SEL85F14GM
SEL85F14GM
G Master
Дознајте повеќе за објективите G Master
Најдобриот примарен објектив за портрети

Совршен објектив за портрети од 85 мм со F1,4 со извонредна острина и прекрасно дефокусирање.

Компатибилност со FE 85 мм F1,4 GM

A-приклучок, 35 мм, целосна слика

A-приклучок, 35 мм, целосна слика

A-приклучок, APS-C

A-приклучок, APS-C

E-приклучок, 35 мм, целосна слика

E-приклучок, 35 мм, целосна слика

E-приклучок, APS-C

E-приклучок, APS-C

Отворете го линкот подолу за повеќе детали за компатибилноста со објективи/куќишта.

Постојат ограничувања на работата на AF при снимање видеоснимки со одредени куќишта на фотоапарати.

Слика од конфигурација на објективи
Конфигурација на објективи

Серијата објективи G Master нуди обработка на слика и изразување на нивоа кои досега не биле возможни, со комбинација од висока резолуција и меки ефекти на дефокусирање.
[1] Екстремно асферична леќа (XA-леќа) [2] ED-стакло (исклучително мала дисперзија)

Функција за пренос на модулација на SEL85F14GM
MTF табела

MTF објаснува колку добро објективот прикажува мали детали, измерено како степен на контраст добиен помеѓу линии со мал простор измеѓу нив.
[1] Контраст (%) [2] Растојание од оптичкиот центар на објективот (мм) [3] Макс. решетка [4] Решетка F8 [5] Просторна фреквенција [6] 10 пара линии / мм [7] 30 пара линии / мм [8] Радијални вредности [9] Тангентни вредности

Контроли на објективот
Контроли на објективот
Контроли на објективот

1. Прстен за фокусирање / 2. Прстен за решетката / 3. Копче за задржување на фокусот / 4. Преклопник за режими на фокусирање / 5. Индекс на монтирање / 6. Преклопник за решетката / 7. Копче за откачување на сенилото

Спецификации и функции

  • Врвен примарен телефото објектив од серија G Master со среден опсег

  • Светла максимална решетка од F1,4

  • Кружната решетка со 11 ливчиња нуди прекрасни дефокусирачки ефекти

  • Анти-рефлексивниот нано слој од Sony ги елиминира одблесоците и отсјајот

  • Дизајн кој е отпорен на прав и влага

Минимално фокусно растојание
AF 0,85 м, MF 0,8 м
Максимален сооднос на зголемување (x)
0,12 x
Пречник на филтерот (мм)
77 мм
Тежина
820 гр.

Што има во пакетот

Сенило (ALC-SH142), Предно капаче за објектив (ALC-F77S), Задно капаче за објектив (ALC-R1EM), Торбичка

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Оценки и награди

Експертите велат