RX10 III

Сега, ништо не е недостижно

Со огромен опсег на зумирање до 600 мм, ефикасен сензор за слика од тип 1.0, објектив со голема решетка и многу повеќе од тоа, со голема практичност ќе можете да снимате прекрасни слики и видеоснимки од секоја перспектива.  

ВРВНИ КОМПАКТНИ

Објектив за зумирање RX10 III од 24-600 мм со голема решетка F2,4-4

DSC-RX10M3
Слика од Објектив за зумирање RX10 III од 24-600 мм со голема решетка F2,4-4
Неограничено изразување

Зумирањето со голема решетка го зголемува потенцијалот за изразување

Заедно, објективот со оптички зум од 25x, голем отвор на блендата од 24-600 мм и F2,4-4 и CMOS сензорот од тип 1.0 со подредена структура прекрасно ги истакнуваат објектите, дури и кога се снимаат одблизу. Продолженото зумирање, неверојатната брзина и целосната тишина нудат ново искуство при снимањето.

Vario-Sonnar T* објектив од ZEISS® од 24-600 мм и F2,4-4 
CMOS сензор од тип 1.0 и BIONZ XTM процесор на слика
Снимање на висококвалитени 4K видеоснимки
Снимање со голема брзина со 960fps (40x) 
Брз, интелигентен автоматски фокус од 0,09 сек. 
Напредно користење
Објектив со големо зголемување и решетка
Снимајте до новите граници од 24-600 мм F2.4-4

Уште поневеројатни слики низ поширок опсег

Објективот од 24-600 мм F2.4-4 со 25x зум може да се користи во повеќе случаи, од отворени пространства до неверојатно снимање одблиску, а прекрасното дефокусирање прави објектите да се истакнат од опкружувањето.

Елементи на исклучителната обработка на слика

Врвна острина на сликата од еден до друг агол низ целиот опсег на зумирање

Осумте ED стаклени елементи, вклучувајќи два ED асферични и еден супер ED стаклен елемент, го прават објективот со голема решетка компактен и нудат неверојатен квалитет на сликата сè до извонредниот телефото опсег.

Елементи на исклучителната обработка на слика
Снимајте поостри слики одблиску за уште поневеројатен ефект
Снимајте поостри слики одблиску за уште поневеројатен ефект

Извонредно макро фотографирање дури и од многу блиску

RX10 III ви овозможува да фотографирате објекти на растојание од само 3 см (широкоаголно) или до 72 см (телефото опсег).

Поголема стабилност — Помалку тресење

Оптички SteadyShot TM — еквивалентно на бленда побрза за 4,5 чекори

Стабилизацијата на сликата го компензира тресењето на фотоапаратот при рачно снимање, извонреден телефото опсег или при слаба осветленост. Во спротивно, таквите стабилни слики и видеоснимки се возможни само со поголеми брзини на бленда.

Поголема стабилност — Помалку тресење

[1] SteadyShot ИСКЛУЧЕН [2] SteadyShot ВКЛУЧЕН

Погледнете фотографии и видеоснимки снимени со RX10 III
Ненадминати перформанси за слика
Дизајнот на фиксниот објектив го оптимизира квалитетот

Дизајнот на фиксниот објектив одржува висока резолуција од центарот на сликата до рабовите затоа што позициите на објективот и на длабочината на сликата се прецизно прилагодени за да извлечат максимум од врвниот сензор.

Дизајнот на фиксниот објектив го оптимизира квалитетот
BIONZ X процесор за обработка на слика
BIONZ X процесор за обработка на слика

BIONZ X процесорот за обработка на слика обработува голема количина податоци од сензорот и верно ја репродуцира текстурата и деталите, со минимален шум и изобличување.

Професионално снимање видеоснимки 

Ве молиме прифатете ги колачињата на Youtube за да го погледнете видеото

Отворете ги опциите за колачиња подолу и вклучете ги колачињата на Youtube во делот „Functional“ (Функционални).

4K видеоснимки со голема прецизност и поширок опсег  

Чист квалитет на обработка на сите точки без соединување на точки   

Со обработката на сите точки без соединување на точки, потребни се прибл. 1,7 пати повеќе податоци од 4K видеоснимките да се збијат, а потоа да се произведат како 4K видеоснимка со неверојатна резолуција.

Снимајте со поголем квалитет во XAVC S формат

Истакнете ги фините детали со помал шум при компресирање со XAVC S форматот со висока бит-стапка и снимање во 4K (до 100Mbps) и Full HD (до 50Mbps).  

Попрофесионални резултати 

Напредните функции го подобруваат работниот процес

За да снимате во професионален стил, RX10 III поддржува профил на слики, S-Gamut/S-Log2, HDMI излез за јасна слика, TC/UB, контрола на снимање, двојно снимање, маркер, помош за приказ на гамата и подобрени функции за црни и бели ленти

Попрофесионални резултати
До 40x побавно од реалното време 
Драматично супер забавено снимање до извонредно телефото
Драматично супер забавено снимање до извонредно телефото

Доловете повеќе од возбудливите моменти

Покриеноста на телефото до 600 мм е фантастична за снимање на возбудливите моменти на тешко пристапните објекти, како на пр. спортисти во акција, во супер забавено движење.

Голема брзина и прецизност на AF
Брзиот AF нуди брзо автоматско фокусирање од 0,09 сек.

Брз и прецизен одзив за снимање на пресудните моменти

RX10 III користи брз и интелигентен AF со брзо и прецизно откривање на објектот. Згора на тоа, објективот и контролерот се оптимално усогласени за да ја подобрат брзината на одзивот.

Инстинктивно користење

RX10 III е дизајниран за природна контрола во секоја прилика, при поставувањето на прстените на објективот, држењето фокус, гледањето во одличниот XGA OLED Tru-Finder™, попрактичното држење и многу повеќе.

PlayMemories Camera Apps<sup>TM</sup>
PlayMemories Camera AppsTM 

Оваа апликација ги проширува вашите фотографски хоризонти со тоа што го зголемува бројот на функции на фотоапаратот

Функции Remote, Viewer и Edit на Imaging Edge™
Функции Remote, Viewer и Edit на Imaging Edge™

Подобрете ги фотографиите со Imaging Edge. Користете „Remote“ за далечинска контрола на фотографирањето; „Viewer“ за брзо прегледување, оценување и избирање фотографии; и „Edit“ за претворање RAW-податоци во висококвалитетни фотографии. Извлечете максимум од RAW-датотеките на Sony и управувајте со снимените материјали поефикасно.

Илустрација
Imaging Edge™ Webcam

Imaging Edge Webcam овозможува користење на фотоапарат од Sony како висококвалитетна веб камера со широка компатибилност, за одлични проследувања во живо и конференции.

iMovie
Се користи со iMovie и Final Cut Pro X

Овој производ е компатибилен со Final Cut Pro X и iMovie.

Спецификации и функции

Фотоапаратот RX10 III се одликува со најширок опсег на зумирање (24-600 мм) во групата на фотоапарати од серијата RX, брз и интелигентен AF и оптички SteadyShot™ за постабилни и јасни слики, снимање во 4K и снимање видеоснимки со неверојатно забавени движења и исклучително остри детали, дури и при телефото.
  • Vario-Sonnar T* објектив за зумирање од 24-600 мм со голема решетка F2,4-4 од ZEISS®

  • CMOS сензор за слика од тип 1,0 со прибл. 20,1 ефективни милиони точки, подредена структура и DRAM чип

  • BIONZ X™ процесор за врвни детали при репродукцијата и намалување на шумот

  • Снимање 4K видеоснимки со обработка на сите точки/без соединување на точките

  • Забавено снимање до 40x

Тип на сензор
Exmor RS® CMOS сензор од тип 1,0 (13,2 мм x 8,8 мм), сооднос 3:2
Број на точки (ефективни)
Прибл. 20,1 милиони точки
ISO чувствителност (фотографија)(препорачан индекс на експозиција)
ISO 100-12800 (чекор од 1/3) (со можност за зголемување до ISO 64/80), автоматски (ISO 100-12800, може да се избере со горна/долна граница), NR за повеќе слики: ISO100-25600 (чекори од 1 EV), автоматски (ISO 100-128000)
ISO чувствителност (видео)
ISO 100-12800 еквивалент / АВТОМАТСКИ (ISO 100-12800 еквивалент, можност за избор на долна и горна граница)

Што има во пакетот

Комплет батерии на полнење NP-FW50, Микро USB кабел, Лента за на рамо, Капаче за објектив, Капаче за приклучок, Сенило, Капаче за окулар, Упатство за употреба

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Награди

Награди