WH-XB900N

Слушнете ги сите ноти со EXTRABASS™

Одликувајќи се со извонреден бас и напредно поништување на шум, слушалките WH-XB900N ве фокусираат само на музиката. Уживајте сами во забавата.

Погледнете ги XB900N во акција

Дознајте повеќе за овие безжични слушалки со поништување на шум што нудат многубројни паметни функции како интуитивни контроли на допир, брзо стишување за лесни разговори и батерија што трае долго, како и паметен дизајн создаден за целодневно слушање со длабок и моќен звук.

Лого за EXTRA BASS™
EXTRA BASS™ за неверојатно длабок и моќен звук

Како дел од палетата со EXTRA BASS™ од Sony, слушалките WH-XB900N ги подобруваат ниските фреквенции за да добиете извонреден бас. Наменскиот канал за бас во куќиштето на слушалките и зголемената непропустливост на воздух помеѓу звучниците и ушните тапанчиња помага во создавање прецизни и моќни ритми што внесуваат енергија во сите песни. Исто така, слушалките нудат јасни вокали за да создадат богато и сеопфатно доживување при слушањето.

Технологија за поништување на шумот

Стишете го светот околу вас и уживајте во сопствена забава со функција за дигитално поништување шум и квалитетен звук со EXTRA BASS.

Лого за дигитално поништување на шум
Група графикони што прикажуваат како функционира дигиталното поништување на шумот кај слушалките WH-XB900N.
Како функционира

Микрофонот во слушалките го прима амбиенталниот звук (звуци од сообраќај), а електронското коло за поништување на шум ја анализира неговата бранова форма (A). Потоа слушалките генерираат обратна бранова форма што е еквивалентна негатива на амбиенталниот звук (B). Со преклопување на оригиналниот звук и обратниот звук (C), тие се неутрализираат меѓусебно, а вие ќе слушате само музика.

Уживајте во безжична слобода со NFC и Bluetooth®-технологија

Безжичните технологии NFC (поле за комуникации во близина) и Bluetooth® ја елиминираат потребата од поврзување со кабли и сложените постапки за поставување. Со вашиот уред кој поддржува NFC допрете ги слушалките за брзо и лесно поврзување, а потоа започнете со проследување на вашата музичка збирка. Немате NFC? Нема проблем. Поврзете се преку Bluetooth®.

Лого за Bluetooth®
Безжично проследување преку Bluetooth® врска

Безжично проследување на вашите омилени песни со безжичната технологија Bluetooth®, со впарување на вашиот паметен телефон или таблет-уред.

Лого за NFC™ со еден допир
NFC™ со еден допир за брзо поврзување

Допрете ги уредите што поддржуваат NFC™ до ознаката N на куќиштето за брзо и лесно поврзување преку Bluetooth®.

Икона за траење на батеријата до 30 часа.
Голема издржливост на батеријата за слушање преку целиот ден

Полнењето од приближно 4 часа ви нуди целодневна енергија за репродукција од приближно 30 часа. Со брзо полнење од 10 минути, пак, добивате енергија за слушање до 60 минути.

Тенок дизајн и долготрајна удобност при слушањето

Едноставниот, елегантниот и софистицираниот дизајн на слушалките WH-XB900N со поништување на шум и еднобојно куќиште ќе ви одговара совршено независно од вашиот стил. Меките ушни перничиња нудат долготрајна удобност и се идеални за непрекинато слушање на вашите омилени албуми.

Слика на која е прикажан дизајнот на преклопување на слушалките WH-XB900N.
Дизајн на преклопување за секојдневна практичност

Дали завршивте со слушањето музика? Слушалките WH-XB900N со поништување на шум и дизајн на преклопување се доволно компактни за да можете брзо и лесно да ги ставите во вашата торба.

Слика од производот WH-XB900N
Вграден микрофон за практични разговори

Разговарањето е практично дури и кога носите слушалки - вградениот микрофон ќе ви овозможи да одговарате на повиците без користење на рацете кај одредени паметни телефони. Допрете двапати врз куќиштето на десната слушалка за да одговорите на повик и лизгајте со прстот надолу и нагоре по куќиштето за прилагодување на јачината на звукот.

Контрола на дофат на вашите прсти

Менувајте песни, менувајте ја јачината на звукот и одговарајте или воспоставувајте повици со допирање или лизгање на прстот врз панелот на допир на куќиштето на слушалките. За активирање на функцијата за брзо стишување треба да го допрете куќиштето на десната слушалка и јачината на звукот на музиката веднаш ќе се намали, овозможувајќи ви да слушате амбиентални звуци - ако некој ви постави прашање во кафе-бар па сè до читање известувања на железничка станица.

Лого за Sony | Headphones Connect
Sony | Апликација Headphones Connect

Преземете Sony | Headphones Connect за да го прилагодите слушањето. Во функциите спаѓаат еквалајзер за прилагодување на звукот и приспособлива контрола на звукот, за автоматско прилагодување на поставките за амбиентален звук според ситуацијата.

Лого ознаки за Google Assistant и Amazon Alexa.
Бидете попаметни со гласовниот помошник - Google Assistant и Amazon Alexa и Siri

Организирајте го денот со помош на гласовниот помошник во вашиот телефон преку микрофонот на слушалките. Забавувајте се, поврзете се со пријателите, добивајте информации, слушајте музика и известувања, поставувајте потсетници и многу повеќе.

Сертифицирани слушалки за персонализирано слушање

Со сертифицираните слушалки за 360 Reality Audio и апликацијата Sony | Headphones Connect, оптимизирајте го слушањето преку анализа на формата на вашите уши, а потоа уживајте во врвно доживување.

Прилагодено филмско доживување

Со BRAVIA XR™ и безжичниот предавател WLA-NS7

Уживајте во возбудливо доживување со Dolby Atmos® и 360 Spatial Sound што се приспособува кон вашите уши благодарение на BRAVIA XR и овие слушалки со безжичен предавател WLA-NS7.  

Маж седи на кревет во дневна соба и користи слушалки преку безжичен предавател
360 Spatial Sound Personalizer

Уживајте во звук што е оптимизиран за вас благодарение на Sony | 360 Spatial Sound Personalizer. Апликацијата го снима и анализира обликот на вашите уши, овозможувајќи им на слушалките да создадат уникатно звучно поле за вас кога ќе ги впарите со телевизорите BRAVIA XR™.

Безжичен предавател WLA-NS7 со слушалки оставени врз орман, предавателот е приклучени во телевизор BRAVIA монтиран на ѕид
Уживајте со Dolby Atmos

Ако го приклучите безжичниот предавател WLA-NS7 од Sony во телевизор BRAVIA XR™ , тогаш слушалките ќе создадат фантомски звучници во идеален распоред околу вас за да уживате со Dolby Atmos. Уживајте во сцената и чувствувајте се како дел од случувањата.

Artist_connection
Слушнете исечоци од музика на демо плеерот со преземање на Artist Connection

Спецификации и функции

Задлабочете се во сопствена забава со звукот со EXTRA BASS™. Одликувајќи се со енергија за цел ден, безжична технологија Bluetooth®, долготрајна удобност при слушањето и секојдневна практичност, слушалките со поништување на шум WH-XB900N ви овозможуваат да уживате во вашата музика на ваш начин.
  • Звук со EXTRA BASS™ и дигитално поништување на шум

  • Слушајте цел ден со батеријата што трае до 30 часа

  • Слушање со еден допир преку безжичните технологии NFC и Bluetooth®

  • Елегантен дизајн на преклопување

  • Повици без користење на рацете за практична употреба

ЗВУЧНИК
40мм
S-Master HX
Не
ФРЕКВЕНТЕН ОДЗИВ (КОМУНИКАЦИЈА ПРЕКУ BLUETOOTH®)
20 Hz - 20.000 Hz (семплирање со 44,1 kHz) / 20 Hz - 40.000 Hz (LDAC семплирање со 96 kHz, 990 kbps)
ПАСИВНО ФУНКЦИОНИРАЊЕ
Да
NFC
Да
ДОЛЖИНА НА КАБЕЛОТ
прибл. 1,2 м (47 1/4 инчи) (со испорачаниот кабел за слушалки)
DSEE
Да
Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина