Слика од FE 85mm F1.8
Слика од FE 85mm F1.8
Слика од FE 85mm F1.8
Острина и дефокусирање кои се совршени за портрети

Нема ништо подобро од одлично дизајниран примарен телефото објектив со среден опсег за портрети кој нуди острина и рамномерни ефекти на дефокусирање, а SEL85F18 е очигледен избор. Тој нуди компактен и лесен дизајн, оптика со високи перформанси и решетка од F1,8 за неверојатен квалитет на слика. Одличен втор објектив за корисници на фотоапарати за целосна слика и APS-C фотоапарати.

Примарен објектив со врвни перформанси
Примарен објектив со врвни перформанси

ED стакло за компензација на хроматската аберација, кружна решетка со 9 ливчиња и внимателно контролирана сферична аберација за извонредна острина и рамномерен ефект на дефокусирање.

Пренослив и практичен за активно фотографирање
Пренослив и практичен за активно фотографирање

Компактен и лесен дизајн (371 гр., 13,1 oz.) кој одговара идеално за серијата α7 и нуди одличен спој од преносливост и висок квалитет на слика за портрети, настани и многу повеќе.

Тивко и прецизно фокусирање
Тивко и прецизно фокусирање 

Системот со два линеарни мотори директно го придвижува механизмот за фокусирање на објективот без запчаници, за да се овозможи прецизно и тивко функционирање што е идеално за снимање видеоснимки и фотографии.

Квалитетна изработка, разновидни функции
Квалитетна изработка, разновидни функции 

Прилагодливото копче за задржување на фокусот, широкиот прстен за фокусирање со брз одзив, дизајнот кој е отпорен на прав и влага и другите подобрувања придонесуваат за неверојатен квалитет и разновидни опции.

Слика од конфигурација на објективи
Конфигурација на објективи

Импресивни оптички перформанси за фотоапарати од Sony со прецизен дизајн за разновидност и сигурност кој опфаќа широк опсег на примена.

[1] Стакло ED (исклучително мала дисперзија)

Функција за пренос на модулација на SEL85F18
MTF табела

MTF објаснува колку добро објективот прикажува мали детали, измерено како степен на контраст добиен помеѓу линии со мал простор измеѓу нив.

[1] Контраст (%) [2] Растојание од оптичкиот центар на објективот (мм) [3] Просторна фреквенција [4] 10 пара линии / мм [5] 30 пара линии / мм [6] Макс. решетка [7] Решетка F8 [8] Радијални вредности [9] Тангентни вредности

Компатибилност на FE 85mm F1.8

Отворете го линкот подолу за повеќе детали за компатибилноста со објективи/куќишта.

Спецификации и функции

  • Примарен телефото објектив со среден опсег

  • ED стакло за компензација на хроматската аберација

  • Кружна решетка со 9 ливчиња за прекрасни ефекти на дефокусирање

  • Линеарен мотор за прецизно и тивко фокусирање

  • Дизајн кој е отпорен на прав и влага

Минимално фокусно растојание
0,8 м (2,63 ft)
Максимален сооднос на зголемување (x)
0.13
Пречник на филтерот (мм)
67
Тежина
371 гр. (13,1 oz.)

Што има во пакетот

Сенило (модел): ALC-SH150, Предно капаче за објектив: ALC-F67S, Задно капаче за објектив: ALC-R1EM

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Кориснички оценки

Корисниците велат