WH-1000XM4 

Дискретна бела боја

Нов дизајн со дискретна бела боја што го отсликува концептот на тишина и смиреност на слушалките со поништување на шум.

Прикажи видео

Погледнете го видеозаписот за кампањата

Дискретна бела боја

Дискретната бела боја е новата боја што го доловува концептот на тишина и смиреност на WH-1000XM4 и ќе биде во ограничена количина. Дискретната бела боја има бисерен ефект на површинскиот слој на слушалките за да создаде чувство на длабочина и луксуз.

Бидете едно со музиката

Дознајте како слушалките WH-1000XM4 го комбинираат најнапредното поништување на шум со исклучителен квалитет на звук и многубројните паметни функции за извонреднос доживување при слушањето.

Најдобри карактеристики
Слушалки со поништување на шум во воз
Поништување на шум што е водечко во индустријата
Слушалки со интелигентна технологија во ресторан
Технологија за паметно слушање
Поништување на шум што е водечко во индустријата

Без разлика дали имате долг лет или уживате во кафе бар, WH-1000XM4 ќе ви понудат најдобри перформанси за поништување шум досега, елиминирајќи уште повеќе непотребни звуци со високи и средни фреквенции.

Револуционерна технологија

Технологијата за два сензори за шум користи по два микрофони во слушалките за да го сними амбиенталниот шум и потоа ги пренесува податоците до процесорот QN1 за HD-поништување на шум. Користејќи нов алгоритам, процесорот ги обработува податоците за да го поништи шумот од различни опкружувања. Заедно со новиот Bluetooth® SoC (систем на чип) за звук, ги открива сигналите за музика и шум и се приспособува кон нив, а ги прилагодува и акустичните карактеристики помеѓу звучниците и ушите, со брзина над 700 пати во секунда.

Чип со процесор QN1 за HD-поништување на шум
Оптимизирано поништување на шум

За да обезбедат максимални перформанси за поништување шум, слушалките WH-1000XM4 користат две технологии: лично оптимизирање на поништувањето на шумот што е дизајнирано специјално за вас и оптимизирање на атмосферскиот притисок при воздушно патување.

Контрола на амбиенталниот звук

Прилагодете го амбиенталниот звук со апликацијата Sony | Headphones Connect за да го поништите шумот, но сепак да ги слушате неопходните звуци од опкружувањето, како известувања за транспорт, додека слушате музика во движење.

Снимка одблиску од левата слушалка на Wh-1000xm4
Безжична слобода, врвен звук

LDAC пренесува приближно три пати повеќе податоци (со максимална стапка на пренос од 990 kbps) од стандардниот BLUETOOTH®-звук, поради што ќе уживате во содржини со звук со висока резолуција чиј исклучителен квалитет е сличен како кај наменска жична врска.

Детален приказ на внатрешните компоненти на слушалките WH-1000Xm4
Звук на кој можете да му верувате

Аналогниот засилувач во процесорот QN1 за HD-поништување на шум нуди најдобар сооднос помеѓу сигналот и шумот за мало изобличување и извонреден квалитет на звук кај преносливите уреди. Овие слушалки се одликуваат со моќни звучници од 40 мм со мембрана од течни кристали и полимер (LCP) што се совршени за моќни ритми и репродукција на сите фреквенции со опсег до 40 kHz.

Обновување на сите компресирани датотеки во реално време

Користејќи Edge-AI (вештачка интелигенција), DSEE Extreme™ го подобрува квалитетот на компресираните датотеки со музика во реално време. Препознавајќи инструменти, музички жанрови и елементи од песните, како вокали или интервали, тој ги обновува високите фреквенции на звукот што се изгубиле при компресијата и создава побогато и целосно доживување при слушањето.

Лого за DSEE Extreme
Технологија за паметно слушање за поголемо уживање

Слушалките WH-1000XM4 користат голем број паметни технологии за да создадат беспрекорно доживување при слушањето, без да ги користите рацете. На пример, почнете да зборувате за автоматски да ја паузирате музиката со режимот Speak-to-Chat или уживајте во приспособлива репродукција благодарение на сензорот за близина и двата сензори за забрзување што откриваат дали ги носите вашите слушалки.

Speak-to-Chat за попрактично користење

Штом почнете да разговарате со некого, функцијата Speak-to-Chat автоматски ја запира музиката и почнува да го пропушта амбиенталниот звук за да можете да разговарате. Направена врз основа на технологијата за прецизно откривање гласови, оваа паметна функција ги користи петте микрофони вградени во слушалките и напредна обработка на аудио сигнали за да го препознае и да реагира на вашиот глас. Штом завршите со разговорот, музиката автоматски ќе продолжи да се репродуцира.

Приспособливата контрола на звукот се прилагодува кон тоа што го правите

Приспособливата контрола на звук е паметна функција што открива каде се наоѓате и што правите, а потоа ги прилагодува поставките за амбиентален звук за да создаде идеално доживување при слушањето.

Слушалки WH-1000XM4 при патување во автобус
Патување

Уживајте во сите патувања без шум во заднина што би им пречел на вашите омилени песни.

Слушалки WH-1000XM4 при пешачење на улица
Пеш

Бидете свесни за сè што ве опкружува, од улиците до канцеларијата, а притоа уживајте во музика.

Слушалки WH-1000XM4 при чекање на платформа
Чекање

Слушајте важни соопштенија додека чекате, без шум во заднина.

Учи за вашите омилени локации

Со тек на време, приспособливата контрола на звук учи како да ги препознава локациите што често ги посетувате, како што е вашето работно место, салата или омилениот кафе бар, а потоа го приспособува звукот според опкружувањето.

Мапа
Слушалки што реагираат на вас

Сензорот за близина и двата сензори за забрзување во слушалките можат да откријат дали ги носите слушалките, а потоа соодветно да ја приспособат репродукцијата за да заштедите енергија во батеријата.

Слушалки WH-1000XM4 поставени околу нечиј врат, во кафе бар
Паузирајте ја музиката

Извадете ги слушалките и музиката автоматски ќе се паузира.

Некој ги носи слушалките WH-1000XM4 во кафе бар
Продолжете со репродукција

Вратете ги слушалките и музиката автоматски ќе продолжи да се репродуцира.

Брзо стишување во кафе бар
Брзо внимание

Дали треба брзо да ги слушнете звуците или гласовите околу вас? Ставете ја дланката врз куќиштето за веднаш да го намалите звукот на музиката и да ги слушнете амбиенталните звуци.

Носете ги цел ден во целосен комфор

WH-1000XM4 нудат спој од модерен стил и удобност. Меките перничиња од уретанска пена го намалуваат притисокот и еднакво го распоредуваат и го подобруваат контактот помеѓу ушите и перничињата за стабилно поставување. Благодарение на лесниот дизајн, нема да забележите дека ги носите.

Енергија за цел ден и брзо полнење

Со батеријата што трае до 30 часа ќе имате доволно енергија за долги патувања. Ако треба брзо да ја надополните батеријата, за само 10 минути може да наполните енергија за 5 часа користење со изборниот AC-адаптер.

Ракување без напор

Од контролирање на вашата музика до пристап до вашиот гласовен помошник или повици без користење на рацете - сето ова никогаш не било полесно со WH-1000XM4.

WH-1000XM4 со гласовен помошник
Бидете попаметни со гласовниот помошник

Управувајте со дневните обврски разговарајќи со помошникот. Забавувајте се, поврзете се со пријателите, добивајте информации, слушајте музика и известувања, поставувајте потсетници и многу повеќе.

Повици без користење на рацете со WH-1000XM4
Појасни повици без користење на рацете 

Воспоставувајте повици без користење на рацете. Оставете го телефонот и разговарајте со двоен допир. Благодарение на технологијата за прецизно откривање гласови што користи пет вградени микрофони и напредна обработка на аудио сигнали, WH-1000XM4 нудат појасен звук за вашиот соговорник при телефонските повици. 

WH-1000XM4 со лесно достапни контроли
Контрола на дофат на вашите прсти

Менувајте песни, менувајте ја јачината на звукот и одговарајте или воспоставувајте повици со допирање или лизгање на прстот врз панелот.

Sony | Апликација Headphones Connect

Со апликацијата Sony | Headphones Connect, функцијата за контрола на амбиенталниот звук ви овозможува да ја прилагодувате јачината на звукот во заднина и ви нуди опција да слушате само гласови. Еквалајзерот, пак, ви овозможува да ги прилагодувате нивоата на звукот според вашата музика.

Лого за Headphones Connect
Поврзување со повеќе уреди

За да овозможат максимална практичност, слушалките WH-1000XM4 може да се впарат со два уреди со Bluetooth® истовремено. Кога ќе добиете повик, слушалките ќе знаат кој уред ѕвони и ќе се поврзат со него автоматски. Исто така, ќе можете брзо и непречено да ги префрлувате слушалките помеѓу двата уреди со допирање едно копче.

Маж ги носи слушалките WH-1000XM4 во ресторан
Лого за Fast Pair

WH-1000XM4 поддржуваат Fast Pair од Google. Пронајдете каде сте ги оставиле вашите слушалки WH-1000XM4 со звучен сигнал или со проверка на нивната последна локација преку апликацијата Find My Device од Google во вашиот паметен телефон.

WH-1000XM4 преклопени навнатре
Вртлива структура на преклопување

Слушалките се преклопуваат навнатре за да можете уредно да ги спакувате во компактната торбичка.

WH-1000XM4 во торба за носење со кабел
Торбичка за носење со кабел

Испорачаната торбичка за носење е издржлива и вклучува кабел за слушање.

Прекрасно. Реално.

Потонете во звук што ве опкружува. Толку е реален што ќе се чувствувате како на концерт во живо или како да сте со изведувачот во студио. Со 360 Reality Audio, музиката никогаш не била поубава и пореална. Со овие слушалки ќе уживате во 360 Reality Audio.

Artist_connection
Слушнете исечоци од музика на демо плеерот со преземање на Artist Connection

Спецификации и функции

Слушалките WH-1000XM4 се интелигентни и интуитивни и нудат дополнителни подобрувања во нашето поништување на шум што е водечко во индустријата, исклучителен квалитет на звук и паметно слушање што се приспособува според начинот на користење и вашата локација.
  • Процесорот QN1 за HD-поништување на шум, Bluetooth® SoC за звук и двата сензори за шум ви овозможуваат слушање без пречки

  • Лично оптимизирање на поништувањето на шум и оптимизирање на атмосферскиот притисок

  • Висококвалитетен звук со DSEE Extreme™ и LDAC

  • Приспособливата контрола на звукот автоматски ги прилагодува поставките за амбиентален звук според вашата локација и начинот на користење

  • Безжична слобода со технологијата BLUETOOTH®

Звучник
40 мм, во вид на купола (CCAW звучна намотка)
DSEE Extreme
Да
Фреквентен одзив
4 Hz-40.000 Hz
Фреквентен одзив(комуникација преку Bluetooth®)
20 Hz - 20.000 Hz (семплирање со 44,1 kHz) / 20 Hz - 40.000 Hz (LDAC семплирање со 96 kHz, 990 kbps)
Фреквентен одзив (активен режим) 
4 Hz-40.000 Hz
Пасивно функционирање
Да
NFC
Да
Должина на кабел
Кабел за слушалки (прибл. 1,2 м, жици од OFC, позлатен мини стерео приклучок)
Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Оценки и награди

Корисниците велат