКЛУЧЕНО
Гледајте Netflix со филмски квалитет што се оптимизира автоматски

Уживајте во содржини од Netflix со спектакуларен квалитет, така како што ги замислиле креаторите. Netflix Adaptive Calibrated Mode е создаден специјално за содржини од Netflix, а заедно со функцијата за оптимизација според амбиенталното осветлување кај телевизорите BRAVIA XR, ви овозможува да уживате во омилените серии преку оптимизирање на светлината на сликата според осветлувањето во вашата соба.

Ја оптимизира сликата на сите ваши омилени содржини

Уживајте во повеќе содржини како што замислиле нивните креатори. Со BRAVIA CORE Calibrated Mode, сите стандардни и IMAX Enhanced™-филмови се прилагодуваат според оптималните поставки за слика за да добиете извонредно филмско доживување во домот.

Слика од логото за BRAVIA CORE
Лого за Assistive Technology
Помошна технологија на Google TV

Нашите телевизори имаат технологија за пристапност за лица со намален вид, слух и подвижност.

Спецификации и функции

Уживајте во забавата со интензивни бои и контраст благодарение на овој 4K-телевизор кој се одликува со екран со Full Array LED и Cognitive Processor XR™.

Дизајн со кој се води грижа за животната средина

ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ ЗА SONY И ЖИВОТНАТА СРЕДИНА

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности.

Прочитајте повеќе

ЕКОЛОШКИ КАРАКТЕРИСТИКИ НА ОВОЈ ПРОИЗВОД

  • Контролата на динамичкото задно осветлување, или контрола на осветлување на ниво на точки, ја подобрува енергетската ефикасност преку прилагодување на светлината на екранот според промените на содржината на сликата

  • Режимот за заштеда на енергија заштедува енергија преку прилагодување на светлината на екранот

  • Режимот за исклучување на екранот заштедува енергија преку исклучување на сликата на екранот без потреба да го активирате режимот на подготвеност на телевизорот, а сепак да уживате во звукот