Слика од 4K Handycam® со вграден проектор AXP33
Слика од 4K Handycam® со вграден проектор AXP33
Слика од 4K Handycam® со вграден проектор AXP33
Слика од 4K Handycam® со вграден проектор AXP33

Функции

4K квалитет на слика

Снимајте 4K видеоснимки што содржат приближно четири пати повеќе детали од записите во Full HD (3840 x 2160 точки наспроти 1920 x 1080) и снимете повеќе од извонредните квалитети што нудат неверојатна реалистичност на сликите. 

Неверојатно лесно и компактно куќиште

FDR-AXP33 е повеќе од 30% помала и повеќе од 20% полесна од тековниот модел FDR-AX100, што ја прави најлесна пренослива 4K видеокамера на пазарот.

Балансиран оптички SteadyShot™

Нашата напредна стабилизација на слика нуди снимање видео материјали без заматување, дури и кога условите за снимање се неповолни и создаваат тресење. 

Напредни функции за снимање

Уживајте во целосното прилагодување кое го нудат ергономските рачни контроли. Користете го повеќенаменскиот прстен за рачно управување за да го прилагодите зумот, фокусот, експозицијата, ирисот, брзината на блендата, AE поместувањето или режимот за поместување на балансот на белата боја откако ќе го употребите копчето за рачно управување за да го изберете режимот. Електронскиот визир нуди прецизно прегледување на сликите.

Подобрена репродукција во Full HD

Подобрете го вашето доживување при гледањето дури и без 4K телевизор. Користејќи семплирање, FDR-AXP33 автоматски ги конвертира 4K снимките во Full HD со исклучителен квалитет. 

Делумна репродукција

Можете да изберете одреден дел од сликата и да го репродуцирате во Full HD, благодарение на високата 4K резолуција. Исто така, можете да ја менувате големината на отсекот со рачката за зумирање или со иконата прикажана на екранот.

Контрола на повеќе камери

Повеќе снимки значат повеќе можности за уредување. Лесно снимајте видеоснимки од различни агли, без разлика дали користите камери поставени директно на FDR-AXP33 или камери со безжично активирање. Контролата на повеќе камери го олеснува синхронизирањето на поставките за снимање кај сите уреди. 

Проследување во живо преку Ustream (во моментот IBM Cloud Video)

Од изведби до спортски настани, некои работи е најдобро да се гледаат во живо. Споделувајте ги сцените во реално време, со висококвалитетна слика и звук. 

Highlight Movie Maker

Повеќенаменската функција за ефикасно уредување видеоснимки Highlight Movie Maker нуди неколку функции кои заштедуваат време. Додајте точки за нагласување на клучните моменти при снимањето и видеокамерата автоматски ќе ги синхронизира вашите транзиции со музиката. 

Вграден проектор 

Снимајте и прикажувајте содржини со истиот уред. Проекторот со 50 лумени ви овозможува да го прикажувате вашиот филм — или друга содржина, со помош на надворешниот влез — на која било рамна површина за прикажување. 

Exmor R® CMOS сензор

Овој најсовремен сензор ја подобрува јасноста на сликата, го намалува шумот во темни опкружувања и овозможува помеко дефокусирање на заднината.

BIONZ X™ процесор на слика

Напредниот процесор за обработка на слика BIONZ X помага во добивањето поживописен и пореалистичен квалитет на сликата, како и побрзи можности за обработка. 

Vario-Sonnar T* широкоаголен објектив од ZEISS®

Овој широкоаголен објектив од 29,8мм од ZEISS® кој нуди 10x оптички зум не само што е идеален за снимање огромни пејзажи, меѓу широкиот опсег на други сцени — тој е и посебно прилагоден за 4K. 

Извонреден квалитет на слика

4K Ultra HD и снимањето со високи бит-стапки се реализираат со користење на XAVC S форматот, кој е развиен од XAVC форматот за професионална употреба. Сепак, податоците во форматот XAVC S се компресирани за да бидат попрегледни за обичните корисници.

Снимање фотографии со резолуција од 20,6MP

Понекогаш не ви е потребна - или не сакате - видеоснимка. Ставете ја вашата видеокамера во режим на фотографии и снимајте прекрасни висококвалитетни фотографии на едноставен начин, како со фотоапарат.

Извонредно ноќно снимање

Оваа функција користи инфрацрвена светлина за да снима фотографии дури и во потполна темнина. Со функцијата за ноќно снимање, родителите лесно ќе можат да ги снимат слатките лица на своите заспани деца.

Функција за снимање движења

Оваа корисна функција овозможува репродукција на низа фотографии поставени една врз друга за да го следите секој миг од случувањата и претставува моќна алатка за анализирање на спортските движења на екранот. За време на репродукцијата можете да го прилагодувате интервалот меѓу сликите или да паузирате за да снимате фотографии што ќе ги споделите со пријателите.

Двојно снимање на видео

Снимајте две видеоснимки истовремено - една со максимален квалитет во XAVC S или AVCHD формат, а друга во MP4 формат. Така ќе имате мал фајл подготвен за моментно споделување, како и професионален фајл за понатамошно уредување.

Функција за откривање на лице и бленда за насмевки

Користете ја функцијата за откривање лица за да го оптимизирате фокусот, експозицијата и бојата на најважните луѓе во фотографијата. Можете да изберете приоритет за лицето на објектот, допирајќи ја таа точка на LCD екранот. Со помош на блендата со функција за насмевки, FDR-AXP33 може автоматски да снима и фотографии од одлични (но кратки) насмевки, дури и при снимање видеоснимки.

AF со заклучување

Нуди подобро следење на подвижните објекти со користење на оптималната AF точка во секое време и ја прилагодува големината на кадарот за да одговара на карактеристиките на вашиот објект. Благодарение на напредокот во AF системите со откривање на фаза, сега се попрецизни од кога било — така што фокусирајте и снимајте ги динамичните објекти со голема прецизност.

5.1-кан. микрофон

Снимајте чист звук што прецизно ја доловува атмосферата на сцената и уживајте во репродукцијата со опкружувачки звук на вашиот систем за домашно кино. Мерачите на ниво на LCD панелот нудат визуелно следење на јачината на звукот на секој канал.

Автоматско намалување на шум од ветер

Со помош на напреден алгоритам за анализа на звукот, оваа функција го отстранува шумот на ветрот - најголемиот виновник за лошиот звук при снимање во надворешни услови. 

Функција за поништување на мојот глас

Намалете го интензитетот на звуците зад камерата, без разлика дали зборувате или навивате за вашиот субјект додека снимате. 

Голф снимка

Анализирајте го вашиот замав без потреба од скапа опрема. Режимот за голф удар ви овозможува да снимате видеоснимки и фотографии од секој чекор од вашиот замав.

Xtra Fine LCD екран со WhiteMagic™ технологија

Xtra Fine LCD екранот со висока прецизност се одликува со приказ со WhiteMagic технологија која користи бели точки како дополнение на RGB точките за да ја зголеми светлината на екранот, овозможувајќи им на корисниците да ги гледаат ситните детали и тонови на екранот во секакви опкружувања за снимање, дури и во надворешни услови при силна сончева светлина.

Вграден USB кабел 

Вградениот USB кабел сместен во лентата за околу рака е многу погоден за брзо полнење и поврзување со компјутер, така што нема потреба да носите дополнителен гломазен USB кабел или AC адаптер. За полнење без да користите компјутер, употребете го AC-USB адаптерот (изборен). 

Далечински управувач со еден допир и споделување со еден допир

Далечинскиот управувач со еден допир ви овозможува да го користите паметниот телефон или таблет-уредот како визир и далечински управувач за дигитални фотоапарати, а споделувањето со еден допир ви овозможува да префрлувате фотографии и видеоснимки од вашиот фотоапарат. Без разлика за што ќе се одлучите, со инсталирање на апликацијата Imaging Edge Mobile во вашиот паметен телефон или таблет-уред со Android што поддржува NFC, ќе ги избегнете сложените поставки и ќе воспоставувате безжична врска со допирање на вашиот уред до фотоапаратот. Сега можете да го контролирате фотоапаратот преку паметниот телефон и да фотографирате од места кои претходно не ви биле достапни, или да бидете присутни во сопствената групна снимка, како и да префрлувате содржини во паметниот телефон за да ги споделите на SNS. Немате NFC? Нема проблем. Уредите можете да ги впарите и рачно.

Дознајте повеќе

Достапен е нов софтвер.

Подобрете го вашиот фото апарат за да уживате во полесно снимање.

Одете на веб-сајтот за поддршка на Sony

Спецификации

Внесете поголема реалистичност во спомените со 4K видеокамерата. Снимање во 4K Ultra HD со 4x повеќе детали од Full HD. Минимизирање на ефектот предизвикан од тресење на рацете со балансираниот оптички SteadyShot. Добивање извонредни резултати од секоја перспектива со широкоаголниот објектив Vario-Sonnar T* од 29,8мм од ZEISS. Интуитивна контрола на клучните параметри за снимање со прстенот за рачно управување. Сето тоа сместено во компактно куќиште.
  • Снимање во 4K Ultra HD (3840 x 2160)

  • Балансиран оптички SteadyShot™

  • Vario-Sonnar T* објектив од 29,8мм од ZEISS® 

  • 10x оптички зум со јасно зумирање на слики до 15x (4K) 

  • Разни рачни поставувања

Тип на сензор
Exmor R CMOS сензор со задно осветлување од тип 1/2,3(7,76 мм)
Ефективни точки (видео)
прибл. 8,29 милиони точки(16:9)
Вид на објектив
Vario-Sonnar T* од ZEISS®
Оптички зум
10x
Јасно зумирање на слики
4K: 15x HD: 20x
Тип на екран
Xtra Fine LCD™ екран од 7,5 см(тип 3,0) (921 600 точки) широк формат(16:9)

Што има во пакетот

Батерија на полнење (NP-FV70), AC адаптер, Кабел за напојување, Водич за ракување, HDMI (микро) кабел, Кабел кој поддржува поврзување преку USB

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина