Слика од Компактен фотоапарат HX350 со 50x оптички зум
Слика од Компактен фотоапарат HX350 со 50x оптички зум
Слика од Компактен фотоапарат HX350 со 50x оптички зум
Слика од Компактен фотоапарат HX350 со 50x оптички зум
Слика од Компактен фотоапарат HX350 со 50x оптички зум
Слика од Компактен фотоапарат HX350 со 50x оптички зум
Слика од Компактен фотоапарат HX350 со 50x оптички зум
Одличен зум

Доближете се до сцената со компактен фотоапарат со оптички зум до 50x (јасно зумирање на слики 100x) кој нуди ракување и перформанси како DSLR фотоапарат. Без разлика дали објектот е блиску или далеку, моќта, брзината и прецизноста на Exmor R® CMOS сензорот со 20,4 MP и процесорот за слика BIONZ X™ создаваат слики со извонредни детали.

Exmor R® CMOS сензор
Exmor R® CMOS сензор со 20,4MP

Нагласете ги деталите, дури и при слаба осветленост. Exmor R® CMOS сензорот со задно осветлување и 20,4 MP има широки приемни површини за да овозможи повеќе светлина и детали во секоја слика.

Процесор за слика BIONZ X™
BIONZ X™ процесор на слика

Очекувајте прикажување на пореалистични бои, подобро намалување на шум и побрзо секвенцијално фотографирање со процесорот за слика BIONZ X™ - 3x помоќен од претходниот BIONZ процесор, за слики со највисок квалитет.

Објектив од ZEISS®
Објектив од ZEISS®

Извонреден оптички зум до 50x. Квалитетот од ZEISS® нуди прекрасни слики со богати детали и контраст. Стабилизација со оптички SteadyShot™.

Јасно зумирање
Оптички зум од 50x
Оптички зум од 50x

Растојанието не е проблем. Приближете се поблиску со огромниот 50x оптички зум - за извонредна јасност во секоја слика. Стабилизацијата на слика со оптички SteadyShot помага во спречување на тресењето на фотоапаратот дури и при максимално зумирање.

Следете ги случувањата
Следете ги случувањата

Никогаш не испуштајте ја од вид совршената снимка. Автоматскиот фокус со заклучување автоматски ја прилагодува големината на кадарот врз основа на карактеристиките на објектот за да добиете чисти и прецизно фокусирани резултати.

Ракувајте во професионален стил

Добијте чувство и изглед на DSLR со практичните контроли и ергономскиот држач. Копчињата и функциите се внимателно поставени и лесно достапни, исто како кај професионален фото апарат.

Вртливо копче за режим
Вртливо копче за режим

Со вртливото копче за режим, можете да изберете приоритет на решетка или бленда. Практичното контролно вртливо копче за палецот ви овозможува брза и едноставна рачна контрола врз кој било режим што ќе го изберете.

LCD екран
LCD екран

Погледнете ги осветлените и јасни слики на Xtra Fine LCD WhiteMagic™ екранот од 7,5см (3”) со резолуција од 921k точки.

Електронски визир
Електронски визир

Заборавете на претпоставките при обликувањето на снимките. Електронскиот визир со резолуција од 201k точки нуди јасен преглед во реално време со 100% покривање на полето - идеално за обликување на кадарот, фокусирање и прегледување на снимките при различни поставки.

Разбудете го режисерот во Вас

Внесете кино квалитет во незаборавните моменти. Само притиснете го наменското копче за видео и започнете со снимање на остри и јасни Full HD видеоснимки. Интелигентниот активен режим со оптички SteadyShot ги одржува вашите видеоснимки стабилни и без тресење, дури и кога пешачите или зумирате.

Full HD
Full HD

Снимајте остри и јасни Full HD видеоснимки со стапка на слики по избор – дури и 24p (24 fps) – за да добиете ефекти како во кино.

AVCHD
AVCHD

Ако сакате сериозно снимање, обидете се со прогресивниот формат AVCHD за остри и професионални снимки.

Погледнете го секој трик и премин

Извонреден ефект за прикажување на скокови, трикови и многу повеќе со функцијата за снимање на движења. Снименото движење на објектите е прикажано во низа фотографии поставени една врз друга на иста заднина.

Погледнете го секој трик и премин
Спречете ги заматувањата
Спречете ги заматувањата

Интелигентниот активен режим со стабилизација на слика во 5 оски и напредната анализа на слики вршат компензација за тресењето на фотоапаратот додека снимате видео за да го минимизираат заматувањето кое се појавува при рачното фотографирање.

Ефект на слика

Внесете нова енергија во сликите со помош на вградената технологија за ефекти на слики. Постојат повеќе режими за избор - не мора ниту да преземате софтвер за уредување на слики.

Ефект на слика
Погледнете ги вашите слики во 4K детали

Поврзете го фото апаратот на 4K Ultra HD телевизор за да ги видите вашите фотографии со извонредна јасност на голем екран. Секоја сенка која ќе ја видите ќе изгледа живописно и реалистично благодарение на TRILUMINOS™ colour.

iMovie
Се користи со iMovie и Final Cut Pro X

Овој производ е компатибилен со Final Cut Pro X и iMovie.

Спецификации и функции

  • Exmor R™ CMOS сензор со 20,4MP

  • Процесор BIONZ X за врвни детали и намалување на шум

  • Vario-Sonnar T* објектив со 50x оптички зум од ZEISS®

  • Можност за репродукција на прекрасни Full HD видеоснимки

  • Оптички SteadyShot и интелигентен активен режим со оптички SteadyShot

Тип на сензор
Exmor R® CMOS сензор од тип 1/2,3 (7,82мм)
Број на точки (ефективни)
Прибл. 20,4 милиони точки
ISO чувствителност (фотографија)(препорачан индекс на експозиција)
Автоматски (ISO80-3200, може да се избере со горна / долна граница), 80/100/125/160/200/250/320/400/500/640/800/1000/1250/1600/2000/2500/3200, NR за повеќе слики:автоматски (ISO80-3200), 100/200/400/800/1600/3200/6400 /12800
ISO чувствителност (видео)
Автоматски (ISO80-3200, може да се избере со горна / долна граница), 80/100/125/160/200/250/320/400/500/640/800/1000/1250/1600/2000/2500/3200

Што има во пакетот

Комплет батерии на полнење NP-BX1, AC адаптер AC-UUD12, Микро USB кабел, Појас за преку рамо, Капаче за приклучок, Капаче за објектив, Упатство за употреба

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Кориснички оценки

Корисниците велат