RX100 V

AF со неверојатна брзина, компактен дизајн

Најбрзиот автоматски фокус во светот (AF) и континуираното фотографирање ви ја нудат брзината потребна за доловување моменти што завршуваат додека да трепнете.

ВРВНИ КОМПАКТНИ

RX100 V е компактен фотоапарат од врвна класа со сензор од тип 1,0 и AF со извонредни перформанси

DSC-RX100M5
Слика од RX100 V е компактен фотоапарат од врвна класа со сензор од тип 1,0 и AF со извонредни перформанси
Одете на веб-сајтот на тековната генерација на RX100V(DSC-RX100M5A)

* Оваа веб-страница е за претходната генерација на RX100V (DSC-RX100M5)

Компактен уред со најдобри перформанси и сензор од тип 1,0

RX100 V е најдобриот компактен уред за снимање и фотографирање со прекрасни детали. Овој фотоапарат го наследува познатиот сензор за слика од тип 1,0 од серијата RX100, а се одликува со неверојатно брз автоматски фокус од 0,05 секунди, 315 AF точки за најобемно покривање со откривање на фаза од овој вид во светот, континуирано фотографирање до 24 fps со AF/ AE со следење, како и извонредни можности за снимање во 4K. 

Побрз и попрецизен AF
Побрз и попрецизен AF

0,05 сек., AF со 315 точки

Континуирано фотографирање со 24 fps
Континуирано фотографирање со 24 fps

Со динамички AF/AE со следење

Систем за напредна обработка на слика
Систем за напредна обработка на слика 

Беспрекорен квалитет и брзина 

Поддржува 4K висока резолуција
Поддржува 4K висока резолуција

Секогаш остра и јасна слика

Супер забавено снимање
Супер забавено снимање

Побавни движења за повеќе детали

Повеќе разновидни функции
Повеќе разновидни функции

Изберете го саканиот начин на фотографирање

Побрз и попрецизен AF
Прв од серијата RX100 со брзина на AF од 0,05 сек.

Подобрениот автоматски фокус е добиен како резултат на најсовремениот AF систем кој нуди комбинација од неверојатна брзина за AF од 0,05 секунди и широко и густо покривање со AF со 315 AF точки за откривање на фаза. 

Широка покриеност со 315 AF точки за фокусирање

315-те густо распределени AF точки за откривање фаза нудат најшироко покривање во светот (65% од површината за слики на новиот сензор за слика) за доследно автоматско фокусирање и следење, дури и на најмалите објекти во движење. 

Автоматско фокусирање за само 0,05 секунди

[1] Точка на фокусирање [2] AF со откривање на контраст [3] AF со откривање на фаза

Автоматско фокусирање за само 0,05 секунди

Системот со брз хибриден AF, кој нуди комбинација од AF со откривање фаза со голема брзина и неверојатно прецизен AF со откривање на контраст, му овозможува на фотоапаратот да ги фокусира и сними подвижните објекти за само 0,05 секунди

Континуирано фотограф. со 24 fps
Фотографирајте континуирано со 24 fps со AF/AE со прецизно следење

Порамномерното следење ги доловува сите детали со намалено затемнување

Снимете максимум 150 слики со висока резолуција од 20,1 MP при континуирано фотографирање со голема брзина до 24 fps и AF/AE со следење. Намаленото затемнување го олеснува следењето на подвижните објекти на EVF/LCD екранот.

Колку потивко, толку подобро

Изберете електронска бленда и исклучете го звукот за да се приближите до миленичињата и другите објекти и да ги доловите нечујно, дури и ако користите режим за континуирано фотографирање. 

Колку потивко, толку подобро
Систем за напредна обработка на слика 
Технологија на напреден AF и континуирано фотографирање

Exmor RS™ CMOS сензор, BIONZ X™ и преден LSI

Новиот Exmor RS CMOS сензор за слика со 20,1 ефективни милиони точки со AF сензор со откривање на фаза во фокусната површина, процесор BIONZ X за обработка на слика со голема брзина и надграден преден LSI кој поддржува обработка на слика нудат ефикасна контрола. Заедно, постигнуваат AF со одзив од 0,05 сек. и брзо континуирано фотографирање со AF/AE со следење со прибл. 24 fps.

Бр.1 произведувач на сензори за дигитални фотоапарати и видеорекордери.

Извонреден квалитет на слика и континуирано фотографирање

Брзината на фотографирање не треба да се зголемува на сметка на квалитетот на слика. RX100 V може да снима слики со висока резолуција со повеќе од 20 MP и брзина до 24 fps, благодарение на одзивот и можноста за напредна обработка на слика. 

Извонреден квалитет на слика и континуирано фотографирање
Поддржува 4K висока резолуција
Ги надминува основните предуслови за 4K

Снимањето 4K видеоснимки со обработката на сите точки без соединување на точките компресира приближно 1,7 пати повеќе податоци отколку што е потребно за 4K видеоснимки, па затоа репродукцијата на видеоснимките во 4K изгледа прекрасно. 

Ги надминува основните предуслови за 4K
Супер забавено снимање
Двојно поголемо време за снимање повеќе случувања

Подолго снимање забавени движења до 960 fps

RX100 V може да снима видеоснимки со забавени движења до 960 fps (40x повеќе од стандардната стапка на слики) и двојно подолго од неговиот претходник, за да можете да доловите повеќе од деталите по кои се паметат случувањата.

Ве молиме прифатете ги колачињата на Youtube за да го погледнете видеото

Отворете ги опциите за колачиња подолу и вклучете ги колачињата на Youtube во делот „Functional“ (Функционални).

Повеќе разновидни функции
Наследува контрола со повеќе разновидни опции

RX100 V ги наследува извонредниот OLED електронски визир на вовлекување со анти-рефлективен слој T* од ZEISS®, повеќефункционалните прилагодливи копчиња/контролен прстен и LCD екранот кој се врти за 180 степени од неговиот претходник.     

Imaging Edge
Функции Remote, Viewer и Edit на Imaging Edge™

Подобрете ги фотографиите со Imaging Edge. Користете „Remote“ за далечинска контрола на фотографирањето; „Viewer“ за брзо прегледување, оценување и избирање фотографии; и „Edit“ за претворање RAW-податоци во висококвалитетни фотографии. Извлечете максимум од RAW-датотеките на Sony и управувајте со снимените материјали поефикасно.

Capture One
Capture One за Sony

Capture One Express (за Sony) е бесплатен софтвер што нуди обработка на RAW, лесно управување и алатки за уредување. Capture One Pro (за Sony) може да го купите за да добиете уште повеќе алатки за уредување и опција за фотографирање преку компјутер. 

Илустрација
Imaging Edge™ Webcam

Imaging Edge Webcam овозможува користење на фотоапарат од Sony како висококвалитетна веб камера со широка компатибилност, за одлични проследувања во живо и конференции.

iMovie
Се користи со iMovie и Final Cut Pro X

Овој производ е компатибилен со Final Cut Pro X и iMovie.

Спецификации и функции

Запознајте се со RX100 V - првиот фотоапарат од серијата RX100 со брз хибриден автоматски фокус во комбинација со AF со откривање на фаза во фокусната површина и AF со откривање на контраст за брзина од 0,05 сек.. Брз AF, напреден систем за континуирано фотографирање со брзина до 24 fps и AF/AE со следење, како и функција за снимање во 4K со висока резолуција и многу други функции за снимање професионални видеоснимки.
  • Одзив на AF од 0,05 сек. со 315 AF точки за откривање на фаза во фокусната површина

  • Континуирано фотографирање со брзина до 24 fps и AF/AE за максимум 150 слики

  • CMOS сензор за слика од тип 1,0 со прибл. 20,1 ефективни милиони точки, подредена структура и DRAM чип

  • Vario-Sonnar T* објектив од ZEISS®

  • Снимање забавени движења до 960 fps

Тип на сензор
Exmor RS® CMOS сензор од тип 1,0 (13,2 мм x 8,8 мм), сооднос 3:2
Број на точки (ефективни)
Прибл. 20,1 милиони точки
ISO чувствителност (фотографија)(препорачан индекс на експозиција)
Автоматски(ISO125-12800, може да се избере со горна / долна граница),125/160/200/250/320/400/500/640/800/1000/1250/1600/2000/2500/3200/4000/5000/6400/8000/10000/12800 (може да се прошири до ISO80/100), NR за повеќе слики: автоматски(ISO125-12800), 200/400/800/1600/3200/6400/12800/25600
ISO чувствителност (видео)
Автоматски: (ниво на ISO 125 - ниво на ISO 12800, може да се избере со горна / долна граница), 125 / 160 / 200 / 250 / 320 / 400 / 500 / 640 / 800 / 1000 / 1250 / 1600 / 2000 / 2500 / 3200 / 4000 / 5000 / 6400 / 8000 / 10000 / 12800

Што има во пакетот

Комплет батерии на полнење NP-BX1, AC адаптер AC-UUD12, Микро USB кабел, Лента за околу зглоб, Адаптер за лентата, Упатство за употреба

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Награди

Награди